مقررات وزارت عدلیه راجع به تجار ورشکسته مصوب ۱۳۱۱

مقررات وزارت عدلیه راجع به تجار ورشکسته

مصوب ۱۳۱۱

نظر به مواد ۴۴۱- ۴۴۲- ۴۵۷- ۴۶۲- ۴۶۷ و ۵۱۰ قانون تجارت وزارت عدلیه مقرر میدارد:

ماده ۱- اشخاصی که با تاجر ورشکسته قرابت نسبی یا سببی تا درجه چهارم دارند یا طلبکار ورشکسته هستند نباید به مدیریت تصفیه معین شوند.

ماده ۲- شکایت از عملیات مدیر تصفیه به عضو ناظر محکمه میشود و عضو ناظر باید در ظرف سه روز به شکایات واصله رسیدگی نموده تکلیف شکایت را معلوم کند. از تصمیم عضو ناظر ممکن است بمحکمه شکایت نمود. عضو ناظر میتواند برحسب شکایت موجه تاجر ورشکسته یا طلبکارهای او و یا بنظر خود تغییر مدیر تصفیه را از محکمه بخواهد. در صورتیکه عضو ناظر در ظرف ده روز به شکایات واصله رسیدگی نکند شاکی می تواند بمحکمه مراجعه نماید – محکمه در جلسه اداری راپرت عضو ناظر و توضیحات مدیر تصفیه را استماع نموده در موضوع تبدیل رای میدهد و این رای قابل شکایت نیست.

ماده ۳- همینکه مدیر تصفیه معین شد باید فورا صورتی از طلبکاران احتمالی تاجر ورشکسته مرتب نماید. صورت مزبور را مدیر تصفیه با مراجعه بصورت قروض که تاجر متوقف مطابق ماده ۴۱۴ قانون تجارت میدهد و یا بر طبق دستور ماده ۴۴۹ در صورتیکه تاجر ورشکسته صورت دارائی خود را تسلیم نموده باشد تنظیم میکند.

ماده ۴- همینکه صورت طلبکاران احتمالی موافق ماده فوق تنظیم گردید مدیر تصفیه بوسیله اعلان در مجله رسمی و لااقل یک روزنامه دیگر به طلبکاران احتمالی اخطار مینماید که در مدت های ذیل خود را معرفی کرده و اسناد طلب خود یا سواد مصدق انرا به انضمام فهرستی که کلیه مطالبات آنها را معین می نماید بدفتردار محکمه تسلیم کرده قبض دریافت دارند.

اعلان مزبور باید دو دفعه و بفاصله پنج روز منتشر شود.

مدتهای مذکور از این قرار است :

برای طلبکاران مقیم در مقر محکمه یکماه از تاریخ نشر آخرین اعلان

برای طلبکاران مقیم در سایر نقاط ایران دو ماه از تاریخ نشر آخرین اعلان

برای طلبکاران مقیم در خارجه سه ماه از تاریخ نشر آخرین اعلان

ماده ۵- هر طلبکاری پس از انکه طلبش مورد قبول واقع شد باید در همان مجلس التزام بدهد که قبولی مدیر تصفیه را از راه خدعه و تزویر تحصیل ننموده و مبلغ قبول شده را از روی واقع و حقیقت طلبکار میباشد و نیز باید کتبا ملتزم گردد که در صورت کشف خلاف معادل انچه را که خلافش ثابت شده است بپردازد. مفاد این ماده مانع از این نیست که هر گاه عمل مشمول مقررات جزائی باشد مدعی طلب مورد تعقیب جزائی نیز قرار گیرد.

ماده ۶- فروش اموال تاجر ورشکسته در مورد مواد ۴۵۷ و ۵۱۰ قانون تجارت بطریق مزایده و مطابق نظامنامه ۱ برای اسناد لازم الاجرا اداره ثبت بعمل می آید.

ماده ۷- مدیر تصفیه در آخرین جلسه مجمع عموعی طلبکارها که برای تصفیه عمل ورشکستگی یا قرارداد ارفاقی منعقد میشود صورت مخارج و حق الزحمه خود و متصدیان امر تصفیه را که از طرف عضو ناظر معین می شود باطلاع طلبکارها میرساند صورت مخارج و میزان حق الزحمه در دفتر محکمه تودیع میشود و تاجر ورشکسته و طلبکارها میتوانند اعتراضاتی که نسبت بان دارند کتبا به مدیر دفتر در ظرف یک هفته تقدیم دارند و محکمه در جلسه اداری پس از رسیدگی باعتراضات وارده میزان قطعی انرا معین خواهد نمود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. سلام با تشکر از سایت خوبتان
    خواهشمندم امکان دانلود نسخه pdf برای همه قوانین موجود در سایت اختبار فراهم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا