ثبت‌نام بدون آزمون دوره کارشناسی دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد


ثبت‌نام بدون آزمون دوره کارشناسی پیوسته نیمسال اول سال تحصیلی ۹۳-۹۲ دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، داوطلبان تا پایان مرداد ماه فرصت دارند تا با مراجعه به سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی www.azmoon.org نسبت به خرید کارت اعتباری و ثبت‌نام در این دوره‌ها اقدام کنند.

براساس مصوبه کارگروه ماده چهار قانون پذیرش دانشجو، دانشگاه آزاد اسلامی در ۵۰۰۰ رشته محل دانشگاهی در مقطع کارشناسی بدون برگزاری آزمون و براساس معدل کتبی دیپلم، دانشجو پذیرش می‌کند.

پذیرش در این مرحله در کلیه رشته محل‌های تحصیلی به روش متمرکز خواهد بود که فقط معدل کتبی داوطلبان واجد شرایط ملاک و مبنای پذیرش قرار می‌گیرد و اسامی پذیرفته شدگان در یک مرحله و به طور یک جا اعلام می‌شود.

در این روش هر داوطلب با توجه به شرایط وی از نظر سهمیه، بومی بودن و … و براساس معدل کتبی دیپلم، به اولین کد رشته محل انتخابی که از نظر علمی برتری دارد، در صورت وجود ظرفیت معرفی می‌شود.

از آنجا که پذیرش داوطلبان براساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) انجام می‌شود و نظر به این که دروس امتحانی داوطلبان دیپلمه با توجه به نوع دیپلم آنان (ریاضی، تجربی، انسانی و …) متفاوت است، بنابراین چنانچه نوع دیپلم داوطلب با گروه آزمایشی که متقاضی آن می‌شود متفاوت باشد، درصد اعمال معدل کتبی متفاوت خواهد بود که اعمال معدل کتبی بر اساس نوع دیپلم بر اساس جدول زیر انجام‌ می‌شود.

جدول میزان تاثیر معدل

همیچنین در صورت ضرورت در هر رشته محل تعدادی از حائزین شرایط به صورت ذخیره اعلام خواهند شد.

پذیرش دانشجو در این دوره تنها برای نیمسال اول سال تحصیلی ۹۳-۹۲ معتبر بوده و پذیرفته‌شدگان امکان ثبت‌نام با تأخیر در نیمسال‌های بعدی را نخواهند داشت.

متقاضیان باید معدل کتبی خود را دقیقاً مطابق معدل مندرج در مدرک دیپلم خود درج کنند، چراکه در صورت مغایرت معدل اعلامی با معدل مندرج در مدرک دیپلم در زمان ثبت‌نام در محل دانشگاهی از ادامه تحصیل فرد جلوگیری به عمل خواهد آمد.

داوطلبان مرد باید از نظر خدمت وظیفه عمومی منعی برای ثبت‌نام و ادامه تحصیل نداشته باشند.

دارندگان دیپلم فنی و حرفه‌ای و کاردانش نظام جدید که فاقد مدرک پیش‌دانشگاهی و یا مدرک کاردانی هستند، حق ثبت‌نام و ادامه تحصیل در این دوره را ندارند.

به گزارش ایسنا، دارندگان مدرک کاردانی یا فوق دیپلم دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، همچنین دارندگان مدرک کاردانی پیوسته یا شاغلین به تحصیل در دوره‌های کاردانی که حداکثر تا ۳۱ شهریور ماه سال جاری موفق به دریافت گواهینامه کاردانی می‌شوند، حق ثبت‌نام در این دوره را دارند.

متقاضیان می‌توانند با پرداخت مبلغ ۲۰۰ هزار ریال نسبت به خرید کارت اعتباری ثبت‌نام اقدام کنند و با ورود شناسه ثبت‌نام، رمز ثبت‌نام و کد امنیتی به صفحه ورود اطلاعات وارد شوند.

انتخاب ۱۰ رشته شهر از یک مجموعه و یک نظام آموزشی

متقاضیان می‌توانند نسبت به انتخاب ۱۰ رشته شهر از یک مجموعه و یک نظام آموزشی از میان رشته شهرهای ارائه شده در سامانه اقدام کنند و پس از تأیید، کد پیگیری را دریافت و تا زمان اعلام نتایج نزد خود حفظ نمایند.

رشته شهرهای انتخابی می‌تواند از میان رشته شهرهای نظام آموزشی تمام وقت یا نظام آموزشی پاره‌وقت از یک مجموعه و یک نظام آموزشی باشد.

متقاضیانی که تمایل به انتخاب رشته شهر از مجموعه‌های متفاوت در هر یک از نظام‌های آموزشی را دارند، می‌توانند مجدداً با خرید اینترنتی کارت اعتباری ثبت‌نام نسبت به انتخاب ۱۰ رشته شهر دیگر از سایر مجموعه‌های شش گانه با رعایت شرط انتخاب ۱۰ رشته از یک مجموعه و یک نظام آموزشی اقدام کنند.

نحوه ثبت‌نام اتباع غیرایرانی

با توجه به اعلام اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور، شرکت دانش‌آموزان خارجی مقیم در دوره‌های خاص دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی بلامانع است، بنابراین مجوز ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان پس از انجام تشریفات قانونی و بررسی صلاحیت‌های اقامتی اتباع مزبور خواهد بود و این افراد در صورت پذیرش از نیمسال آتی سال تحصیلی دانشگاه شروع به تحصیل خواهند کرد. اما شرکت اتباع خارجی در نظام آموزشی پاره‌وقت مجاز نمی‌باشد.

همچنین سرط معدل برای اتباع خارجی در دوره‌های کارشناسی پیوسته، کاردانی و کارشناسی ارشد پیوسته رشته‌های تحصیلی غیرپزشکی، معدل کل سه ساله متوسطه حداقل ۱۴ از ۲۰ برای داوطلبان نظام جدید و داشتن همین معدل در مدرک دیپلم برای داوطلبان نظام قدیم آموزش متوسطه است.

لازم به ذکر است که دانشجویان دوره بدون آزمون در طول مدت تحصیل مجاز به انتقال یا تغییر محل پذیرش به سایر محل‌های دانشگاهی نیستند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا