تصویب‌نامه در خصوص بهینه سازی مصرف آب و تشویق مشترکان کم مصرف خانگی

مصوبه شماره ۱۰۶۶۲۹/ت۵۸۲۵۹هـ مورخ ۱۳۹۹/۹/۲۳ هیات وزیران

وزارت نیرو

وزارت امور اقتصادی و دارایی

سازمان برنامه و بودجه کشور

هیأت وزیران در جلسه ۱۹/۹/۱۳۹۹ به پیشنهاد وزارت نیرو و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در خصوص بهینه سازی مصرف آب و تشویق مشترکان کم مصرف خانگی، تصویب کرد:

۱ـ با هدف بهینه­‌سازی مصرف آب و تشویق مشترکان کم­مصرف خانگی، به وزارت نیرو اجازه داده می­شود:

الف ـ صورتحساب آب و فاضلاب مشترکان با مصرف تا یک­سوم الگوی تعیین­شده

(موضوع تبصره (۴) ماده (۱) قانون توسعه و بهینه­‌سازی آب شرب شهری و روستایی در کشور ـ مصوب ۱۳۹۴ ـ ) را با تخفیف صددرصد (۱۰۰%) محاسبه کند.

تبصره ـ این تخفیف صرفاً شامل سکونتگاه­‌های دایمی در حال بهره‌­برداری شهری و روستایی می ­شود. واحدهای خالی از سکنه و سکونتگاه­های غیردایم نظیر باغ ویلاها و خانه باغ­ها مشمول این تخفیف نمی­ شوند.

ب ـ آب­‌ بهای سایر مشترکان تا الگوی تعیین­‌شده تغییری نخواهد کرد.

۲ـ مشترکان با مصرف ماهانه بیش از الگوی مصرف، شش ماه فرصت دارند تا نسبت به اصلاح رفتار مصرفی و کاهش مصرف آب اقدام کنند. در پایان این دوره، بهای آب آن دسته از مشترکینی که مصرف آنان بیش از الگوی تعیین­شده باشد، به پیشنهاد وزارت نیرو و تصویب شورای اقتصاد افزایش می­‌یابد.

۳ـ وزارت نیرو (شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور) موظف است ضمن اطلاع­‌رسانی، آموزش و فرهنگ­سازی، مشترکین پرمصرف را نسبت به استفاده از وسایل کاهنده مصرف با هدف اصلاح رفتار و کاهش مصارف غیرضروری ترغیب کند.

۴ـ دستورالعمل اجرایی این تصویب­ نامه (شامل بازنگری در طبقات مصرف و اصلاح ضرایب شهری) ظرف (۱۰) روز توسط وزارت نیرو تدوین و ابلاغ می­ شود.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ اسحاق جهانگیری

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا