راهنمای سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن

فهرست عناوین این صفحه

پایگاه خبری اختبار- با توجه به تسهیلات اعطا شده و طرح های حمایتی در تهیه مسکن و وام کمک ودیعه مستاجران، شرایط استفاده از این تسهیلات و سوالات متداول ایجاد شده در این خصوص بیان شده است.

بیشتر بخوانید:

ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن

کدام سامانه معتبر است؟

سامانه طرح اقدام ملی مسکن به آدرس Tem.mrud.ir معتبر است.

چرا سامانه بالا نمی‌آید؟

برای ورود به سامانه صرفا از لب‌تاب، کامپیوتر یا تبلت و مرورگرهای موزیلا یا کروم استفاده نمایید. دقت کنید مرورگر شما حتما به روز باشد.

چرا کسی پاسخگو نیست؟ چرا کسی تلفن جواب نمی‌دهد؟

اگر مشکلی در رابطه با سامانه دارید بفرمایید. اگر نیاز به تماس دارین از بخش ارتباط با ما در ساعات اداری با شماره‌های اعلام شده تماس حاصل بفرمایید.

چرا سامانه قطع است؟

چند ساعت دیگه یا فردا به سامانه مراجعه نموده و مجددا امتحان نمایید.

واجدین شرایط طرح اقدام ملی مسکن چه اقشاری هستند؟

شرایط ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن:
 1. متقاضی و افراد تحت تکفل، فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی (از ۱/۱/۸۴ به بعد) بوده و از تاریخ ۲۲/۱۱/۱۳۵۷ از هیچ‌یک از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد. به عبارتی سبز بودن فرم «ج» در استعلام از سامانه مربوطه (موضوع ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی عرضه و تأمین مسکن).
 2. متقاضی متأهل و یا سرپرست خانوار.
 3. زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن.
 4. دارای حداقل ۵ سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر در شهر مورد تقاضا
 5. گواهی تولد متقاضی یا همسر یا فرزندان ( تصویر صفحه اول شناسنامه (
 6. جواز کسب شاغلین صنوف برای متقاضی یا همسر
 7. سابقه پرداخت بیمه (درمانی، سلامت همگانی و…) برای متقاضی یا همسر
 8. گواهی اشتغال به کار از دوایر دولتی برای متقاضی یا همسر
 9. گواهی تحصیلی فرزندان
 10. گواهی مبنی بر محل پرداخت مستمری بگیران و بازنشستگان
 11. در شهرهای جدید سابقه سکونت حداقل ۵ سال در شهر جدید موردتقاضا و یا در شهر مادر ملاک است و یا سایر شهرهایی که به دلیل عدم وجود اراضی دولتی، امکان اجرای طرح وجود ندارد و متقاضیان به سایر شهرهای مجاور ازجمله شهرهای جدید معرفی می­گردند.
 12. نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی (نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه و…).
 13. توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن( مازاد بر تسهیلات بانکی).
 14. امکان سپرده‌گذاری حداقل سی درصد هزینه ساخت مازاد بر تسهیلات بانکی، در خصوص متقاضیان واجد شرایط بر اساس اعلام دستگاه یا نهاد مربوطه.
 15. توانایی پرداخت اقساط ماهیانه بانکی تسهیلات دریافتی.

لکن همانگونه که از طریق سایت و رسانه­ها اعلام عمومی شد، برخی متقاضیان به علت ثبت نام­های اولیه برای مسکن و زمین در گذشته، به رغم اینکه از امتیازات بهره­مند نشده اند اما فرم (ج) آنها قرمز شده است لذا این افراد به منظور مرتفع شدن این مشکل می­بایست در زمانی که برای اعتراض در سامانه در نظر گرفته شده بود اعتراض خود را در سامانه طرح اقدام ملی مسکن ثبت نموده و برای سبز شدن فرم (ج) و سبقه خود به اداره کل راه و شهرسازی استان مراجعه نماید.

در صورتی که از ثبت نام نهایی نامبرده اطمینان حاصل شده است، ادامه مراحل از چه طریقی امکان پذیر است؟

با توجه به اینکه ثبت نام نامبرده به صورت اینترنتی انجام شده است لذا با مراجعه به سامانه جامع اقدام ملی مسکن به آدرس Tem.mrud.ir، از قسمت مشاهده و پیگیری درخواست و بارگزاری مدارک پیگیر انجام ادامه فرایند ثبت نام خود باشید.

مدارک لازم جهت احراز شرایط محل سکونت در پنج سال اخیر کدام موارد را شامل می­شود؟ 

با عنایت به شرایط ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن که در سامانه طرح به آدرس Tem.mrud.ir آورده شده است، موارد قابل قبول جهت احراز محل سکونت متقاضیان طرح مذکور در پنج سال اخیر به شرح ذیل می­باشد:

 • ارائه گواهی سابقه سکونت در شهر محل تقاضا در پنج سال اخیر (گواهی اشتغال به کار، گواهی تحصیلی فرزندان، سابقه بیمه و… )
 • ارائه اصل کارت ملی متقاضی یا افراد تحت تکفل.
 • ارائه اصل شناسنامه متقاضی یا همسر.
 • ارائه گواهی کفالت (سرپرستی) در صورت ضرورت.
 • ارائه اصل سند مالکیت برای متقاضیان دارای زمین.
 • محل تولد متقاضی یا همسر یا فرزندان.
 • جواز کسب شاغلین صنوف برای متقاضی یا همسر.
 • سابقه پرداخت بیمه (درمانی، سلامت همگانی و…) برای متقاضی یا همسر.
 • گواهی اشتغال به کار از دوایر دولتی برای همسر یا متقاضی.
 • گواهی مبنی بر محل پرداخت مستمری بگیران و بازنشستگان.

طرح اقدام ملی مسکن در چه شهرهایی اجرا می­شود؟ آیا در کلان شهرها نیز ظرفیت در برنامه دیده شده است؟

طرح اقدام ملی مسکن، برنامه حمایتی به منظور تأمین مسکن اقشار فاقد مسکن که توان پرداخت اقساط تسهیلات و اقساط هزینه زمین را داشته باشند، در دستور کار وزارت راه و شهر سازی قرار گرفته است. این طرح بر اساس ظرفیت تأمین منابع و زمین در شهرها، در کلانشهرها نیز استفاده از ظرفیت موجود شهر­های جدید اقماری برنامه ریزی شده است.

طرح اقدام ملی مسکن مختص کدام اقشار است؟

وزارت راه و شهر سازی، طرح اقدام ملی مسکن را به عنوان برنامه حمایتی به منظور تأمین مسکن اقشار فاقد مسکن که توان پرداخت اقساط تسهیلات و اقساط هزینه زمین را داشته باشند، در دست اجرا قرار داده است. این طرح بر اساس ظرفیت تأمین منابع و زمین در شهرها، برنامه ریزی شده است.

آیا امکان ظرفیتی برای ثبت نام جدید وجود دارد؟

ثبت نام از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن بر اساس ظرفیت شهرها (نیاز و زمین) در دو مرحله و در بازه­های زمانی مشخص که از طریق سایت و رسانه­های عمومی اطلاع رسانی گردید، انجام و به پایان رسید و هم اکنون ثبت نامی انجام نمی­شود. لازم به ذکر است پس از پالایش متقاضیان و وجود ظرفیت­های خالی همچنین در صورت احصاء مجدد زمین­های مناسب برای طرح مذکور مجدداً برای ثبت نام برنامه ریزی و اطلاع رسانی خواهد شد.

زنان خودسرپرست امکان ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن را دارند؟

همانگونه که در سامانه طرح اقدام ملی مسکن به آدرس Tem.mrud.ir آورده شده است، زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن مشمول شرایط ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن می­باشند.

امکان ثبت نام افراد مجرد در طرح اقدام ملی دیده شده است؟

بر اساس بند ۲ ماده (۱) آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن افراد می­بایست برای استفاده از امکانات دولتی در حوزه زمین و مسکن دارای تأهل باشند مگر افرادی که دارای شرایط زیر می­باشند:

 1.  زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل سی و پنج (۳۵) سال سن.
 2.  نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشور.
 3. معلولین جسمی-حرکتی با دارا بودن حداقل بیست (۲۰) سال سن و با معرفی سازمان بهزیستی کشور.

شرایط استفاده از مسکن مهرهای فاقد متقاضی به چه صورت است؟

اشخاص متقاضی واحدهای مسکن مهر در طرح اقدام ملی مسکن می­بایست تمامی شرایط مندرج در بند ۲ ماده (۱) آئین­نامه اجرائی قانون ساماندهی مسکن شامل ۵ سال سابقه سکونت، متأهل و سرپرست خانوار، عدم استفاده از امکانات و تسهیلات دولتی و همچنین عدم سابقه مالکیت را داشته باشند.

نحوه بهره­مندی از امتیاز استفاده از تسهیلات صندوق پس­انداز یکم در طرح اقدام ملی مسکن به چه صورت می­باشد؟

افرادی که دارای امتیاز استفاده از تسهیلات صندوق پس­انداز یکم می­باشند، پس از تأیید نهایی شرایط استفاده از طرح اقدام ملی مسکن و واریز سهم آورده خود به بانک، می­توانند تقاضای استفاده از تسهیلات مسکن یکم را به بانک اعلام کنند و مطابق ضوابط این تسهیلات در هر شهر بانک اقدام به پرداخت تسهیلات می­نماید.

آیا امکان تغییر شهر محل ثبت نام وجود دارد یا خیر؟

خیر.امکان جابه­جایی و تغییر شهر مورد تقاضای ثبت نام‌کنندگان وجود ندارد.

ویرایش اطلاعات ثبت نام متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن

آیا امکان ویرایش اطلاعات و بارگزاری مدارک در سامانه قرار خواهد گرفت؟

امکان ویرایش اطلاعات (به جزء تغییر کدملی متقاضی و همچنین شهر مورد تقاضا) و بارگزاری مدارک برای کلیه متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن (مرحله اول، دوم و ثبت نام پیامی) که استعلامات آنها مورد بررسی قرار گرفته و در حال حاضر در وضعیت «در انتظار تایید استعلام،در انتظار بررسی و نیازمند اصلاح» قرار دارند، از تاریخ۴/۴/۹۹ برقرار می­باشد. لذا این متقاضیان می­توانند همانند گذشته با مراجعه به بخش «مشاهده و پیگیری درخواست متقاضی» در سامانه مدیریت طرح اقدام ملی مسکن به نشانی tem.mrud.ir، نسبت به ویرایش اطلاعات خود اقدام نمایند. لازم به ذکر است ویرایش کد ملی متقاضی امکان پذیر نمی باشد.

انصراف از درخواست در طرح نهضت ملی مسکن

در صورتی که متقاضی در کارتابل خود (در قسمت مشاهده و پیگیری درخواست) اشتباها برای شهر مورد تقاضای خود انصراف را ثبت کرده باشد آیا امکان برگشت از انصراف وجود دارد؟

بله. در این صورت متقاضی می‌بایست با توجه به شهر محل درخواست خود به اداره کل راه و شهرسازی استان/ بنیاد مسکن انقلاب اسلامی / شرکت عمران شهر جدید / اداره کل آموزش و پرورش استان مراجعه نموده و نسبت به برگشت از انصراف خود اقدام نماید.

در صورتیکه متقاضی در دوفاز ۱و۲ (مرحله اول و مرحله دوم) به صورت هم‌زمان ثبت‌نام کرده باشد آیا می تواند شهر دلخواه خود را بین دو شهر منتخب تعویض نماید؟

بله. برای متقاضیانی که هم در فاز اول و هم در فاز دوم ثبت‌نام کرده باشد، به صورت پیش‌فرض ثبت نام فاز اول وی فعال بوده و ثبت نام فاز دوم وی حذف شده است. در صورتیکه متقاضی مایل به ادامه روند ثبت نام در فاز دوم باشد (فاز اول را نخواهد)، می‌بایست با مراجعه به بخش «مشاهده و پیگیری درخواست متقاضی» در سامانه مدیریت طرح اقدام ملی مسکن نسبت به انصراف از درخواست شهر مورد تقاضای خود در فاز اول اقدام نماید. سپس به می‌بایست با توجه به شهر محل درخواست خود، به اداره کل راه و شهرسازی استان/ بنیاد مسکن انقلاب اسلامی / شرکت عمران شهر جدید / اداره کل آموزش و پرورش استان شهر محل تقاضای فاز دوم مراجعه نموده تا نسبت به برگرداندن روند بررسی ثبت نام فاز دوم توسط کاربر ارشد استانی اقدام شود.

آیا بعد از افتتاح حساب مسدودی و واریز وجه توسط متقاضی، امکان انصراف از درخواست و دریافت وجه واریزشده توسط متقاضی وجود دارد؟

بله. متقاضی جهت رفع مسدودی حساب خود می‌بایست با توجه به شهر محل درخواست خود، به اداره کل راه و شهرسازی استان/ بنیاد مسکن انقلاب اسلامی / شرکت عمران شهر جدید / اداره کل آموزش و پرورش استان مراجعه نمایند. سپس فرم انصراف‌نامه محضری را از اداره کل مذکور دریافت نموده و نسبت به محضری نمودن آن اقدام نماید.سپس انصراف ‌نامه محضری را به اداره مذکور تحویل دهد تا نسبت به ثبت انصراف متقاضی و رفع مسدودی حساب وی اقدامات لازم در سامانه صورت بپذیرد.

آیا گواهی امضاء برای تعهدات محضری قابل قبول است؟

خیر. کلیه تعهدات محضری متقاضی از جمله انصراف‌نامه جهت رفع مسدودی حساب، تعهد محضری عدم مالکیت و گواهی رضایت همسر می بایست در محضر/دفتر اسناد رسمی تایپ شده و محضری شوند. لذا گواهی امضاء مورد قبول نیست.

اعتراض به رد درخواست در طرح نهضت ملی مسکن

در صورتی که فرم «ج» متقاضی به اشتباه قرمز اعلام شده و وضعیت متقاضی رددرخواست شده باشد، چه اقدامی جهت رفع آن می­بایست انجام شود؟

برخی متقاضیان ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن به علت ثبت نام­های اولیه برای مسکن و زمین در گذشته، به رغم اینکه از امتیازات بهره­مند نشده اند اما فرم (ج) آنها قرمز اعلام شده و وضعیتشان رد درخواست باشد، لذا این افراد به منظور مرتفع شدن این مشکل می­بایست در زمانی که برای اعتراض در سامانه در نظر گرفته شده بود، اعتراض خود را در سامانه طرح اقدام ملی مسکن(قسمت مشاهده و پیگیری درخواست) ثبت نموده و برای سبز شدن فرم (ج) و سبقه خود به اداره کل راه و شهرسازی استانی که ثبت نام را انجام دادند، مراجعه می­نمودند.

در صورتی که وضعیت متقاضی غیر از رد درخواست باشد، جهت سبز نمودن استعلامات خود می بایست به اداره کل راه و شهرسازی استان مراجعه نماید و جهت سبز کردن استعلام فرم(ج) خود اقدام کند.

در صورتی که استعلام ثبت یا بانک متقاضی قرمز اعلام شده و وضعیت متقاضی رددرخواست شده باشد، چه اقدامی جهت رفع آن می­بایست انجام شود؟

در صورتیکه استعلامات ثبت یا بانک متقاضی قرمز اعلام شده و وضعیتشان رد درخواست باشد، لذا این افراد به منظور مرتفع شدن این مشکل می­بایست اعتراض خود را در سامانه طرح اقدام ملی مسکن (قسمت مشاهده و پیگیری درخواست) ثبت نموده و برای سبز شدن استعلامات خود به اداره کل راه و شهرسازی استان /بنیاد مسکن استان/ شرکت عمران شهر جدید/ اداره کل آموزش و پرورش استانی که ثبت نام را انجام دادند، مراجعه نمایند.

در صورتی که وضعیت متقاضی غیر از رد درخواست (دارای وضعیت در انتظار تایید استعلام باشد و یکی از استعلامات مالکیت و یا تسهیلات قرمز باشد)، جهت سبز نمودن استعلامات خود می بایست به اداره کل راه و شهرسازی استان /بنیاد مسکن استان/ شرکت عمران شهر جدید/ اداره کل آموزش و پرورش استانی که ثبت نام را انجام دادند، مراجعه کرده و جهت سبز کردن استعلامات خود اقدام کند.

در صورت ثبت نام در شهر دیگر به دلیل تکمیل ظرفیت در شهر محل تقاضا، امکان تغییر شهر محل ثبت نام وجود دارد یا خیر؟

با عنایت به اینکه در طرح اقدام ملی مسکن، تعداد ثبت نام­ها بر اساس ظرفیت شهرها می­باشد لذا امکان جابه­جایی و تغییر شهر مورد تقاضای ثبت نام‌کنندگان وجود ندارد. شایان ذکر است که شهر جدید پردیس در مرحله دوم ثبت نام تهران به دلیل عدم وجود ظرفیت کافی حذف گردید و امکان انتخاب این شهر وجود نداشت.

شرایط پرداخت آورده متقاضی و تسهیلات وام در طرح های حمایتی مسکن

شرایط پرداخت پروژه به چه ترتیبی در نظر گرفته است؟

درخصوص شرایط مالی پروژه‌های طرح قابل ذکر است که بهای زمین بصورت فروش اقساطی ۵ ساله اخذ می‌گردد و تسهیلات بانکی قابل اعطا برای ساخت این واحدها نیز به میزان ۱۰۰ میلیون تومان، با نرخ سود ۱۸ درصد(بدون سپرده گذاری) و بازپرداخت ۱۲ ساله می باشد. ضمنا لازم به ذکر است متقاضیانی که در این طرح ثبت نام نموده اند و دارای حساب مسکن یکم در بانک هستند، می توانند از مزایای تسهیلات صندوق مسکن یکم (کسر از میزان آورده متقاضی) وانتقال آن به این طرح بهره مند شوند.

افرادی که پیامک واریز وجه را دریافت کرده اند چه مبلغ، به چه حسابی و چه بانکی باید واریز و مراجعه کنند؟

نحوه پرداخت آورده متقاضی در طول دوره ساخت در اراضی در اختیار وزارت راه و شهرسازی به شرح جدول ذیل می­باشد:

بعد از تأیید شرایط متقاضی

۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون ریال

پایان اجرای فونداسیون

۱۵ درصد سهم آورده متقاضی

پایان اسکلت و سقف

۲۵ درصد سهم آورده متقاضی

پایان سفت کاری

۲۵ درصد سهم آورده متقاضی

پایان نازک کاری

۲۰ درصد سهم آورده متقاضی

تحویل واحد

۱۵ درصد سهم آورده متقاضی

اداره کل راه و شهرسازی/ دستگاه متولی طرح اقدام ملی موظف است پس از بررسی های لازم در خصوص صحت اطلاعات درج شده در سامانه، متقاضی واجد شرایط تأیید شده در سامانه را جهت افتتاح حساب مسدودی به نام ایشان حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز کاری به بانک عامل معرفی نماید.

متقاضی موظف است ظرف مدت حداکثر ۱۵ روز کاری رقم اولیه اعلام شده به ایشان را به حساب مسدودی در بانک عامل واریز نماید. چنانچه در مدت ز مان مقرر متقاضی قادر به تأمین مبلغ اولیه آورده نباشد، اداره کل راه و شهرسازی/ دستگاه متولی طرح اقدام ملی نسبت به حذف متقاضی و معرفی متقاضی واجد شرایط جایگزین اقدام می­نماید.

 

مجاز نبودن استفاده از گوشی آیفون در سامانه

آیا با گوشی های آیفون می توان وارد سامانه شد؟

خیر. با گوشی های آیفون در هیچ صورتی نمی‌توان وارد سامانه شد. برای ثبت نام از مرورگر های به روز شده در سیستم عامل های اندروید یا ویندوز استفاده شود.

فرمت و حجم مجاز جهت بارگذاری مدارک

فرمت های مجاز برای فایل هایی که باید در سامانه بارگذاری گردد (مانند شناسنامه، کارت ملی و کد رهگیری) چیست ؟

فایل ها باید فقط در قالب عکس و با فرمت jpg , pngبا محدودیت حجم ۱۶۴ کیلوبایت باشد.

ویرایش اطلاعات ثبت نام / وام

 متقاضیان پس از ثبت نام می­توانند همانند گذشته با مراجعه به بخش «مشاهده و پیگیری درخواست متقاضی» در سامانه مدیریت طرح اقدام ملی مسکن به نشانی tem.mrud.ir، نسبت به ویرایش اطلاعات خود و یا درخواست وام اقدام نمایند.لازم به ذکر است ویرایش کد ملی متقاضی امکان پذیر نمی باشد.

فراموشی رمز

۱. در صورت فراموشی رمز به چه صورت اقدام کنیم؟

در صورت فراموشی رمز به قسمت مشاهده و پیگیری درخواست” مراجعه نموده و گزینه “ارسال مجدد رمز عبور “را انتخاب کنید. اندکی بعد رمز جدید به شماره همراه وارد شده در سامانه ارسال خواهد شد. 

۲.آیا رمز ارسالی از طریق سامانه یکبار مصرف می باشد؟

خیر، رمز ارسالی یکبار مصرف نمی‌باشد و می‌توان برای دفعات بعدی مراجعه به سامانه از آن استفاده کرد. در صورت نیاز به دریافت رمز مجدد توجه فرمایید که سامانه آخرین شماره موبایل ثبت نام شده را برای شما در نظر می‌گیرد. در صورت نیاز مجدد به رمز عبور اگر بلافاصله بعد از درخواست پیامک برای شما ارسال نشد اندکی صبر کنید.

شرایط ثبت نام تسهیلات کمک ودیعه مسکن سال ۱۴۰۰

شرایط اشخاص واجد شرایط برای دریافت وام ودیعه چیست؟

ثبت نام دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن از تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۰۱ آغاز شده است. کلیه مستاجرین متقاضی دریافت تسهیلات می بایست شرایط ذیل را داشته باشند:

۱- متأهل.
۲- سرپرست خانوار.
۳- زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن.
متقاضیان می توانند از تاریخ مذکور به قسمت ثبت نام تسهیلات کمک ودیعه مسکن در سامانه به آدرس https://amlak.mrud.ir/مراجعه و نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.

نکات حائز اهمیت

سقف تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن در مناطق شهری کشور به شرح جدول زیر است:

منطقه شهری

شهر تهران

سایر کلانشهرها*

سایر شهرها

سقف تسهیلات (میلیون ریال)

۷۰۰

۴۰۰

۲۵۰

*سایر کلانشهرها شامل شهرهای مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز، کرمانشاه است.

متقاضیان می‌بایست دارای اجاره نامه ی رسمی یا اجاره ­نامه ی ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات و دارای کد رهگیری، از شش ماهه دوم سال ۱۳۹۹ باشند.

متقاضی بعد از انتخاب بانک و شعبه در سامانه، حداکثر دو هفته بعد از تاریخ معرفی به شعب بانکی، مهلت دارد نسبت به مراجعه و تکمیل مدارک خود و ضامنین اقدام نماید، درغیر این صورت نسبت به رد درخواست متقاضی اقدام می گردد

همانطور که در زمان ثبت نام، دریافت این تسهیلات منوط به دارا بودن شرایط مندرج در ماده (۱) آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی از جمله «نداشتن سابقه مالکیت از سال ۱۳۸۴ به بعد» بوده است؛ کلیه متقاضیان و افراد تحت تکفل ایشان متعهد هستند که از تاریخ (۱۳۸۴/۱/۱)، فاقد مسکن و یا زمین مسکونی ملکی باشند. لذا چنانچه در هر زمان سابقه مالکیت ایشان محرز گردد، از فرآیند پرداخت تسهیلات حذف گردیده و در صورت اخذ آن تسهیلات متعهد به جبران خسارات و استرداد کلیه تسهیلات دریافتی و جرایم مربوطه خواهند بود

مشمولین دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن ۱۴۰۰

آیا تسهیلات کمک ودیعه مسکن در سال ۱۴۰۰ به مرد مجرد تعلق میگیرد؟

خیر. به مرد مجرد این تسهیلات تعلق نمیگیرد. تنها به مرد مجردی که یکی از شروط ذیل را دارا باشد تعلق می گیرد:

 •  دارای طلاق نامه رسمی و فرزند
 • نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشور
 • معلولین جسمی، حرکتی با دارا بودن حداقل بیست (۲۰) سال سن و با معرفی سازمان بهزیستی کشور

۲.آیا تسهیلات کمک ودیعه مسکن در سال ۱۴۰۰ به زن مجرد تعلق میگیرد؟

این تسهیلات تنها به زن مجردی تعلق میگیرد که یکی از دو شرط زیر را دارا باشد:

 • دارای طلاق نامه رسمی و فرزند
 • زن مجرد خودسرپرست بالای ۳۵ سال باشد
 • نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشور
 • معلولین جسمی، حرکتی با دارا بودن حداقل بیست (۲۰) سال سن و با معرفی سازمان بهزیستی کشور

رد درخواست در طرح ودیعه مسکن ۱۴۰۰

علت رد درخواست متقاضیان تسهیلات ودیعه مسکن ۱۴۰۰ چیست؟

اگر متقاضی و یا همسر متقاضی در سال ۱۳۹۹ و یا سال ۱۴۰۰ تسهیلات کمک ودیعه مسکن دریافت کرده باشد، رد درخواست می شود.

علت عدم وجود نام بانک در صفحه درخواست وام

چرا زمان انتخاب بانک و شعبه در صفحه درخواست / ویرایش وام، برخی از بانک ها و شعبات نمایش داده نمی شوند؟

با توجه به اینکه اعتبار بانک ها و شعبات آنها محدود است، با انتخاب متقاضیان حائز شرایط، اعتبار بانک ها تکمیل می شود. لذا متقاضیان حائز شرایط جدید که موفق به انتخاب بانک مورد نظر خود نمی شوند میبایست منتظر بمانند تا متقاضیانی که بعد از ۱۴ روز از انتخاب بانک و شعبه خود نسبت به تشکیل پرونده اقدام ننموده باشند و یا متقاضیانی که تضامین و شرایط لازم را نداشته باشند توسط بانک رد درخواست شوند. با رد درخواست متقاضیان توسط بانک اعتبار به تعداد متقاضیان رد درخواست شده، برای انتخاب سایر متقاضیان آزاد خواهد شد.

اعلام مهلت ثبت نام و پیگیری دریافت تسهیلات کمک ودیعه در سال ۱۴۰۰

تا چه تاریخی میتوان برای وام ودیعه مسکن ثبت نام کرد؟

مهلت ثبت نام از صدا و سیما و خبرگذاری های رسمی اعلام خواهد شد. در حال حاضر مهلت ثبت نام متقاضیان دریافت تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن تا پایان آذر ماه سال ۱۴۰۰ تمدید می شود و بانک ها و موسسات اعتباری موظفند حداکثر تا پایان بهمن ماه ۱۴۰۰ تسهیلات مذکور را پرداخت نماید

عدم تایید کد رهگیری بین اقوام درجه یک توسط بانک

آیا اجاره نامه دارای کد رهگیری بین اقوام درجه یک مورد قبول است؟

خیر، اینگونه اجاره نامه ها از سمت بانک قابل قبول نمی باشند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. سلام وقتتون بخیر من سال ۱۳۹۹ ودیعه دریافت کردم و به موقع هم قسط هامو پرداخت کردم حالا که مبلغ ودیعه خونه زیاد شده من چیکار باید بکنم.من با ۳ تا بچه کجا برم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا