بررسی سؤالات درس آیین دادرسی کیفری در آزمون وکالت ۹۵

تحلیل و بررسی سؤالات درس آیین دادرسی کیفری در آزمون وکالت ۱۳۹۵

به قلم استاد بهداد کامفر

پرسش‌های آزمون وکالت امسال در درس آیین دادرسی کیفری، نسبت به سال‌های گذشته قابل قبول‌تر به نظر می‌رسد؛ چرا که تکیۀ صرف به نص صریح قانون ملاک خوبی برای ارزیابی دانش داوطلبان نیست و همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، سؤالات درس آیین دادرسی کیفری در آزمون وکالت سال ۱۳۹۵ تا حدی مفهومی‌تر و استانداردتر از آزمون‌های دو سال اخیر بود.

در هر حال قضاوت جامع دربارۀ آزمون مستلزم مداقه در هر یک از سؤالات است؛ به همین جهت ذیلاً از جنبه‌های مختلف به ارزیابی برخی سؤالات می‌پردازیم.

سؤال ۱۰۲:

طرح این سؤال با عنایت به نوآوری قانون‌گذار، اقدامی مفید بوده است، به‌ویژه آنکه طراح در طرح این پرسش، بیش از سالیان گذشته به متن قانون دقت کرده است. مطابق بند ث ماده ۴۵۰ قانون آیین دادرسی کیفری، دادگاه تجدیدنظر استان مکلف است در غالب رسیدگی‌های خود طرفین دعوا را برای حضور دعوت نماید که این امر در سیستم تقنینی ایران اقدامی جدید محسوب می‌شود و با توجه به اهمیت مبحث تجدید نظر در حرفۀ وکالت، طرح چنین سؤالی قابل پیش‌بینی بود.

با توجه به ماده فوق، دادگاه تجدید نظر استان در جرایم حدی، قصاص، جرایم غیر عمدی مستوجب بیش از نصف، تعزیرات درجه ۴ و ۵، حبس تعزیری درجه ۶ و ۷ ملزم به دعوت طرفین است که البته در تعزیرات درجۀ ۶و ۷، قانونگذار به محکومیت به حبس اشاره کرده است و در واقع نسبت به تعزیرات درجه ۶ و۷، مجازات قضایی در نظر گرفته شده است و نه مجازات قانونی و توجه به این امر، نشان‌دهندۀ ریزبینی طراح است. طرح ۲ گزینه (۱) و (۴) نیز در راستای همین امر است؛ چراکه در گزینه (۱) به بحث مجازات قانونی و در گزینه (۴) به بحث مجازات قضایی اشاره شده است.

سؤال ۱۰۴:

این سؤال راجع به اختلاف در صلاحیت میان محاکم کیفری یک و دو، سؤال خوبی است؛ چراکه  بر اساس رأی وحدت‌رویه شماره ۷۵۲ که اندکی پیش از آزمون به تصویب دیوان‌عالی کشور رسیده بود، طرح شده است. طرح چنین سؤالاتی به جهت ارزیابی علم روزآمد داوطلبان، موجه به نظر می‌رسد.

سؤال ۱۰۵:

سؤال ۱۰۵، سؤال جالبی است؛ چراکه همانند سؤال ۱۰۲ پاسخ‌دادن به آن مستلزم این است که اولاٌ، داوطلبان از نوآوری‌های قانون مطلع بوده و ثانیاً، در مطالعۀ متن قانون دقیق‌تر باشند. «قرار رسیدگی» و «قرار رسیدگی غیابی» از نوآوری‌های قانون جدید است که از سوی دادگاه کیفری یک صادر می‌شود.

اما آنچه دقت داوطلبان را می‌طلبد آن است که پرونده در دادگاه کیفری یک، به یکی از دو شکل زیر مطرح می‌شود:

۱. یا به طور مستقیم (مانند جرایم منافی عفت)

۲. یا با کیفرخواست دادستان

و قرار رسیدگی تنها زمانی صادر می شود که پرونده به طور مستقیم در دادگاه مطرح شده باشد. در این موارد دادگاه کیفری یک، پس از تشکیل جلسۀ مقدماتی در صورتی که صلاحیت خود را احراز نماید و مورد از موارد منع یا موقوفی تعقیب نباشد، قرار رسیدگی صادر کرده و اقدام به دعوت از طرفین و تشکیل جلسۀ محاکماتی می‌نماید.

سؤال ۱۰۹:

دربارۀ سؤال ۱۰۹ باید گفت که برای نخستین‌بار است که طراحان سؤال، به تفکیک جلسۀ مقدماتی از جلسۀ محاکماتی توجه می‌کنند و از پرداختن به سؤالات کلیشه‌ای که در سالیان گذشته چندین سؤال آزمون‌ها را به خود اختصاص می داد، اجتناب نموده‌اند. البته طرح دو سؤال از یک مبحث که سابقۀ طرح از آن وجود نداشته، چندان منطقی نیست؛ ولیکن با عنایت به آنکه سؤالات ۱۰۵ و ۱۰۹ دو قرائت مختلف از جلسۀ مقدماتی را در صورت سؤال ارائه می کنند، قابل توجیه به نظر می‌رسد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۴۶ دیدگاه ها

 1. از طریق سایت اسکودا و سامانه جستجوی وکیل می توانید شماره موبایل و دفتر آقای کشاورز را پیدا کنید.کافی است نام بهمن کشاورز را جستجو کنید.
  با توجه به شناختی که از شخصیت والا و محترم ایشان دارم یقینا پاسخگو خواهند بود.
  صرف اینکه در سایت های مختلف بشکل درد و دل ایرادات فاحش سوالات امسال را مطرح کنید بعید است بگوش ایشان برسد.
  خواهشمندم اشخاصی نظیر خانم یا اقای ناشناس یا اقای سید کاظم و …که روزهای ابتدایی داغی زیادی داشتند در زمینه ارتباط مستقیم با اقای کشاورز قدم بردارند.http://search.icbar.org/

  *****از مدیر اختبار خواهشمندانه تقاضامندم این مطلب را حذف نکنند ************ سلام و عرض ادب خدمت جناب آقای هوشیار -خانوم زنده دل و اختبار خوانان محترم.
  در سایت اسکودا و کانون مرکز متن تمام صورت جلسات تا یک ماه پیش را مطالعه کردم.مهمترین بحث در جلسه اخیر مربوط به ساخت باشگاه ورزشی مخصوص وکلا در تهران و تنظیم اظهارنامه مالیاتی از سال ۹۱ به بعد بوده است.
  بنده شخصا ضمن ارادت ویژه به جناب کشاورز و دیگر همکاران خواهشمندانه تقاضامندم معضل هرساله شیوه طراحی سوالات و تاخیر در اعلام نتایج را حداقل از برای سالهای آتی مرتفع نمایند.
  ضمن تجدید احترام و آرزوی توفیق روز افزون برای جناب آقای کشاورز و سایر همکاران

  1. سلام
   دوست گرامی؛ متن صورتجلسه های انتشار یافته در سایت کانون مرکز، مربوط به جلسه های شهریور ماه و قبل از آن است.
   ضمن اینکه تعیین شرایط برگزاری آزمون وکالت، با هیئت مدیرۀ کانون مرکز نیست.

  2. دوست عزیز من در خواستت رو بی پاسخ نگذاشتم و به آقای کشاورز هم زنگ زدم اما بدون ناشناس فقط اولش داغ نبود و تا آخر نقشش رو به درستی ایفا کرد بااینکه بیشتر اعتراضش راجع شرایط وحشتناک سرد حوزه اش بود ولی تا آخر ایستاد و اعتراضات بقیه را هم منعکس کرد و وقتی رفت که نقشش پایان یافته بود و نقش شما آغاز شده بود شماهایی که نه در ابتدا به او پیوستید و نه نقش خود را به درستی ایفا نمودید و دایم به امید بقیه اید….

 2. واقعا با کلمات نمی تونم غم و ناامیدی تو وجودم رو توصیف کنم، با بهترین معدل لیسانس بگیر بعد با همون شرایط فوق لیسانس، بعد ۴ سال پشت سر همه با ۱۵ ۱۶ نفر اختلاف قبول نمیشی یعنی فاجعه، نا امید نشم چیکار کنم؟ کجای دنیا اینقدر تحصیل کرده هاشو تحقیر می کنه؟ راهی دانشگاه بشو ولی بقیشو من تضمین نمی کنم. یعنی چی؟ تو کشوری مثه آلمان طرف هم زمان با اینکه دانشگاه قبول میشه معرفی میشه به یه محل که اونجا هم کار کنه، ماها گناهمون چیه زمان و مکان بدی به دنیا اومدیم؟ مگه هرکی از وکالت قبول شده واقعا با معلوماته؟ هم کلاسای ارشد من اکثرن وکیل بودن فقط مات نگاه می کردن به استاد. یه کمپین درست باید کنیم اعتراض کنیم تا کی سکوت ؟؟؟ ما از حق خودمون نمی تونیم دفاع کنیم چه برسه حق دیگران این همه حقوق خوان بیکار کجای دنیا هست؟! چرا با چند تا تست تلاش چندین ساله جوونای مردم و میدین به هوا انصاف و عدل کجاست؟!
  چه کسی پاسخگوست؟؟

  1. سلام.واسه چی خودتو ناامید تصور می کنی؟بگرد ببینم عیب کار کجاست.ناامیدی یکی از گناهان بزرگه.اونایی که با تراز بالا و با فاصله زیاد نسبت به رقیباشون قبول میشن مثل شما فکر نمیکنن.شما اگه مثل اونا فکر کنی پیروز میشی.

   1. به نظر شما اگه حقی ضایع نشده حرفی ندارم، حق داشتن یک شغل ثابت و معقول طبق قانون اساسی حق مسلم همه ماست من تنها خودم رو نمی گم.از یه طرف آزمون سردفتری حذف شده از یک طرف مشاوران حقوقی دفاتر ازدواج و قضاوت هم که اولا شرایط سخت در پیش روی آدم گذاشتن دوما خانومها اصولا کم رنگ هستن تو این ۲تا از طرف دیگه ورودی های حقوق زیاد شده ظرفیت ها کم شده، طوری که تو کوچکترین شهرها هم حقوق دارن، چه اشکالی داره اما این زمانی مفید که به فکر شغل آینده جوون ها هم باشند هر وردوی خروجی خواهد داشت. حق آرامش آسایش که هر سال در انتظار واسه جواب های وکالت سلب میشه. باز هم می تونم بشمارم دوست عزیز، من آدمی بودم که به همه اطرافیانم روحیه می دادم و امید به زندگی اما دیگه معنایی برای حرفام پیدا نمی کنم. موفق باشید.

 3. دوستان من نفهمیدم این کف معدل چنده چیست..چرا همه دنبال کف معدل هستند بابا یه خورده مثبت فکر کنید چرا کسی نمیگه بالاترین معدل چند..این خودش یک نوع مشکل هستش مثل این که شما بگید پراید چند چرا کسی نمیگه مازراتی چند..و نه این که فکر کنید خودم قبولم نه فقط مثبت تر فکر کنید..از نظر مخالف خودم هم استقبال نمیکنم..موفق باشید

  1. چون می دونیم درصدمون چند شده. البته اگر تازه کسی بخواد برای سال بعد بخونه بله می تونه بپرسه بالاترین چیه و بعد برای اون بالاترین بخونه.

 4. سلام دوستان.
  به نظرتون کف معدل لرستان چنده؟؟؟؟؟
  با میانگین ۶۰/۷۷ امکان قبولی هست؟
  با تشکر

 5. نشد یه سال نتایج به موقع طبق اعلام قبلی مسولان کانون اعلام شه همش با تاخیر همینه که ایران پیشرفت نمیکنه اخه هیچ چیز طبق برنامه واز قبل پیش بینی و اعلام نمیشه

 6. سلام دوستان حقوقی عزیز.
  دوستان کسی میدونه کف معدل امسال کانون خوزستان ممکنه چند باشه؟
  و میانگین چقدره؟

  1. سلام کسی میدونه با معدل ۱۱:۸۲احتمال قبولی در کانون خوزستان هست لطفا جواب دهید با تشکر..

 7. سلام بر استاد کامفر وهمه دوستان

  من یکی از شاگردای اقای کامفر هستم توی اصفهان.
  (جمله پایین رو استاد کامفر وشاگردای ایشون بخونن)
  اگه اسکودا جرات داره سوالات ادک رو مثل جزاطرح کنه تا استاد کامفر با تشکیل دادگاه صحرایی حکم طراح رو صادر وسریعا اجرا نماید!!!!!!!!

 8. من جزوه این بزرگواران رو نخوندم ولی کیفری رو ۷۷% زدم.جزوه و موسسات و ….چیزی بجز قانون نیست.باید فهمید و چند بار خوند وارتباط مواد رو با هم پیدا کرد همین.من سال ۸۱ فارغ التحصیل شدم و از اونوقت تا یکسال پیش لای کتابا رو باز نکردم.دور اول هر درسی برام کشنده و سخت بود اما در دورهای بعدی برام آسونتر شد.مثل فتح یه قله که برای بار اول سخته اما برای دفعات بعد آسونتر میشه.با سی و هشت سال سن و مشکلات و کمبودهای زندگی یه فرد طبقه متوسط به پایین.فقط تلاش وتلاش وتلاش و مهمتر امید و توکل به خدا.ممنون

 9. سلام اقای کامفر
  یادتون هست گفتین…هر کس جزوه من رو بخونه کمتر از ۷۰ بزنه در حقم کم لطفی کرده.من از بابت جزوه عالی شما سپاسگذارم.من در حق شما کم لطفی نکردم و کیفری را۸۰ درصد زدم.
  اگه نشانی بدم یقیننا به خاطر می اورید.به استاد شعبانی هم سلام مرا برسانید و بگویید خوشه گندم به وبه وعده اش وفا کرد…..اگر به ایشان بگویید خوشه گندم سلام رساند و از زحمات شما در کلاس سپاس بیکران کرد یقننا شما هم مرا به یاد می اورید.و دیگر اینکه بگویید .اقای شعبانی قولتان که به خوشه گندم یادتان نرفته و انشالله واسه کار اموزی میخام بیام خدمتتون.
  در نهایت کمال تشکر را از شما و استاد گرانقدز شعبانی دارم
  سپاس

  1. جزووووه؟ والا منکه فقط متن ماده خوندم ۸۳ زدم فکر نکنم کیفری چیز خاصی داشت امسال.

  2. دوست عزیز اگر به خواندن متن قانون اکتفا کرده بودید میتوانستید همین نمره را کسب کنید( وشاید بهتر) و استرس مدیون شدن به استاد موسسات را هم نداشتید و از نظر صرف وقت و هزینه مالی هم صرفه جویی میکردید

  3. با سلام، من فقط متن قانون آ.د.ک رو خوندم ۹۳.۳۳ درصد زدم و فقط یک سوال رو اشتباه زدم اونم سهوی بود همین. آ.د.ک خودش چی هست که نیاز به استاد و غیره داشته باشه حالا اونی که استاد داشته خیلی خیلی پایین تر از من زده و بهش هم افتخار می کنه خیلی جالبه و عجیب …

   1. جسارت نباشه دوست عزیز من کاری به استاد و جزوه و این چیزا ندارم ولی اگه کانون وکلا بخواد یه مقدار بچه هارو اذیت کنه ادک (خود قانون +ایین نامه ویژه روحانیت + قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز + قوانین متفرقه دیگه) یعنی سطح سوالات ادک رو از بسیار بسیار اسون یه مقدار بیاره بالاتر همون طور که چند سال پیش این کارو کرد هیچ کس درصد بالای ۷۰ رو نمیبینه!

 10. کیفری که تحلیل نمیخواد راضی هستیم ازش..کیفری باید مارو تحلیل کنه..البته بله تحلیل بشه بهتره..نظر استاد کامفر کاملا درست و محترم.

 11. یه سوالی برام پیش اومده؟
  اینکه افراد لب مرز به سوالات اختلافی اعتراض کنن خب منظقیه. ولی این وسط کسایی که کلا نتونستن درصدای خوبی بگیرن و رتبشون حتی با حذف سوالات هم بهبود پیدا نمیکنه اونا چرا اینقدر جو میدن؟ شاید قصد دارن ازمون وکالت را کلا زیر سوال ببرن با سو استفاده از بچه هایی که فقط مشکلشون سوالات اختلافیه. یعنی همه اینایی که الان معترض هستن لب مرزن؟ هیچ کدوم نیست که میانگینش حتی به هشت و نه هم نرسیده باشه؟ قطعا هست و الان داره سعی میکنهبا ایجاد جو منفی جلوی اعتراض منطقی و معقول بچه ها رو بگیره.

 12. ایین دادرسی کیفری هیچچچچچچچچچچچچچچچچ مشکلی نداشت. اون سوال ۱۱۴ که مشکل تایپی داشت مشکل حساب نمیشه چون گزینه ی صحیح دربین گزینه ها وجود داشت همونو میزدید. باخودتون میگفتید اگه درست بود که پنج درصد میگیریم اگه حذف شد بازم میگیریم. ضررنمیکنیم. الانم هردوستی بیاد بگه نخیر مشکل داشت. من دیگه جوابی نمیدم. چون روی نظرخودم هستم. اینقدر ایرادات الکی بگیرید تا فقط انرژی خودتون تحلیل بره. درست نیست دیگه هردرسی و بردید زیر سوال. چه خبره؟؟؟؟؟؟؟ دوستان میگن زده به ترتیب!!!! امیدوارم اینقدر که سراین سوال خواستید رعایت ترتیب و بکنید در بقیه جنبه های زندگیتون هم به ترتیب اهمیت بدید.

  1. دقیقا اقایا خانوم ناشناس…سوال ۱۱۴ فقط اشتباه تایپی بود ک معلوم بود چون گزینه های دیگه ۱۰۰درصد غلط بودن

 13. باسلام خدمت استاد عزیز.که به برسی سوالات کیفری پرداختن .کاش فقط نیمه پر لیوان را نگاه نمیکردن وایرادات رو هم ذکر میکردن خصوصا درمورد سوالاتی که مورد اعتراض بسیاری از افراد قرار گرفتن

 14. سلام… دوستان اخه کیفری کجاش مشکل داشت.جز سوال ۱۱۴اخه گیر بدن به سوالات جزا..ک نص قانون تغییر دادن واقعا

   1. سلام منم مث شمام باید نتایج و دید چون یزد تنها کانون ناشناخته امسال هست و هیچ چیزش معلوم نیست باید به خدا توکل کرد.

   2. بنظر من بین ۵۶ تا ۶۰ درصد. ولی همینطور که اقا کاظم گفت ناشناخته است و سخته پیش بینیش. خودم ۶۶ درصدم ولی خیلی ترس دارم

    1. نفر ۳ یزد توی چتر دانش میانگینش ۶۵.۵ هست شما الان بری چتر دانش ثبت نام کنی می شی نفر سوم یزد. شک نداشته باش که قبول هستی. اصلا هم نترس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا