مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران درخصوص طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا (ع)

مورخ 1399/2/24

مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران درخصوص طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا (ع)

شماره۳۰۰/۱۷۹۸۱۹                                                                    ۱۳۹۹/۱۲/۲۴

مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران درخصوص طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا (ع)

استاندار محترم و رئیس‌ شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان خراسان رضوی

شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۱، پیرو مصوبات پیشین خود در مورد بافت پیرامون حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) و در راستای اجرای تکلیف بند ۴ مصوبه مورخ۱۳۹۹/۳/۱۹ شورای عالی، طرح ویژه تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا (ع)، تأیید شده در جلسه مورخ ۱۳۹۹/۱۱/۲۳ کمیسیون ماده پنج شهر مشهد را بررسی و تصویب نمود. این طرح جایگزین طرح‌های قبلی شده و ملاک عمل اقدامات بعدی در این محدوده خواهدبود.

همچنین شورای عالی شهرسازی و معماری ضمن تأکید بر ضرورت تداوم اقدامات در راستای بازنگری بنیادین رویکردهای مواجهه با محدوده پیرامون حرم مطهر و اعاده هویت معنوی، فرهنگی و تاریخی بافت و استیفای حقوق عمومی، مقرر نمود:

۱. با عنایت به شأن و جایگاه منحصر بفرد بافت شهری پیرامون حرم مطهر امام رضا (ع) و مقیاس فراملی آن به عنوان یکی از کانون‌ها و مقاصد مهم جریان‌های مذهبی و فرهنگی جهان اسلامی و ارزش‌های معنوی، فرهنگی و تاریخی موجود در بافت، اصول و سیاست‌های بنیادین طرح ویژه به مثابه خطوط هدایت‌کننده اجرا و پایش طرح، به شرح زیر مورد تأکید است:

۱ـ۱ـ تقویت همپیوندی حرم با شهر (ایده حرمشهر) براساس الگوی ساختاری تار و پود (محورهای تشرف و شارها) و پهنه‌بندی حرایم زیارت، منعکس در سازمان فضایی طرح.

۱ـ۲ـ تقویت زمینه‌های حضور و اقامت طیف متنوع اقتصادی ـ اجتماعی زائران در محدوده پیرامون حرم از طریق پیش‌بینی کاربری‌ها، فعالیت‌ها و ضوابط شهرسازی و معماری متناسب با توان آنان.

۱ـ۳ـ تسهیل و ترغیب استمرار سکونت پایدار مجاوران در محدوده از طریق ارتقای کیفیت اجتماعی فضا، ارتقاء خدمات عمومی و اجرای ضوابط و مقررات متناسب به منظور احیاء و نوسازی بافت توسط ساکنان.

۱ـ۴ـ بهبود دسترس‌پذیری حرم مطهر و بافت برای زائران و مجاوران با اولویت پیاده‌ مداری و توجه به مراتب تشرف.

۱ـ ۵ ـ حفظ و احترام به حقوق مالکانه

۱ـ۶ ـ اعاده جایگاه حرم مطهر در سیمای شهری محدوده از طریق کنترل ارتفاع و سایر مشخصات کالبدی ابنیه و توجه ویژه به الزامات پدافند غیرعامل و مدیریت بحران بالاخص موضوع سیل و زلزله.

۱ـ۷ـ هماهنگی و انطباق مقیاس مداخله و اقدامات پیشنهادی طرح با توان اجرایی ـ مدیریتی نهادهای دخیل از طریق اجتناب از پیشنهاد ابرپروژه‌های شهری و حداکثر مشارکت ساکنان، صاحبان کسب و کارهای موجود و نهادهای محلی در اقدامات احیاء و نوسازی بافت.

۲. اسناد این طرح شامل: نقشه کاربری اراضی، نقشه شبکه معابر و حرکت سواره و پیاده (محورهای تشرف، شارها و تمام معابر دیگر)، نقشه تراکم‌های ساختمانی و ارتفاعی، نقشه سازمان فضایی و عرصه‌های عمومی، نقشه حوزه‌بندی توده‌گذاری، نقشه و دفترچه ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری، فهرست طرح‌های موضعی و موضوعی و سند اساس طرح و آستانه‌های مغایرت اساسی، توسط دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری ابلاغ گردد.

۳. با توجه به مذاکرات جلسه مورخ ۱۳۹۹/۱۲/۵ در محل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مقرر شد مغایرت‌های احتمالی طرح ویژه تفصیلی با ضوابط حرایم آثار ملی به طور موردی ظرف مدت یک ماه کاری (پس از ابلاغ این مصوبه) توسط نمایندگان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری با حضور مشاور طرح مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه جهت اعمال در طرح ویژه تفصیلی اعلام گردد.

۴. تعیین تکلیف تعهدات و پروژه‌های سرمایه‌گذاری ساخته نشده، وفق شیوه‌نامه مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری و به روش پیشنهاد شده در صورتجلسه کمیسیون ماده پنج مورخ ۱۳۹۹/۱۱/۲۳ حداکثر ظرف مدت دو ماه از تاریخ تصویب طرح، انجام شده و نتایج به دبیرخانه شورای عالی منعکس شود. با عنایت به مصوبه مورخ ۱۳۹۹/۳/۱۹شورای عالی شهرسازی و معماری، تعیین شیوه مواجهه با تعهدات و پروژه‌های مذکور، نافی لزوم رسیدگی قانونی به تخلفات صورت گرفته نبوده و وفق بند ۳ مصوبه مذکور، ضروری است تخلفات صورت گرفته در اقدامات اجرایی و صدور مجوزها، توسط استاندار محترم و سایر مراجع ذیربط برای پیگیری به مراجع قضایی و حقوقی اعلام شود.

۵ . به منظور نظارت و ارزیابی فرآیند اجرای طرح، شفاف‌سازی و امکان رصد تغییرات، سامانه پایش هوشمند اجرای طرح، توسط شرکت بازآفرینی شهری و شهرداری مشهد طراحی و اجرا گردد. اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی، مسئولیت نظارت و پایش اقدامات را برعهده خواهدداشت.

۶ . الزامات و ملاحظات پدافند غیرعامل در اسناد طرح منعکس و ملاک اقدام اجرائی قرار گیرد.

مراتب جهت استحضار و صدور و دستور انعکاس و اقدام اعلام می‌شود.

معاون شهرسازی و معماری و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ـ فرزانه صادق‌ مالواجرد

نمایش بیشتر
دوره DBA-MBA حقوقی مدرک دانشگاه تهران موسسه دکتر بهنیایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا