عوارض خروج از کشور در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱

پایگاه خبری اختبار- درحالی که رقم دقیق عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۱ در لایحه بودجه سال آینده اعلام نشده، به نظر می‌رسد این مبلغ افزایش خواهد یافت.

به گزارش اختبار، یکی از مواردی که هر سال در قانون بودجه پیش‌بینی می‌شود، تعرفه عوارض خروج از کشور است که به طور معمول در جدول شماره ۱۶ ماده واحده درج می‌شود.

در لایحه‌ای که امروز به مجلس تقدیم شده، این هزینه‌ها در جدول مذکور نیامده و در ذیل جدول ۱۶ چنین مقرر شده است:

«تعرفه‌های مندرج در جدول ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰کل کشور که در این جدول نیامده به قوت خود باقی و با ساز و کار ماده ۶۸ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، قابل اصلاح خواهد بود.»

ماده ۶۸ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت:

 به دولت اجازه داده می شود براساس پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ومتناسب با عواملی همانند کاهش هزینه های دولتی ناشی از اصلاح ساختار اداری و کاهش نیروی انسانی و نرخ تورم، هر سه سال یک بار نسبت به کاهش یا افزایش مبالغ ریالی مشخص مندرج در قوانین و مقررات در زمینه میزان جرائم، تعرفه ها و خدمات دولتی، حقوق دولتی و عناوین مشابه با رعایت مفاد برنامه های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اقدام و مراتب را ابلاغ نماید.

به این ترتیب، هرچند در متن لایحه این هزینه‌ها تغییری نکرده اما ممکن است در آینده با افزایش روبرو شود.

آنچه بیش از همه احتمال این افزایش را تقویت می‌کند، افزایش چشمگیر درآمد حاصل از عوارض خروج از کشور در بودجه ۱۴۰۱ است، بر این اساس، قرار است درآمد دولت از این محل به ۱۵۰۰ میلیارد تومان برسد.

این درحالی است که میزان درآمد دولت از این محل در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، ۱۱۰ میلیارد تومان بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا