نرخ دیه ماه های عادی و حرام از سال ۱۳۹۰ تا سال ۱۴۰۱

پایگاه خبری اختبار- روز گذشته (۸ فروردین) نرخ دیه سال ۱۴۰۱ از سوی رئیس قوه قضاییه تعیین و اعلام شد.

به گفته اختبار، بر این اساس، مبلغ دیه کامل مرد مسلمان در ماه های غیرحرام برای سال ۱۴۰۱ خورشیدی مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان تعیین شده که ۱۲۰ میلیون تومان بیشتر از نرخ دیه سال ۱۴۰۰ است.

بر اساس ماده ۵۵۵ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲، هرگاه رفتار مرتکب و فوت مجنیٌ‌علیه هر دو در ماه‌های حرام «محرم، رجب، ذی القعده وذی الحجه» یا در محدوده حرم مکه، واقع شود خواه جنایت عمدی خواه غیرعمدی باشد، علاوه بر دیه نفس، یک سوم دیه نیز افزوده می گردد.

بنابراین نرخ دیه کامل مرد مسلمان در ماه‌های حرام در سال ۱۴۰۱ مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

نرخ دیه ۱۲سال اخیر (از سال ۱۳۹۰ تا سال ۱۴۰۱) به تفکیک ماه های حرام و  ماه های عادی بر اساس اعلام ستاد دیه به شرح زیر است:

 نحوه محاسبه چند درصد دیه

در قسمت های قبل ، درباره دیه سال ۱۴۰۱ و نرخ دیه کامل انسان ۱۴۰۱ توضیح دادیم و اشاره کردیم که نرخ دیه کامل انسان ۱۴۰۱ چقدر می باشد . پس از صحبت در خصوص دیه سال ۱۴۰۱ ، در این بخش ، قصد داریم ، درباره نحوه محاسبه چند درصد دیه که صحبت کنیم و بگوییم که نحوه محاسبه چند درصد دیه چگونه خواهد بود.

برای محاسبه چند درصد دیه ، لازم است تا نرخ دیه در هر سال را در ماه های غیر حرام بدانیم. ضرورت این موضوع ، از این جهت می باشد که چند درصد دیه ، با در نظر گرفتن دیه کامل هر سال ، محاسبه می شود . به عنوان مثال ، چنانچه قاضی ، در سال ۱۴۰۱ ، بابت جراحتی به ده درصد دیه کامل رای دهد ، این ده درصد ، با در نظر گرفتن نرخ دیه کامل انسان۱۴۰۱ ، محاسبه خواهد شد. دیه کامل انسان ۱۴۰۱ ، ۶۰۰ میلیون است و ده درصد آن ، ۶۰ میلیون تومان خواهد شد .

بیشتر بخوانید:

ارزش دیه از سال ۱۳۷۰به بعد

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا