سامانه ملی نهضت مسکن یا سامانه سمن برای ثبت نام در طرح جهش تولید مسکن

پایگاه خبری اختبار- معاون وزیر راه و شهرسازی از راه اندازی سامانه ملی نهضت مسکن یا سامانه سمن به نشانی www.saman.mrud.ir برای ثبت نام متقاضیان خانه هایی که در اجرای قانون جهش تولید مسکن بر روی زمین های رایگان دولتی ساخته خواهند شد، خبر داد.

بر اساس اعلام معاون وزیر مسکن و شهرسازی، سامانه ملی نهضت مسکن یا به اختصار سامانه سمن به نشانی www.saman.mrud.ir از فردا چهارشنبه برای ثبت نام متقاضیان فاقد خانه دارای شرایط لازم طبق قانون جهش تولید مسکن در دسترس قرار خواهد گرفت.

آغاز ثبت نام در سامانه ملی نهضت مسکن از روز چهارشنبه

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ثبت نام از متقاضیان واحدهای طرح جهش تولید و تامین مسکن از روز چهارشنبه در سامانه ملی نهضت مسکن آغاز می‌شود.

محمود محمودزاده افزود: روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه ۱۴۰۰ آماده ثبت نام برای واحدهای طرح جهش تولید و تامین مسکن هستیم. متقاضیان می‌توانند به سامانه ملی نهضت مسکن به نشانی www.saman.mrud.ir مراجعه و نام‌نویسی کنند. البته در حال حاضر سایت از دسترس خارج است اما تا روز چهارشنبه فعال می‌شود. در ۳۱ استان و تعداد قابل توجهی از شهرها تامین زمین صورت گرفته و آمادگی ثبت نام وجود دارد.

شرایط ثبت نام در سامانه ملی نهضت مسکن

وی درباره شرایط متقاضیان واحدهای طرح جهش تولید مسکن گفت: عدم استفاده از تسهیلات یارانه‌ای دولتی در بخش مسکن و سبز بودن فرم ج ، فقدان مالکیت خصوصی، متاهل یا سرپرست خانوار بودن و سابقه حداقل پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا، چهار شرط اصلی خواهد بود.

محمودزاده با بیان اینکه امکانات و تسهیلات طرح جهش تولید مسکن به مراتب بیش از طرح های قبلی است افزود: به واسطه امکانی که قانون‌گذار تعیین کرده طرح جهش تولید و تامین مسکن از نظر میزان تسهیلات، سود وام ها و خدماتی که دولت می‌دهد به مراتب پیشرفته‌تر از پروژه‌های قبلی است. البته به شورای عالی مسکن پیشنهاد داده‌ایم که پروژه‌های قبلی هم مشمول همه امتیازات این طرح شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ‌روز سه‌شنبه ۲۷ مهرماه درخصوص سقف و نرخ سود تسهیلات طرح جهش مسکن با بانک مرکزی جلسه داریم گفت: هنوز درباره جزئیات وامها مصوبه‌ای اخذ نشده است. تا کنون چندین جلسه در این‌باره برگزار شده که امیدواریم در نشست فردا تصمیمات نهایی اتخاذ و اگر ابهامی از سوی کارشناسان وجود دارد برطرف شود. در مراحل بعدی شورای پول و اعتبار و شورای عالی مسکن تصمیم نهایی را اخذ خواهند کرد.

به گفته محمودزاده، جلسات کارشناسی درباره جزئیات نحوه تامین منابع مالی و تسهیلات، خللی در ثبت نام ایجاد نخواهد کرد و می‌توانیم به صورت موازی، کارها را جلو ببریم.

دولت باید سالانه یک میلیون مسکن برای متقاضیان واجد شرایط بسازد

طبق ماده یک قانون جهش تولید مسکن مصوب ۱۴۰۰/۵/۱۷ مجلس شورای اسلامی، دولت مکلف شده است که در چهار سال نخست اجرای این قانون، به طور متوسط حداقل یک میلیون واحد خانه در مناطق شهری یا روستایی برای متقاضیان واجد شرایط بسازد.

ماده ۱ قانون جهش تولید مسکن مصوب ۱۴۰۰/۵/۱۷:

دولت موظف است نیاز سالانه مسکن کشور را براساس اعلام وزارت راه و شهرسازی مستند به مطالعات «طرح جامع مسکن»، در مناطق شهری و روستایی تأمین نماید و به نحوی برنامه ریزی و اقدام کند تا در چهار سال نخست اجرای این قانون، سالانه به طور متوسط حداقل یک میلیون واحد مسکونی در کشور برای متقاضیان واجد شرایط براساس قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب ۱۳۸۷/۲/۲۵ و آیین نامه های مربوطه عرضه گردد.

میزان اجاره زمین دولتی برای ساخت مسکن

دولت در ماده ۷ قانون جهش تولید مسکن مکلف شده است که زمین های مورد نیاز برای ساخت مسکن را در قالب اجاره طولانی مدت ۹۹ ساله واگذار کند.

اجاره بهای سالانۀ زمین دولتی برای ساخت مسکن، در مادۀ ۷ قانون جهش تولید مسکن، برای سال اول حداکثر به مقدار بیسن درصد قیمت منطقه ای زمین یا یک درصد قیمت کارشناسی آن هر کدام که کمتر باشد تعیین می شود

مبلغ اجاره زمین های دولتی که برای ساخت مسکت در طرح نهضت ملی ساخت مسکن اختصاص پیدا می کنند در سال های بعد سالانه ۱۵ درصد افزایش پیدا می کنند.

ماده ۷ قانون جهش تولید مسکن مصوب ۱۴۰۰/۵/۱۷:

وزارت راه و شهرسازی موظف است برای اجرای برنامه های حمایتی نسبت به واگذاری اراضی موردنیاز ساخت مسکن به صورت یک عقد اجاره ۹۹ ساله اقدام نماید. عقد اجاره برای سال اول حداکثر معادل بیست درصد (۲۰%) قیمت منطقه ای زمین مسکونی متناسب با قدرالسهم هر متقاضی در همان سال یا یک درصد (۱%) ارزش کارشناسی روز زمین در ابتدای سال واگذاری (هرکدام کمتر باشد) تعیین می گردد و این رقم برای سالهای آینده تا ۹۹ سال، سالانه به میزان پانزده درصد (۱۵%) افزایش می یابد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۸ دیدگاه ها

  1. سامانه ش از همون اول باز نشد همه ش الکیه، اینایی ک ثبت نام کردن از کجا وارد سایت شدن ؟

  2. باسلام.منی که در دوره رییس جمهورقبلی در طرح ملی مسکن ثبت نام کرده بودم الان میخوام دراینجاثبت نام کنم نمیشه.اول اینکه لزومی داره دوباره ثبت نام کنم؟دوم اینکه این دو طرح باهم یکی شدن یانه؟من کاملاگیج شدم اگه میشه یکی جواب قانع کننده بده ممنون میشم….

  3. با سلام
    من سال قبل مسکن ملی ثبت نام کردم علی برکت الله
    فرم ج قرمز برام اومد تمامی شرایط رو دارم فعلا باید چکار کنم؟
    موقعی فردی مثل من شرایط رو داره و براش فرم ج قرمز اومده پس این مسکن ها برای چه کسانی هست؟

  4. باسلام وقتی بی دلیل خودتون فرم مارو قرمز کردین جوابگو باشین من شرایط دارم پس به کی قراره تعلق بگیره امثال من زیادن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا