بررسی کاهش ظرفیت رشته حقوق در دانشگاه‌ها کلید خورد

نشست معاون رئیس‌جمهور با نمایندگان کانونهای وکلای و دانشگاه‌ها

پایگاه خبری اختبار- نشست مشترک نمایندگان کانونهای وکلای دادگستری،روسای دانشگاهها و  مراکز آموزش عالی و مقامات وزارت علوم با دکتر گرجی، معاون ارتباطات و اجرای قانون اساسی و دکتر جنیدی معاونت حقوقی رئیس جمهور در خصوص موضوع کاهش ظرفیت و ساماندهی پذیرش دانشجویان حقوق در کشور روز شنبه ۱۲ مرداد برگزار شد.

به گزارش اختبار، این نشست در پی تقاضای جامعه حقوقی کشور از رئیس‌جمهور مبنی بر کاهش ظرفیت دانشجویان حقوق و دستور ایشان برای بررسی موضوع تشکیل شد.

بر اساس آنچه از سوی روابط‌عمومی کانون وکلای دادگستری آذربایجان غربی اعلام شده ات، در ابتدای جلسه دکتر گرجی با تبیین موضوع جلسه و دستور ریاست محترم جمهور پیرو درخواست های جامعه حقوقی در دیدار اخیر با ایشان در ماه مبارک رمضان، به وضعیت آشفته دانشکده های حقوق اشاره و خواستار چاره اندیشی ذی مدخلان در موضوع شد.

در ادامه جلسه دکتر شهبازی نیا ریاست اسکودا با ارائه آماری از دانشکده‌های حقوق سطح کشور اظهار داشتند که کشورمان به تنهایی به اندازه کل کشور چین به علاوه کل اتحادیه اروپا پذیرش دانشجوی حقوق و متعاقبا تحویل فارغ التحصیل حقوق دارد و متاسفانه سطح کیفی دانش آموختگان این رشته به شدت کاهش یافته و نبود استادان مجرب به اندازه کافی و دانشجویان متعهد و کیفیت پایین دانشکده ها و هیئت‌های علمی و سودا گری مادی در امورات علمی – آموزشی از ناحیه دانشگاهها و موسسات زیر مجموعه وزارت علوم اعم از دولتی و غیر انتفاعی و آزاد و پیام نور و جامع علمی -کاربردی از عوامل اصلی این کاهش کیفیت است.

عدم آمایش سرزمینی و عدم رعایت تناسب استاد به دانشجو و مجوزهای غیر ضرور و گاها رانتی به تشکیل دانشگاهها و موسسات آموزش عالی نیز باعث افزایش بی حد و حصر دانشجویان و فارغ التحصیلان حقوق است.

در این دیدار، برخی از رؤسا و نمایندگان مراکز دانشگاهی نیز به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و نهایتاً مصوب شد با جمع بندی پیشنهادات، کاهش ظرفیت پذیرش دانشجویان امری اجتناب ناپذیر و ضروری عنوان شده و راهکارهای زیر با نظر جمع چاره آن عنوان شد که می‌بایست به اطلاع ریاست محترم جمهور برسد:

۱ ) جلوگیری از ورود رشته های موازی همچون الهیات و فقه و … جهت فعالیت شغلی؛
۲ ) جلوگیری از تاسیس رشته های غیر ضرور مقطع تحصیلات تکمیلی؛
۳ ) ایجاد استانداردهای سخت‌گیرانه برای اعطای مجوز تأسیس رشته حقوق در دانشگاهها؛
۴) تناسب تعداد دانشجو با استاد؛
۵) حذف رشته شهرهای بدون کنکور در رشته حقوق در کلیه مراکز آموزش عالی؛
۶ ) و عدم افزایش ظرفیت فعلی تا تعیین تکلیف نهایی.

جلسه مزبور در ساعت ۱۳ظهر مورخ۹۸/۰۵/۱۲ به پایان رسید.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۳۴ دیدگاه ها

  1. عزیزان چرا بحث بیخود میکنید ب شما عزیزان ک فقه خوندید هم میگم نگران نباشید همش الکی من رشته خودم حقوق ولی خب باید اون بنده خدا هم در نظر گرفت ب خاطر وکالت … اومدن این رشته

  2. و به قول استاد فقید جناب آقای دکتر امیرناصر کاتوزیان در کتاب قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی: (آینده در قلمرو قانون جدید می‌باشد و نه گذشته).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا