هیات ۷ نفره علمی – پژوهشی دیوان عالی کشور تشکیل شد

هیات ۷ نفره علمی – پژوهشی دیوان عالی کشور با نظر رییس دیوان عالی تشکیل شد

پرونده ها ابتدا در این هیات بررسی و پس از تهیه گزارش و در صورت نیاز در هیات عمومی دیوان عالی کشور رسیدگی می شوند

این هیات همچنین به موضوعات علمی یا تخصصی که از سوی رییس دیوان به آن ارجاع شود رسیدگی و نتیجه را اعلام می نماید

به گزارش سایت دیوان عالی کشور حضرت آیت الله محسنی در ابتدای این جلسه با قرائت دعای روز نهم مبارک رمضان بیان داشتند: از خداوند متعال خواهانیم که رحمت واسعه اش را برای همه بندگان قرار دهد و همه مومنان را از رحمت بیکران خود محروم نگرداند.

لفظ "وخذ بناصیتی" عبارت خاصی است یعنی ما برای رسیدن به خشنودی و رضای پروردگار عالمیان  حاضریم مشکلاتی را متحمل شویم و از خداوند خواهانیم ما را از اعمال زشت مثل خیانت در امانت و دروغ گویی و تزویر باز دارد و در عوض راستگویی و خدمت به مسلمانان را نصیب همه ما بگرداند.

یئیس محترم دیوان عالی کشور با ذکر اهمیت  و جایگاه رفیع دیوان عالی کشوربیان داشتند : یکی از  وظایفی که این مرجع عالی قضایی با آن سرو کار دارد مسئله وحدت رویه است که این یکی از وظایف مهم دیوان عالی به شمار می رود و رای وحدت رویه به منزله قانون بوده و برای همه محاکم قضایی لازم الاتباع است لذا دقت نظر دیوان عا لی در این خصوص می بایست خیلی بالا باشد و انشاء آراء نیز از متن و نگارش و در استنباط از قوانین خیلی متقن باشد و با توجه به اینکه در این چنین جلساتی کل قضات شرکت می نمایند  پرونده هائی که به این هیات ارسال می شود اول باید کارشناسی دقیق در مورد آن صورت گیرد و سپس به هیات ارسال گردد تا  وقت قضات شریف دیوان عالی گرفته نشود.

حضرت آیت الله محسنی گرکانی افزودند : به همین جهت با مشورت قضات با تجربه دیوان عالی به این نتیجه رسیدیم که یک هیات ۷ نفره به منظور بررسی دقیق پرونده ها و درخواست های رسیده به دیوان عالی  اول در این هیات بررسی و سپس به پرونده هایی که نیاز به ورود به هیات عمومی را دارند، در جلسه هیات عمومی رسیدگی گردد .

لذا ضمن تشکر از قدردانی  از زحمات جناب آقای ابراهیمی معاون محترم قضایی دیوان عالی که قبلاً به تنهایی زحمت همه این پرونده ها را می کشیدند مقرر شده با حضور ایشان و هیات مورد نظر در مرحله اول این گونه پرونده ها و درخواست ها رسیدگی و گزارش تهیه  و در صورتی که با  ماده ۲۷۰ و موارد قانونی مطابقت داشت با نظر رئیس دیوان به هیات ارسال و جلسه تشکیل گردد.

لذا با وجود این هیات محترم که در اصل بازوی  مشورتی رییس دیوان می باشند امید است خدمت بیشتری به نظام قضایی کشور صورت گیرد لازم به ذکر است که این هیئت علاوه بر موارد فوق هر گاه موضوع علمی یا تخصصی از سوی ریاست محترم دیوان به آن ارجاع شود رسیدگی و نتیجه را به معظم له اعلام می نماید.

اعضای این هیات عبارتند از : جناب آقای ابراهیمی معاون  قضایی ، حضرت حجه الاسلام و المسلمین حیدری قاسمی مستشار شعبه اول ، حضرت حجه الاسلام و المسلمین جعفر قدیانی رئیس شعبه ۱۵ ، جناب آقای دکتر هاشمی رییس شعبه سوم ، جناب آقای ناصری صالح آباد رییس شعبه بیستم ، جناب آقای عباسیان رییس شعبه هشتم جناب آقای دکتر علیزاده  مستشار شعبه ۱۵ .

در اولین جلسه هر کدام از آقایان اعضای محترم نظرات خود را با استنباط از قانون با رییس محترم دیوان عالی در میان گذاشتند و در انتها به اتفاق آراء هیات ۷ نفره علمی ، مشورتی و قضایی دیوان عالی کشور تصویب گردید .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا