آیین ­نامه اجرایی بند (هـ) تبصره (۱۸) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور

مورخ 1401/5/15

آیین نامه اجرایی بند (هـ) تبصره (۱۸) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور

شماره ۸۱۸۴۱/ت ۶۰۰۸۳هـ

مورخ: ۱۵/۵/۱۴۰۱

  • وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
  • وزارت صنعت، معدن و تجارت
  • وزارت جهادکشاورزی ـ وزارت نفت
  • سازمان برنامه و بودجه کشور
  • بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

هیأت وزیران در جلسه ۹/۵/۱۴۰۱ به پیشنهاد شماره ۱۶۷۱۴۵ مورخ ۱۱/۴/۱۴۰۱ سازمان برنامه و بودجه کشور (با همکاری وزارتخانه­های ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنعت، معدن و تجارت، جهادکشاورزی و نفت) و به استناد بند (هـ) تبصره (۱۸) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، آیین­نامه اجرایی بند یادشده را به شرح زیر تصویب کرد:

آیین ­نامه اجرایی بند (هـ) تبصره (۱۸) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور

ماده۱ـ در آیین ­نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می­روند:

۱ـ وجوه اداره شده،کمک­های فنی و اعتباری: اعتباراتی که در پیوست قوانین بودجه سنواتی از محل منابع داخلی شرکت‌های دولتی به منظور تحقق اهداف سرمایه‌گذاری و توسعه فعالیت‌ بخش‌های خصوصی و تعاونی و تحقق اهداف مندرج در ماده (۳) این آیین­نامه در قالب تسهیلات تلفیقی و یارانه سود تسهیلات از طریق قرارداد عاملیت با مؤسسه عامل برای واگذارنده اعتبار پیش‌بینی شده است.

۲ـ واگذارنده اعتبار: شرکت‌های دولتی تابع وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و نفت که با عقد قرارداد عاملیت با مؤسسه عامل، وجوه موردنظر را در اختیار مؤسسه قرار می­دهند.

۳ـ مؤسسه عامل: کلیه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری که به حکم قانون یا مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تأسیس شده و یا می­شوند، صندوق‌های حمایتی و توسعه‌ای دولتی تأسیس شده براساس قانون و صندوق‌های پژوهشی و فناوری موضوع ماده (۴۴) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور ـ مصوب ۱۳۹۴ـ وآیین‌نامه اجرایی آن موضوع تصویب‌نامه ۷۳۳۱۸/ت۵۲۲۳۱هــ مورخ ۸/۶/۱۳۹۴ و اصلاح بعدی آن موضوع تصویب‌نامه شماره۱۵۰۸۹۲/ت۵۲۲۳۱هـ مورخ ۱/۱۲/۱۳۹۵.

۴ـ متقاضی: کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصی و تعاونی فعال (سرمایه­گذار) در برنامه­ های تحقق رشد و تولید و صادرات کالا و خدمات و حمایت از ساخت داخل و طرح­های توسعه­ای مرتبط با فعالیت وزارتخانه‌های مندرج در این آیین­نامه.

۵ ـ گیرنده اعتبار: اشخاصی (متقاضی) که مراحل تأیید و معرفی از سوی واگذارنده اعتبار و تأیید مؤسسه عامل را اخذ کرده و تسهیلات از محل وجوه اداره شده، کمک­های فنی و اعتباری به ایشان اعطا می‌شود.

۶ ـ وزارتخانه‌ها: وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنعت، معدن و تجارت، جهادکشاورزی و نفت.

ماده۲ـ سهم هر یک از واگذارنده‌های اعتبار این آیین‌نامه با تصویب مجمع عمومی و متناسب با منابع پیش‌بینی شده در بودجه مصوب سال ۱۴۰۱ آنها و اصلاحات بعدی آن تعیین می‌شود.

ماده۳ـ اعتبارات موضوع این آیین‌نامه به منظور حمایت از سرمایه‌گذاری در برنامه‌های تحقق رشد و تولید، صادرات کالا و خدمات، حمایت از ساخت داخل و طرح (پروژه)های توسعه‌ای توسط بخش‌های خصوصی و تعاونی به صورت وجوه اداره‌ شده، کمک‌های فنی و اعتباری و پرداخت مابه‌التفاوت نرخ سود اختصاص می­یابد.

ماده۴ـ اعتبارات موضوع این آیین­نامه توسط واگذارنده اعتبار در چهارچوب دستورالعمل مصوب (ابلاغی) وزیر وزارتخانه مربوط در قالب قرارداد عاملیت در اختیار مؤسسه عامل قرار می‌گیرد تا به متقاضی در فعالیت­های موضوع ماده (۳) این آیین­نامه پرداخت شود.

ماده۵ ـ تصویب ضوابط کلی پذیرش طرح‌ها شامل میزان سقف پرداخت تسهیلات هر طرح، نرخ سود، یارانه سود و مدت بازپرداخت تسهیلات و همچنین نحوه گردش کار توسط هر یک از وزارتخانه‌ها و سازمان برنامه و بودجه کشور، صورت می‌گیرد.

تبصره۱ـ تشخیص و پذیرش متقاضیان در چهاچوب ماده (۵) این آیین‌نامه، برعهده کارگروهی خواهد بود که اعضای آن توسط وزیر تعیین می‌شوند.

تبصره۲ـ واگذارنده اعتبار مجاز است در ازای خدمات ارایه شده از سوی مؤسسه عامل شامل بررسی و ارزیابی توجیه فنی، اقتصادی و مالی طرح، نظارت بر طرح (پروژه)، برآورد میزان سرمایه‌گذاری لازم و زمان اجرای طرح (پروژه)، ارزیابی وثیقه‌ها و تضمین‌ها، تنظیم و انعقاد قراردادها، نظارت بر بازپرداخت اصل و سود وجوه و تسهیلات اعطاشده، نظارت بر مصرف وجوه و تسهیلات در طول اجرای طرح (پروژه) و وصول مطالبات، کارمزد مؤسسه عامل را طبق قرارداد منعقدشده پرداخت کند.

تبصره۳ـ وزارتخانه‌ها موظفند اطلاعات لازم در خصوص اعطای تسهیلات این آیین‌نامه را از طریق وبگاه مربوط برای فعالین این حوزه اطلاع‌رسانی نمایند.

ماده۶ ـ اقساط (اصل و سود) وصولی توسط مؤسسه عامل بابت بازپرداخت تسهیلات و مانده وجوه استفاده نشده (مسدود نشده بابت تعهدات) موضوع این آیین‌نامه در پایان سال به حساب واگذارنده اعتبار واریز می‌گردد.

ماده۷ـ واگذارنده اعتبار یا مؤسسه عامل موظفند حساب‌های مربوط به وجوه اداره شده را در قالب سامانه برخط به صورتی نگهداری و ارایه کنند که در هر زمان اطلاعات مربوط به مصرف آن به تفکیک طرح‌ها، اصل و سود تسهیلات اعطایی و اقساط معوق و میزان وجوه اداره شده و مانده اعتبارات قابل تحصیل باشند و گزارش عملکرد اعتبارات موضوع این آیین‌نامه را بر اساس اطلاعات یادشده، در مقاطع زمانی سه ماهه به سازمان برنامه و بودجه کشور ارایه کنند.

معاون اول رئیس‎ جمهور ـ محمد مخبر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا