آیین‌نامه صدور روادید اتباع خارجی در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی

آیین‌نامه صدور روادید اتباع خارجی در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی

مصوب جلسه ۱۳۹۴/۱۲/۲ هیأت وزیران

هیأت وزیران در جلسه ۲/۱۲/۱۳۹۴ به پیشنهاد شماره ۲۹۱۹/۱۰/۹۴۲ مورخ ۱۴/۸/۱۳۹۴ دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی و به استناد ماده (۱۲) قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی جمهوری اسلامی ایران ـ مصوب ۱۳۷۲ـ تصویب کرد:

ماده۱ـ در این آیین‌نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:

الف ـ کشور: کشور جمهوری اسلامی ایران.

ب ـ مناطق: مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی جمهوری اسلامی ایران.

پ ـ سازمان: سازمان هر یک از مناطق.

ت ـ میزبان: صاحبان بنگاه‌های اقتصادی و پروژه‌های عمرانی، ساختمانی، تولیدی، صنعتی، خدماتی، درمانی، تفریحی و گردشگری اعم از دولتی و خصوصی و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی.

ث ـ اماکن عمومی: هتل‌ها، متل‌ها، مسافرخانه‌ها، پانسیون‌ها و اماکن خصوصی شامل مهمانسرای شرکت‌های خصوصی و منازل افراد دارای مجوز پذیرش مسافر.

ماده۲ـ برای ورود مستقیم اتباع خارجی به مناطق از طریق مبادی ورودی و خروجی مجاز مناطق، تحصیل قبلی روادید ضروری نیست.

تبصره۱ـ برای افراد مذکور در این ماده، نمایندگان نیروی انتظامی در مبادی ورودی مناطق، اجازه اقامت مربوط را بر روی اسناد مسافرتی معتبر آنان مهر می‌نمایند. اجازه اقامت مذکور به مدت یک ماه صادر می‌شود و با درخواست و تکمیل مدارک توسط میزبان و تأیید سازمان، اجازه اقامت تبعه خارجی توسط دایره اتباع خارجی منطقه ویژه انتظامی تا شش ماه قابل تمدید است.

تبصره۲ـ اجازه اقامت شش ماهه به شرط درخواست میزبان و تأیید سازمان برای شش ماه دیگر قابل تمدید است.

تبصره۳ـ برای اقامت اتباع خارجی سرمایه‌گذار در منطقه مطابق ضوابط مندرج در مقررات سرمایه‌گذاری مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی جمهوری اسلامی ایران موضوع تصویب‌نامه شماره ۳۳۴۳۲/ت۲۳ک مورخ ۱۶/۳/۱۳۷۳ و اصلاحات بعدی آن، اجازه اقامت با اعتبار یک تا پنج سال قابل تمدید بنا به تشخیص و اعلام کتبی سازمان، توسط دفتر نماینده دایره امور اتباع خارجی منطقه ویژه انتظامی صادر می‌گردد.

تبصره۴ـ صدور اجازه اقامت برای اشخاص زیر ممنوع است:

الف ـ اتباع کشورهایی که ورود آنها به کشور توسط دولت ممنوع شده است.

ب ـ ممنوع الورودین به کشور به موجب اعلام مراجع قضایی و امنیتی.

پ ـ ممنوع الورودین به مناطق به موجب اعلام مراجع قضایی و امنیتی.

ماده۳ـ اتباع خارجی می‌توانند علاوه بر مبادی ورودی مستقیم مناطق، همچنین از سایر مبادی ورودی کشور به مناطق وارد و یا خارج شوند. در این صورت نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و یا نمایندگی‌های داخلی وزارت امور خارجه و یا نمایندگان نیروی انتظامی مستقر در مبادی ورودی با اجازه قبلی وزارت امور خارجه و بدون نیاز به استعلام از سایر دستگاه‌های اجرایی روادید یک ماهه صادر می‌نمایند.

تبصره۱ـ در صورت درخواست میزبان برای تمدید اقامت اتباع فوق‌الذکر در مناطق و تأیید سازمان، نیروی انتظامی موظف است ضمن درج مهر خروج از کشور، نسبت به تمدید اقامت وی در همان منطقه با رعایت ماده (۲) این آیین‌نامه اقدام نماید.

تبصره۲ـ در صورت پایان اقامت فرد موصوف، نمایندگی جمهوری اسلامی ایران برای خروج نامبرده از طریق سرزمین اصلی مجدداً روادید صادر خواهد نمود.

ماده۴ـ اتباع خارجی که پس از ورود به مناطق، قصد مسافرت به سایر نقاط کشور را داشته باشند باید طبق مقررات تقاضای خود را به نمایندگی وزارت امور خارجه مستقر در هر منطقه تسلیم نمایند.

تبصره۱ـ نمایندگان وزارت امور خارجه در منطقه ظرف (۴۸) ساعت تقاضای مربوط را بررسی و مطابق قوانین و مقررات مربوط روادید را صادر خواهند نمود.

تبصره۲ـ در صورتی که نمایندگی وزارت امور خارجه در منطقه مستقر نباشد، صدور روادید مذکور در این ماده توسط دفتر نمایندگی دایره امور اتباع خارجی منطقه ویژه انتظامی انجام می‌شود. دفتر مذکور ضمن هماهنگی با وزارت امور خارجه مکلف است پاسخ تقاضا را ظرف (۴۸) ساعت از تاریخ دریافت به متقاضی اعلام نماید.

تبصره۳ـ اتباع خارجی برای اشتغال در سکوها و شناورهای نفتی و گازی متعلق به کشور که خارج از محدوده آبی مجاز مناطق آزاد (۸۰۰ متر) قرار دارند باید روادید معتبر از نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در خارج از کشور و یا نمایندگی‌های وزارت امور خارجه در مناطق و یا مراکز استان اخذ نموده و سپس به سکوهای نفتی یا شناورها عزیمت نمایند.

تبصره۴ـ در صورت نیاز، روادید یاد شده توسط اداره امور اتباع خارجی منطقه ویژه انتظامی تا سقف شش ماه قابل تمدید خواهد بود.

ماده۵ ـ اتباع خارجی مقیم مجاز و دارندگان روادید معتبر، برای مسافرت به مناطق نیاز به تحصیل روادید جداگانه نخواهند داشت. این افراد می‌توانند با رعایت مقررات داخلی کشور و ارائه مدارک اقامت و روادید معتبر، به مناطق مسافرت نمایند.

ماده۶ ـ صدور روادید ترانزیت و اجازه اقامت موضوع تبصره (۱) ماده (۳) این آیین‌نامه بر روی برگه جداگانه در صورت درخواست متقاضی و تشخیص و اعلام وزارت امور خارجه بلامانع است.

ماده۷ـ مسئولان اماکن عمومی و خصوصی موظفند ظرف (۲۴) ساعت پس از ورود اتباع خارجی، هویت و تاریخ ورود آنان را در کاربرگ (فرم)های مخصوص اعلامیه ورود درج و به دایره امور اتباع خارجی نیروی انتظامی منطقه ویژه انتظامی تسلیم نمایند.

ماده۸ ـ کاربرگ (فرم)های مخصوص اعلامیه ورود مسافران توسط مناطق با هماهنگی دفتر امور اتباع خارجی محل تهیه و در اختیار صاحبان اماکن عمومی قرار می‌گیرد.

ماده۹ـ برای اشتغال اتباع خارجی در مناطق، رعایت مقررات مربوط به اشتغال نیروی انسانی، بیمه و تأمین اجتماعی در مناطق الزامی است.

ماده۱۰ـ تصویب‌نامه‌های شماره ۱۶۴۴۷/ت۲۵۲ک مورخ ۱۰/۲/۱۳۷۳ و شماره ۴۱۵۷۱/ت۹۲ک مورخ ۲۰/۸/۱۳۷۳ لغو می‌شوند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا