اظهارات رییس کانون وکلای آذربایجان شرقی در مورد تصمیمات این کانون

آقای دکتر فرهودی نیا رییس هیات مدیرۀ کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی:

برخی از کسانی که در سهمیه آزاد ثبت نام کرده بودند و ظاهرا ایثارگر هستند،
بر اساس تعریف جدید قانون معمولا مراجعه می کنند و
می گویند که ما در ایثارگران پذیرفته می شویم
و ما هم مدارکشان را بررسی می کنیم

تبصرۀ ۷ ذیل بند ۵-۴ آگهی آزمون پذیرش متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت کانونهای وکلای دادگستری ۱۳۹۲:

"چنانچه داوطلبی در سهمیه آزاد شرکت کرده باشد، اعلام بعدی او در مورد ایثارگری مسموع نخواهد بود"

اختبار- در پی انتشار آگهی یک خطی هیات مدیرۀ کانون وکلای آذربایجان شرقی در مورد "تکمیل ظرفیت" آزمون وکالت ۹۲ در این کانون در نیمۀ دوم اسفند ماه، آقای دکتر فرهودی نیا رییس کانون وکلای آذربایجان شرقی در گفتگو با رادیو حقوق مطالبی را بیان نمودند که حکایت کور کردن چشم به قصد اصلاح ابرو است.

اقدام غیر متعارف و خلاق قاعده و قانون کانون آذربایجان شرقی در اعلام اسامی کمتر از ظرفیت مقرر قانونی پذیرفته شدگان نهایی، با توجه به صراحت آگهی آزمون پذیرش متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت کانونهای وکلای دادگستری ۱۳۹۲ که به عنوان مبنای عمل در برگزاری و پذیرش کارآموزان وکالت در آزمون وکالت ۱۳۹۲ منتشر شده است، به اندازۀ کافی غیر قابل توجیه بود و حالا جناب آقای فرهودی نیا با طرح برخی مسائل به عنوان توجیه در پیش گرفتن این رویه از سوی کانون وکلای آذربایجان شرقی مسئله را پیچیده تر کردند.

برخی از مسائلی که ایشان به عنوان معاذیر هیات مدیرۀ کانون وکلای آذربایجان شرقی در این مورد اعلام نموده اند، به روشنی در آگهی آزمون تبیین شده است و سایر کانون های وکلای بیست و سه گانه نیز به همان ترتیب عمل کرده و نسبت به پذیرش کارآموزان اقدام نموده اند.

در هر حال به هیچ عنوان چنان که ایشان در گفتگوی خود احتمال داده اند، پذیرش کارآموز به میزانی کمتر از ظرفیت اعلام شده در آگهی آزمون وکالت ۱۳۹۲ (۲۰۰ نفر)، غیر قابل پذیرش و یک تخلف آشکار خواهد بود.

مانند همیشه باز هم سرورانمان در ارکان و مصادر جامعۀ وکالت، بویژه در این مورد سروران مستقر در هیات مدیرۀ کانون وکلای آذربایجان شرقی را به حفظ احترام و شوونات داوطلبان آزمون وکالت توصیه نموده و از اتخاذ تصمیمات و رویه های موجب اضطراب و بلاتکلیفی این عزیزان بر حذر می داریم.

 

متن گفتگوی جناب دکتر فرهودی نیا رییس محترم کانون وکلای آذربایجان شرقی به این شرح است:

سلام، توضیح کوتاهی می دهید در مورد اطلاعیه ای که بقیه اسامی پذیرفته شدگان نیمه دوم اسفندماه اعلام می شود.این حق کسانی است که در آزمون شرکت کرده اند و در واقع اسم چهل و پنج نفر هنوز اعلام نشده است. تکلیف این تعداد چه هست و چرا این گونه شده است؟

ما سهمیه آزاد صد و پنجاه نفر گرفته ایم و کسی از سهمیه آزاد نمانده است. این  بیست و پنج درصد مربوط به سهمیه ایثارگران است.حالا به حد نصاب علمی نرسیده اند و آیا این که ما می توانیم به جای آنها از سهمیه آزاد بگیریم یا نگیریم امری است که نیازمند بررسی است و باید بررسی کنیم. صد و پنجاه نفرسهمیه آزاد را کامل گرفته ایم. بیست و پنج درصد طبق قانون مربوط به ایثارگران است.

یعنی از ایثارگران هیچ نگرفته اید؟

نه کم گرفته ایم. حد نصاب را کم گرفته اند و هفتاد درصد قانون را که باید می گرفته اند احراز نکرده اند. ما در واقع می خواهیم این را بررسی کنیم که آیا می شود برابر مقررات موضوعه از سهمیه آزاد مجددا گرفت به جای ایثارگر یا نه و راجع به این می خواهیم بحث کنیم.

که تا نیمه دوم اسفندماه طول خواهد کشید؟

بعید می دانم. به این اعتبار که برخی از کسانی که در سهمیه آزاد ثبت نام کرده بودند و ظاهرا ایثارگر هستند بر اساس تعریف جدید قانون معمولا مراجعه می کنند و می گویند که ما در ایثارگران پذیرفته می شویم و ما هم مدارکشان را بررسی می کنیم و احتمالا چند نفر به این طرف (سهمیۀ ایثارگران) افزوده خواهد شد و ما اگر بخواهیم تجدید نظر کنیم باید مشخص کنیم چند نفر را می توانیم بگیریم از سهمیه آزاد و مبنا این است.

با توجه به این که بررسی می کنید در هر صورت دویست نفر تکمیل خواهد شد یا خیر؟

احتمالا. نظر شخصی ام این است که نمی شود بر اساس قانون ایثارگران، تحلیل من این است. ولی چون همه کانون ها این کار را کرده اند احتمالا با این تحلیل ما باید اینکار را بکنیم و نتیجه را گفته ایم برای نیمه دوم اسفندماه باشد

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا