تصویب‌نامه در خصوص انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام

تصویب‌نامه در خصوص انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام

مصوب جلسه ۱۳۹۵/۵/۳ هیأت وزیران

هیأت وزیران در جلسه ۳/۵/۱۳۹۵ به پیشنهاد مشترک وزارتخانه­ های فرهنگ و ارشاد اسلامی، راه و شهرسازی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، به منظور بهره گیری مناسب از فرصت ایجاد شده در انتخاب شهر مشهد به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی در سال ۱۳۹۶ (۲۰۱۷ میلادی) و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

۱ـ به منظور معرفی توانمندی­ ها، غنای معنوی و فرهنگی و ارزش­های اصیل اسلامی ـ ایرانی به کشورهای اسلامی و در جهت تحقق محورهای مورد نظر سازمان آیسسکو از جمله موضوعات «میراث، هویت فرهنگی اسلامی»، «تنوع فرهنگی برای ترویج خلاقیت و رسیدن به توسعه پایدار»، «گفتگو و اتحاد تمدن‌ها در روابط منطقه‌ای و بین‌المللی» و «فناوری اطلاعات و ارتباطات در خدمت توسعه پایدار در جهان اسلام»، تدوین محورهای برنامه­ ریزی و اجرای اقدامات ویژه مرتبط با انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام با موضوعات «مشهد و تمدن خراسان بزرگ»، «طوس و جایگاه آن در تکوین و بسط اندیشه ایرانی ـ اسلامی» و «مشهد و اندیشه ایران شهری» و گردشگری فرهنگی به عنوان محورهای کلان فرهنگی مورد توجه قرار ­گیرد.

۲ـ شورای سیاستگذاری رویداد «مشهد، پایتخت فرهنگ اسلامی» با مسئولیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی (رییس) و عضویت استاندار خراسان رضوی، نماینده تام الاختیار رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاون علمی ـ فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ­ریزی کشور، قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی، نماینده تام‌الاختیار رییس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، شهردار مشهد، نماینده تام‌الاختیار وزیر امورخارجه، معاون وزیر راه و شهرسازی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نماینده وزارت اطلاعات، دبیر کل کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تشکیل می­گردد. شورای مذکور مکلف است با رویکرد فرهنگی نسبت به تعیین سیاست ها، تدوین برنامه­ های فرهنگی ـ اجتماعی و تهیه دستورالعمل­ های اداره جلسات مرتبط اقدام نماید.

۳ـ ستاد ملی شهرسازی رویداد «مشهد، پایتخت فرهنگ اسلامی» با مسئولیت وزیر راه و شهرسازی (رییس) و عضویت معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی (دبیر شورا)، استاندار خراسان رضوی، نماینده تام الاختیار سازمان مدیریت و برنامه­ریزی کشور، نماینده تام الاختیار رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهردار مشهد و با دعوت از دستگاه­های اجرایی ذی­ربط (حسب مورد) تشکیل می­گردد. ستاد مذکور مکلف است نسبت به تدوین و هماهنگی برنامه­ های زیر ساختی فضایی ـ کالبدی مرتبط با موضوع اقدام نماید.

۴ـ ستاد برنامه­ ریزی و هماهنگی رویداد «مشهد، پایتخت فرهنگ اسلامی» با مسئولیت استاندار خراسان رضوی، به منظور اجرای سیاست­ ها و تصمیمات شورا و ستاد موضوع بندهای (۲) و (۳) این تصویب ­نامه تشکیل می­گردد.

۵ ـ به منظور حفاظت از شأن و جایگاه حرم مطهر امام رضا (ع) در سیمای شهری، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مکلف است با همکاری دبیرخانه شورای­عالی شهرسازی و معماری، آستان قدس رضوی و سایر دستگاه­ های ذی­ربط تا نیمه اول سال ۱۳۹۶ (۲۰۱۷ میلادی) نسبت به تعیین حریم منظری حرم مطهر رضوی و ابنیه تاریخی وابسته به آن و امکان سنجی ثبت جهانی محدوده حرم مطهر امام رضا (ع) اقدام نماید.

۶ ـ سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مکلف است با همکاری شورا و ستاد موضوع بندهای (۲) و (۳) این تصویب­ نامه و سایر دستگاه ­های مربوط، نسبت به برگزاری نمایشگاه دوره ­ای حوزه تمدن خراسان بزرگ در دوران اسلامی اقدام نماید.

۷ـ کلیه مکاتبات در استان خراسان رضوی از زمان لازم­ الاجرا شدن این تصویب­ نامه تا پایان سال ۱۳۹۶ (۲۰۱۷ میلادی) با نشان «مشهد ۱۳۹۶ (۲۰۱۷ میلادی)» انجام خواهد شد.

۸ ـ دستگاه­های اجرایی ملی و استانداران مکلفند در اجرای برنامه­ های مرتبط با موضوع مشهد ۱۳۹۶ (۲۰۱۷ میلادی) مشارکت نموده و برنامه­ های مذکور را در اولویت قرار دهند.

۹ـ دستگاه­ های اجرایی مجازند با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه ­ریزی کشور، نسبت به جابجایی و هزینه تا ده درصد از اعتبارات ردیف ­های ملی متمرکز در ارتباط با پروژه­ های مصوب مشهد ۱۳۹۶ (۲۰۱۷) میلادی اقدام نمایند.

۱۰ـ سازمان مدیریت و برنامه­ریزی کشور ردیف اعتباری متفرقه ویژه مشهد ۱۳۹۶(۲۰۱۷ میلادی) را در لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور پیش­بینی و پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی در اختصاص اعتبار مربوط اقدام نماید.

۱۱ـ این تصویب­نامه صرفاً تا پایان سال ۱۳۹۶ لازم­ الاجرا است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا