دستورالعمل طرح خرید اعتباری اضطراری ناشی از شیوع بیماری کرونا

دستورالعمل طرح خرید اعتباری اضطراری ناشی از شیوع بیماری کرونا

مصوبه شماره۵۰۹/ت۵۷۵۳۱هـ مورخ ۱۳۹۹/۱/۵ هیأت وزیران

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

وزارت امور اقتصادی و دارایی

سازمان برنامه و بودجه کشور

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

هیأت ‌وزیران در جلسه ۲۸/۱۲/۱۳۹۸ به پیشنهاد شماره ۲۴۳۰۸۳ مورخ ۱۹/۱۲/۱۳۹۸ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به استناد اصل یکصدوسی وهشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، دستورالعمل طرح خرید اعتباری اضطراری ناشی از شیوع بیماری کرونا را تصویب کرد:

دستورالعمل طرح خرید اعتباری اضطراری ناشی از شیوع بیماری کرونا

ماده۱ـ اقشار آسیب‌پذیر فاقد درآمد ثابت از قبیل رانندگان تاکسی، اتوبوس، مینی‌بوس و کرایه‌های بین شهری، دستفروشان و کارگران فصلی روزمزد تا سقف چهارمیلیون خانوار به تشخیص وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشمول برخورداری از مزایای طرح خرید اعتباری اضطراری می‌باشند و شاغلین دارای درآمد ثابت از قبیل کارکنان دولت، مستمری‌بگیران صندوق‌های بازنشستگی و همچنین مستمری‌بگیران تحت پوشش نهادهای حمایتی مشمول این طرح نیستند.

ماده۲ـ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است اقشار مشمول این تصویب‌نامه را از طریق ثبت نام یا پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان شناسایی و جهت واریز مبلغ خرید اعتباری به بانک‌های عامل معرفی نماید.

تبصره ـ کلیه بانک‌هایی که یارانه نقدی و کمک حمایت معیشتی را ماهانه به‌حساب سرپرست خانوار واریز می‌نمایند به عنوان بانک‌های عامل این طرح می‌باشند.

ماده۳ـ بانک‌های عامل موظفند ظرف (۴۸) ساعت پس از اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای خانوارهای یک نفره ده‌میلیون (۱۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و برای سایر خانوارها مبلغ بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال اعتبار خرید را براساس دستورالعملی که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ خواهد شد، منظور نمایند.

تبصره ـ بازپرداخت اقساط طی (۲۷) ماه (سه ماه دوره تنفس و (۲۴) قسط متوالی ماهانه) با نرخ سود دوازده درصد (۱۲%) خواهد بود. گیرندگان اعتبار چهاردرصد از این نرخ را پرداخت خواهند کرد و هشت‌درصد مابقی به بانک‌های عامل پس از دوره تنفس توسط سازمان برنامه و بودجه کشور پرداخت می‌شود.

ماده۴ـ با توجه به محدویت زمانی و شرایط محیطی جامعه به واسطه شیوع بیماری کرونا (عدم امکان مراجعه متقاضیان به شعب بانک‌ها) واریز وجه اعتبار خرید اضطراری از محل سرفصل حساب بدهکاران هر بانک انجام می‌پذیرد.

ماده۵ ـ این اعتبار به صورت نقد یا برای خرید کالاها از جمله کالاهای اساسی در مراکز خدماتی و فروشگاه‌های سراسر کشور معتبر است.

ماده۶ ـ بانک عامل می‌تواند با اخذ تعهد الکترونیکی از متقاضی، اقساط را از محل حساب یارانه نقدی و کمک حمایت معیشتی کسر نماید.

تبصره ـ مشمولین این طرح معاف از محدودیت‌های عدم وجود چک برگشتی و بدهی معوق نزد  شبکه بانکی می‌باشند.

ماده۷ـ سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها مکلف است به نحوی عمل نماید که در دوره بازپرداخت اقساط، خانوارهای دریافت‌کننده این تسهیلات مجاز به تغییر بانک عامل خودشان نباشند.

ماده۸ ـ در صورت هرگونه قطعی یارانه خانوار، مانده اصل و سود مقرر در تبصره ماده (۳) در تعهد دولت بوده و سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است آن را در لوایح بودجه سنواتی پیش‌بینی نماید.

ماده۹ـ در اجرای این تصویب‌نامه استانها و شهرهایی که بیشتر در معرض شیوع بیماری کرونا بوده‌اند، در اولویت قرار دارند.

ماده۱۰ـ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است جهت اجرای این تصویب‌نامه نسبت به ایجاد هماهنگی بانک‌های عامل و تسهیل امور آنها اقدام و بر حسن اجرای آن نظارت نماید.

ماده۱۱ـ بانک ملی ایران به عنوان مسئولیت اجتماعی، موظف به ایجاد، راه‌اندازی و راهبری سامانه اعتباری رفاه ایرانیان براساس چهارچوب معماری و نیازمندی‌های ابلاغی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌باشد. کلیه بانک‌ها و دستگاه‌های اجرایی مکلف به‌اجرای این تصویب‌نامه می‌باشند.

ماده۱۲ـ بانک‌های عامل مکلفند منابع مورد نیاز جهت اجرای این تصویب‌نامه را تأمین کنند و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز هماهنگی لازم برای تأمین منابع را خواهد کرد.

معاون اول رییس جمهور ـ اسحاق جهانگیری

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۱ـ جهت مشاهده ضمائم و جداول پیوست به پرتال روزنامه رسمی کشور (www.rrk.ir) رجوع شود .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا