بخشنامه «تسریع در رسیدگی به پرونده هایی که دارای خواهان یا شاکی متعدد است»

بخشنامه شماره ۹۰۰۰/۱۰۸۱۷۲/۱۰۰ مورخ ۹۹/۰۶/۱۵ رئیس قوه قضاییه

«بخشنامه»

مراجع قضایی سراسر کشور

نظر به ضرورت تسریع در رسیدگی به پرونده‌هایی که دارای خواهان یا شاکی متعدد می‌باشد و با توجه به اینکه معمولاً این‌گونه پرونده‌ها دارای اهمیت و پیچیدگی بوده و رسیدگی به آن‌ها مستلزم فرصت کافی و تخصص لازم می‌باشد، به‌منظور رسیدگی دقیق و سریع در این قبیل پرونده‌ها و پیشگیری از وقوع موارد مشابه، موارد زیر جهت اقدام لازم ابلاغ می‌گردد.

۱- برای رسیدگی به پرونده‌هایی که تعداد شاکی یا خواهان آن بیش‌ازحد معمول است، شعبی از دادسرا یا دادگاه نخستین و تجدیدنظر تعیین و امر ارجاع به‌گونه‌ای مدیریت شود که شعب مذکور از فرصت لازم جهت رسیدگی به پرونده‌های مهم برخوردار باشند و از ارجاع پرونده‌های دیگر به شعبه حتی‌المقدور خودداری شود.

۲- رؤسای دادگستری‌ها و دادستان‌ها مسئول ارجاع و نظارت بر رسیدگی پرونده‌های فوق در شعب خاص دادسرا و دادگاه می‌باشند.

۳- درصورتی‌که پرونده از جنبه‌های مختلف دارای پیچیدگی است و رسیدگی به آن مستلزم اخذ نظر کارشناسان مجرب و متخصص باشد، رؤسای واحدهای قضایی ترتیبی اتخاذ نمایند که امکان بهره‌گیری از تیم اقتصادی و مالی برای قضات رسیدگی‌کننده فراهم شود.

۴ – این قبیل پرونده‌ها به لحاظ اهمیت و کثرت مدعیان و مالباختگان با رعایت همه دقت‌های حقوقی و قضایی باید به‌صورت ویژه و در حداقل زمان و وقت‌های فوق‌العاده مورد رسیدگی قرار گیرد.

۵ – معاونت منابع انسانی با کسب نظر از دادستان کل و معاونت پیشگیری نسبت به برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی موردنیاز با بهره‌گیری از اساتید و کارشناسان مجرب حوزه‌های مربوط برای قضات شعب خاص اقدام نماید.

۶- معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم با همکاری مرکز آمار و فناوری اطلاعات، پژوهشگاه قوه قضائیه و سایر واحدهای ذی‌ربط با بررسی پرونده‌های مذکور، نسبت به آسیب‌شناسی و ارائه راهکارهای مناسب و مؤثر برای جلوگیری از بروز موارد مشابه اقدام و پایان هر فصل گزارش اقدامات انجام‌شده و نتایج حاصله را به این‌جانب گزارش نماید.

۷- چنانچه به هر دلیل تصمیم‌گیری مستلزم مشورت با مسئولین در مرکز باشد، سریعاً مراتب به حوزه معاونت اول اعلام تا پرونده دچار وقفه نگردد.

معاون اول قوه قضائیه مسئول نظارت بر حسن اجرای بخشنامه می‌باشد.

سید ابراهیم رئیسی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. پرونده ای درناحیه۵شعبه۵بازپرسی دارم وبخاطرموادفروختن حبس آبگرفتگی ازآنجایی که تمام املاکم رابنام همسرم کردم دولت مصادره نکنه بعدازاولین مرخصی متوجه شدم همه خانم بالاکشیده ولوازم منزلم رابه اقوامشان فروخته که دردادگاه ثابت شدواقای قاضی وثیقه صادرکردوبعداز۲ماه رای برگشت ازشماریاست محترم تقاضای رسیدگی به پرونده این بنده حقیررادارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا