همه‌چیز درباره لاریجانی‌ها

حکایت پنج پسر آیت‌الله هاشم آملی

پایگاه خبری اختبار- خانوادهٔ لاریجانی، خانواده‌ای ایرانی است که در سیاست جمهوری اسلامی ایران برجسته است. این خانواده فرزندان میرزا هاشم لاریجانی، از مراجع تقلید شیعه هستند. پنج برادر از این خانواده سیاستمدار و دارای مقامات عالی سیاسی و قضایی در جمهوری اسلامی ایران هستند.

این برادران به ترتیب سن محمد جواد، فاضل، علی، صادق، و باقر لاریجانی هستند. هم‌اکنون دو تن از این برادران رئیس دو قوه از سه قوهٔ جمهوری اسلامی ایران هستند.

آیت‌الله هاشم آملیچهار برادر اول متولد نجف عراق و برادر آخر متولد قم هستند.

پدربزرگ مادری آن‌ها محسن اشرفی است که از اشخاص مشهور بهشهر بوده‌است. عبدالله جوادی آملی از بستگان مادری آن‌ها و احمد توکلی فرزند دخترخالهٔ آن‌هاست. تنها خواهر آنان که فرزند بزرگ هاشم آملی است، با سیدمصطفی محقق داماد ازدواج کرده‌است.

این پنج برادر همگی از تحصیلات حوزوی در کنار تحصیلات دانشگاهیشان برخوردارند و به جز باقر و فاضل که به مقطع مقدماتی اکتفا کردند، دیگر برادران تا سطح و خارج، تحصیلات حوزوی خود را ادامه دادند.

محمدجواد متولد ۱۳۳۰ و دارای مدرک دکتری ریاضیات از دانشگاه برکلی امریکاست. او اکنون معاون بین‌الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه و مدیر پژوهشگاه دانش‌های بنیادی است. جواد لاریجانی نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره‌های چهارم و پنجم، معاون سابق وزارت امور خارجه و مؤسس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بوده‌است.

فاضل متولد ۱۳۳۱ است و مدرک کارشسی ارشد فیزیک از دانشگاه کالیفرنیای امریکا و دکتری فلسفه از دانشگاه لندن دارد. او که پیش‌تر به‌عنوان رایزن فرهنگی سفارت ایران در اتاوای کاناوا حضور داشت، در حال حاضر رئیس دانشگاه آزاداسلامی واحد آمل است. او کم‌تر از سایر برادرانش شناخته شده بود اما در بهمن ۱۳۹۱ رئیس‌جمهور وقت، محمود احمدی‌نژاد، با پخش فیلمی در مجلس ادعاهایی مالی را علیه او مطرح کرد. فاضل لاریجانی این فیلم را جعلی خواند.

علی متولد ۱۳۳۶ و مدرک دکتری فلسفه را ازدانشگاه تهران اخذ کرده است. وی از ۱۲ خرداد ۱۳۸۷ تاکنون، رئیس مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از حوزه انتخابیه قم است.وی همچنین رئیس سازمان صدا و سیما و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور بوده‌است.

صادق متولد ۱۳۳۹ نجف و دارای درجه اجتهاد است. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس قوه قضاییه ایران و رئیس هیئت امنای دانشگاه امام صادق است. او همچنین به‌عنوان فقیه، عضو شورای نگهبان است. وی از اعضای مجلس خبرگان رهبری در دورهٔ سوم، چهارم و پنجم از استان مازندران می‌باشد.

باقر متولد ۱۳۴۰ بوده و فوق تخصص غدد از دانشگاه تهران و معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. باقر لاریجانی پیش‌تر ریاست شورای سیاستگذاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را بر عهده داشت و از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴ قائم مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه علوم پزشکی بود.

لاریجانی

علی لاریجانی در مرداد سال ۱۳۸۸ در مراسم معارفه برادرش به‌عنوان رئیس جدید قوه قضاییه در سخنی مطایبه‌آمیز گفته بود: «ما فرزندان حوزه و مرجعیت هستیم که بر حسب اتفاق وارد کار اجرایی شده و گمراه شدیم.»

دوره ریاست صادق لاریجانی بر قوه قضاییه در تابستان ۱۳۹۸ به پایان خواهد رسید.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا