تغییر جداول لایحه بودجه پس از تصویب

پایگاه خبری اختبار- علی خضریان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در حساب رسمی توییتر از دستکاری در جداول لایحه بودجه پس از تصویب آن با تایید و اطلاع دکتر قالیباف (رئیس مجلس) و الیاس نادران (رئیس کمیسیون تلفیق بودجه) خبر داد.

این فعال سیاسی و رسانه ای نوشت:

جناب #محمدباقر_قالیباف

جناب #الیاس_نادران

متاسفانه بررسی جداول #بودجه_۱۴۰۰ حاکی از تغییرات گسترده ارقام و اعداد پس از رای‌گیری لایحه بودجه در صحن #مجلس با اطلاع و تایید جنابتان می‌باشد. تا آنجا که در کمال تعجب جداول ۲۵روز پس از تصویب بودجه ابلاغ شده که در نوع خود بی‌نظیر است.

لذا با توجه به رانت ایجاد شده برای عده‌ای خاص و تذکرات متعدد نمایندگان پیرامون این موضوع که شنیده نشد، با هدف جلوگیری یک #رانت_بزرگ که منجر به ذبح قانون‌گرایی در نظام بودجه‌ریزی کشور خواهد شد، این تخلف را پیگیری خواهم کرد.

به گزارش اختبار و به نقل از روزنامه سازندگی دستکاری جداول بودجه ۱۴۰۰ آن هم ۲۵ روز پس از تصویب لایحه بودجه در مجلس باعث ایجاد رانت برای عده ای خاص شده است.

سهم سازمان صدا و سیما و تبلیغات از دستکاری ها

طبق اعلام نمایندگان دستکاری جداول عمدتا به نفع صدا و سیما و سازمان تبلیغات بوده و بودجه این سازمان افزایش خوبی در این تغییرات داشته اند.

همچنین یکی از نمایندگان اعلام کرده است که با دستکاری جداول بودجه از منابع تبصره ۱۴ (منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها) در قالب تقویت بنیه فرهنگی و اجتماعی و ایجاد زیر ساخت های اجتماعی و فرهنگی و همینطور تقویت زیر ساخت های دیجیتال و ردیف هایی از این دست، ارقام متعدد ۲۰۰ یا ۳۰۰ میلیارد تومانی و یا ارقامی از این دست به بودجه صدا و سیما و سازمان تبلیغات داده شده اند.

بیشتر بخوانید:

وی افزود: محل تامین این اعتبارات از مازاد درآمدی بوده که خود مجلس به لایحه بودجه دولت اضافه کرده بود. در مجلس یک سری منابع در آمدی جدید برای بودجه تعریف شد که حالا مشخص شده یکی از محل های هزینه کرد این منابع جدید افزایش بودجه صدا و سیما و سازمان تبلیغات بوده است.

تغییر در احکام بودجه

اگرچه هنوز از کم وکیف دقیق این تغییرات جزئیاتی منتشر نشده است اما پیگیری ها حاکی از این است که تغییرات ایجاد شده در بیش از ۲۰۰ بند  از جداول اتفاق افتاده و این تغییرات صرفا در حد تغییر اعداد و ارقام نبوده است بلکه برخی از احکام بودجه را شامل می شود.

لازم به ذکر است تغییر در احکام بودجه که قبلا در مجلس به تصویب رسیده بود می بایست با رای نمایندگان اتفاق می افتاد.

نکته حائز اهمیت دیگر این است که قانون بودجه ۱۴۰۰ در ۲۷ اسفند ماه ۹۹  از طرف دکتر قالیباف به رئیس دولت ابلاغ شد اما جداول بودجه در این ابلاغ پیوست نشده بودند که در سال های گذشته نیز با یک یا دو روز تاخیر نهایی ارسال شده اند. اما امسال این فاصله زمانی به یک ماه به طول انجامیده و در این فاصله جداول چندین بار دستکاری شده اند.

واکنش نمایندگان به تغییر در جداول لایحه بودجه

 نمایندگان مجلس بعد از این اقدام عجیب و بی سابقه در نامه‌ای به قالیباف خواستند در این زمینه شفاف‌سازی کند. علی خضریان در این خصوص نوشت:

بیش از ۱۰۰ نماینده #مجلس در نامه‌ای به جناب #قالیباف با تاکید بر #شفافیت در تنظیم، بررسی و تصویب بودجه سالانه کشور بعنوان عالی‌ترین برنامه و سند مالی کشور، نسبت به تغییرات گسترده ارقام و اعداد جداول بودجه توسط یک یا چند نفر پس از رای‌گیری لایحه در صحن مجلس اعتراض کردند.

متن نامه نمایندگان:

جناب آقای دکتر قالیباف
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی
سلام علیکم؛

ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما در ماه مبارک رمضان؛ همان‌طور که مستحضرید یکی از شعارهای مجلس یازدهم شفافیت بوده است، فقدان شفافیت می‌تواند خاستگاه بی‌عدالتی و حتی در سطوحی بالاتر موجبات فساد را فراهم سازد.

شفافیت ضمن آنکه امری مطلوب است اما در برخی حوزه‌ها مهم‌تر و ضروری‌تر می‌نماید. یکی از آن حوزه‌ها و بلکه اصلی‌ترین حوزه برای مجلس و دولت، شفافیت در تنظیم، بررسی و تصویب بودجه سالانه به‌عنوان عالی‌ترین برنامه و سند مالی کشور است.

حساسیت مجلس یازدهم بر شفافیت تصویب بودجه در مجلس به‌حدی است که رئیس سابق کمیسیون تلفیق در مجلس دهم را مستحق نشستن بر کرسی نمایندگی مردم ندانست و اهم ایرادات وارده از سوی نمایندگان محترم هم عدم شفافیت عملکرد ایشان در تنظیم ردیف‌ها و جداول بودجه بود.

بر این اساس انتظار می‌رفت که این شفافیت در تصویب بودجه و به‌خصوص تهیه و تصویب جداول و ردیف‌ها که اصلی‌ترین بخش بودجه است، در عالی‌ترین سطح مورد اهتمام هیئت رئیسه محترم کمیسیون تلفیق و نیز ریاست محترم مجلس قرار گیرد.
اما آنچه اتفاق افتاد نه‌تنها این انتظار را محقق نکرد بلکه نمره‌ای به‌مراتب کمتر از سال‌های قبل در شفافیت و قانونمداری کسب نمود.

هرچند برخی نمایندگان مجلس در جلسه مورخ ۱۳۹۹/۱۲/۲۶ و در هنگام رأی به اصلاحات نهایی ماده واحده، نسبت به عدم ارائه جداول از سوی کمیسیون تلفیق تذکر دادند اما این امر مورد توجه ریاست وقت جلسه قرار نگرفت و باعث شد تا لایحه بودجه بدون اطلاع نمایندگان از کم‌وکیف جداول و مبلغ ردیف‌ها به‌خصوص در بخش هزینه و مصارف، رأی‌گیری شود.

بررسی جداول بودجه حاکی از تغییرات گسترده ارقام و اعداد نسبت به جدول ارائه‌شده از سوی دولت است که در صحبت با اعضای کمیسیون تلفیق مشخص شد که جداول صرفاً توسط یک یا چند نفر و در نهایت با تأیید رییس کمیسیون تلفیق و چند روز پس از رأی‌گیری لایحه در صحن مجلس در ۹۹/۱۲/۲۹ نهایی شده است.

و البته تأسف‌بارتر اینکه این جداول تا حدود یک ماه بعد یعنی تا تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۱ نیز به‌کرّات تغییر نموده است و در کمال تعجب جداول ۲۵ روز پس از تصویب بودجه در صحن ابلاغ شده است و متأسفانه بر اساس اخبار مستند، این تغییرات محدود به ارقام جداول نشده بلکه حتی تغییرات کلی در تبصره‌ها و جداول داخل آنها و تصحیح بندها بر اساس اشکالات شورای نگهبان را نیز شامل شده است.

جنابعالی مستحضرید که بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس، کلیه ردیف‌ها و جداول و پیوست‌ها و نیز تغییرات مدنظر شورای محترم نگهبان بایستی به‌تصویب صحن مجلس برسد و در این خصوص حق نماینده قابل واگذاری به غیر نمی‌باشد.

نکته دوم رعایت شأن مجلس است. آنچه باعث تأسف بیشتر گردید این است که رئیس محترم کمیسیون تلفیق در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان درخصوص ضرورت ارائه جداول و ردیف‌ها از سوی هیئت رئیسه، عنوان نمود که جداول نهایی در اتوماسیون بارگذاری [شده است] و مدعی ارسال جداول همزمان با ارسال ماده واحده و تبصره‌ها در قبل از تاریخ ۹۹/۱۲/۲۶ به شورای نگهبان شد درحالی که حسب اطلاع‌رسانی دبیر محترم هیئت رئیسه جداول اولیه سه روز بعد و در تاریخ ۹۹/۱۲/۲۹ نهایی و اعلام گردیده و تا ۲۱ فروردین نیز مرتب در حال تغییر بوده است‌ و اینها همه توسط رئیس تلفیق و یکی دو نفر از اعضای کمیسیون و دوستانی از بیرون مجلس و بدون اطلاع حتی اعضای کمیسیون تلفیق صورت گرفته است.

اینها همه در حالی است که این مجلس اصلاح ساختاری بودجه را در صدر اهداف خود اعلام نموده و عدم شفافیت و شیوه تأیید بودجه در مجالس قبل، بارها توسط شخص جنابعالی و رئیس محترم کمیسیون تلفیق به‌نقد کشیده شده است.

جناب آقای دکتر قالیباف، آنچه در ضمن تصویب بودجه ۱۴۰۰ در مجلس اتفاق افتاد به‌شهادت نمایندگان محترم ادوار در نوع خود بی‌نظیر بود و رکوردی جدید در عدم تمکین به قانون آیین‌نامه و ایجاد رانت برای چند نفر در جابه‌جا کردن اعداد کلان بودجه بود ضمن آنکه چنانچه در برابر اصلاح رویه غلط مجالس قبلی در بسط ید رئیس و کمیسیون تلفیق بودجه در تغییر و تصویب جداول و ردیف‌ها و یا افزودن ردیف‌های جدید و ابلاغ آنها، خارج از چارچوب آیین‌نامه داخلی و بدون رأی و تصویب ۲۹۰ نماینده، از سوی ریاست محترم مجلس سکوت گردد، مطمئن باشید طی سه سال آینده کسب کرسی در کمیسیون تلفیق بودجه و به‌دست آوردن ریاست آن به یک رانت بزرگ تبدیل شده، رقابت‌های شدیدی را برای تصاحب آن به‌دنبال خواهد داشت و در این میان آنچه ذبح خواهد شد قانون‌گرایی، شفافیت، شایسته‌سالاری و مصالح عالیه جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

از جنابعالی انتظار داریم نسبت به این امر، اهتمام لازم از سوی شما مبذول و تصمیمات لازم اتخاذ گردد.

جمعی از نمایندگان مجلس یازدهم

بیشتر بخوانید:

پاسخ کمیسیون تلفیق به نمایندگان

 هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ مجلس در پاسخ به این نامه با بیان اینکه این کمیسیون کار خود را “قانونی و در موعد مقرر” انجام داده و بودجه نیز در موعد قانونی به دولت ابلاغ شده است، تاکید کرد: در برابر نمایندگانی که ابهام دارند، مستقل از تعدادشان، وظیفه خود را روشنگری و ارائه توضیحات می‌دانیم تا کلیه مسائل بر طرف شود.

همچنین هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق برای رفع برخی ابهام ها درباره جداول بودجه ۱۴۰۰، توضیحات مفصلی درباره این جداول ارائه کرد.

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. خبر گزاری رسمی دولت یعنی ایرنا که عامل اصلی انتشار این خبر کذب است عذرخواهی کرد و کانال بیداری ملت با انتشار صوتی از صبا آذرپیک که از مخالفان قالیباف است، نوشت: توطئه و دروغ بزرگ دستکاری بودجه از سوی مجلس آنقدر ناشیانه بود که دشمن قالیباف هم نه تنها اذعان به توطئه جدول جعلی ارائه شده توسط اصلاح طلبان، می کند که حتی دولت را در این توطئه مسئول می داند. دولت…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا