رأی شماره ۴۷۸ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

رأی شماره ۴۷۸ مورخ ۱۳۹۶/۵/۱۷هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

با موضوع: ابطال صورتجلسه شماره ۲۳۷۴۱/۵۰۴ ـ ۵/۳/۱۳۹۳ شورای عام شهرداری منطقه ۴ تهران

تاریخ دادنامه: ۱۷/۵/۱۳۹۶         شماره دادنامه: ۴۷۸           کلاسه پرونده: ۹۴/۸۳۶
مرجع رسیدگی: هیأت عمومی دیوان عدالت اداری
شاکیان: آقایان: مهدی کمالی نفر و محمود ابراهیمی به وکالت از آقای سیاوش و خانم پریوش هر دو شعبان پور و خانم آذر فریادرس
موضوع شکایت و خواسته: ابطال صورتجلسه شماره ۲۳۷۴۱/۵۰۴ ـ ۵/۳/۱۳۹۳ شورای عام شهرداری منطقه ۴

گردش کار:

شاکیان به موجب دادخواستی ابطال صورتجلسه شماره ۲۳۷۴۱/۵۰۴ ـ ۵/۳/۱۳۹۳ شورای عام شهرداری منطقه ۴ را خواستار شده و درجهت تبیین خواسته اعلام کرده‌اند که:

«هیأت محترم عمومی دیوان عدالت اداری

۱ـ به حکایت محتویات دفترچه سند مالکیت شماره ۱۰۶۳۷۶ پلاک ثبتی شماره ۱۸۱۷/۶۷۲۰ واقع در رسالت، ۳۵ متری استقلال، خیابان ۸ متری احداثی متعلق به مورث موکلین (مرحوم احمد شعبانپور) می‌باشد.

۲ـ به موجب گواهی انحصار وراثت شماره ۸۹/۱۱۰۵ ـ ۳۰/۱۱/۱۳۸۹ حوزه ۲۶۴ شورای حل اختلاف تهران موکلین از جمله وراث مرحوم یاد شده می‌باشد.

۳ـ حسب مفاد صورتجلسه شماره ۲۳۷۴۱/۵۰۴ـ ۵/۳/۱۳۹۳ شورای عام شهرداری منطقه ۴ تهران، طرف شکایت ملک مذکور را در طرح ارتقاء کیفیت محیط و سیمای شهر تهران قرار داده است. در حالی که در پلاک‌های مجاور با صدور جواز و پروانه ساخت مبادرت به احداث بنا گردیده است.

۴ـ شهرداری منطقه مذکور بر همین اساس با نصب تابلو و تصرف ملک از صدور هرگونه مجوز در پلاک ثبتی موکلین امتناع می‌نماید.

 ۵ ـ شهرداری با جلوگیری از اعمال حقوق مالکانه موجب تضییع حقوق موکلین در پلاک ثبتی مارالذکر که مطابق اصل تسلیط و مالکیت، مشروع و مورد حمایت قانونگذار می‌باشد، گردیده است و مراجعه مکرر موکلین به شهرداری منطقه مذکور به منظور اعمال حقوق مالکانه (پرداخت عوارض و اخذ مفاصا و پروانه ساخت و مجوز نقل و انتقال و …) مثمر ثمر واقع نشده است، از طرفی شهرداری برخلاف مقررات از پرداخت ارزش و بهای ملک متعلق به موکلین نیز امتناع می‌نماید.

علیهذا از آنجا که تصمیم مزبور و اقدامات شهرداری موجبات ورود ضرر و تضییع حقوق مالکانه موکلین را فراهم آورده است با تقدیم دادخواست حاضر استدعای امعان نظر در عرایض و مستندات و النهایه صدور حکم وفق خواسته را دارد.

در خاتمه با عنایت به اینکه برخی از مستندات از جمله اصل صورتجلسه شماره ۲۳۷۴۱/۵۰۴ ـ ۵/۳/۱۳۹۳ شورای عام شهرداری منطقه ۴ تهران نزد طرف شکایت می‌باشد به استحضار می‌رساند مطابق تبصره ۲ماده ۲۰ قانون دیوان عدالت اداری امکان تصدیق آن از سوی اینجانبان میسور نمی‌باشد.»

طرف شکایت علی‌رغم ابلاغ مفاد شکایت و ضمائم در مهلت مقرر قانونی دفاعی نکرده است.    

هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ ۱۷/۵/۱۳۹۶ با حضور رئیس و معاونین دیوان عدالت اداری و رؤسا و مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل شد و پس از بحث و بررسی با اکثریت آراء به شرح زیر به صدور رأی مبادرت کرده است.

رأی هیأت عمومی

نظر به اینکه مطابق ماده ۵ اصلاحی قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مصوب سال ۱۳۸۸، بررسی و تصویب طرحهای تفصیلی شهری و تغییرات آنها در هر استان به کمیسیون مقرر در ماده مذکور محول شده است و شورای معماری مستقر در مناطق شهرداری در این خصوص صلاحیت و وظیفه‌ای ندارند، بنابراین صورتجلسه مورد شکایت در تجویز خودداری از صدور هر گونه مجوز در محدوده بلافصل پارک جنگلی لویزان و ۳۵ متری خیابان استقلال به لحاظ خروج از حدود اختیارات و به استناد بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می‌شود.

رئیس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری ـ محمدکاظم بهرامی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا