هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه به نفع دولت رای داد

محمد علی نجفی توانا، رییس کانون وکلای دادگستری مرکز :

هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه به نفع دولت رای داد

موضوع از طریق مقام معظم رهبری به این هیات ارجاع شد که با توجه به تاریخ های ارسالی اعلام شد لایحه دولت در ظرف مدت قانونی ارسال شده و باید اعلام وصول شود

محمد علی نجفی توانا رییس کانون وکلای دادگستری مرکز عصر جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: لایحه ارسالی دولت آقای روحانی در ظرف مدت قانونی به مجلس ارسال شد و علی القاعده می بایست در همان زمان اعلام وصول می شد اما با توجه به اینکه قوه قضاییه اعتقاد داشت این لایحه در زمان مقرر ارسال نشده، بر اساس تفسیری از اختیارات رییس قوه قضاییه، لایحه ای را آماده و به عنوان لایحه قضایی به مجلس ارسال و خواستار بررسی این لایحه و اعلام وصول آن شد.

 

وی اضافه کرد: مجلس شورای اسلامی با لحاظ تاریخ های ارسالی این دو لایحه، متوجه اختلاف بین دو قوه قضاییه و مجریه شد.

نجفی توانا افزود: نهایتا برای حل اختلاف، موضوع از طریق مقام معظم رهبری به هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه ارجاع شد و این هیات نیز با توجه به تاریخ های ارسالی اعلام کرد که لایحه دولت در ظرف مدت قانونی ارسال شده و باید اعلام وصول شود.

وی افزود: با رفع این ابهام و سوء تفاهم، آنچه اکنون مطرح بوده، لایحه ارسالی دولت است.

رییس هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز اضافه کرد: در تدوین اولیه این لایحه، وزارت دادگستری، معاونت حقوقی ریاست جمهوری و نمایندگان قوه قضاییه نقش داشتند و نمایندگان کانون وکلا بویژه کانون مرکز شامل اعضای هیات مدیره و کمیته مربوطه در بررسی های نهایی مشارکت کردند.

وی اظهار داشت: با اینکه در چند ماده این لایحه اعتقاد داشتیم بحث استقلال کانون تضعیف شده است اما دولت این لایحه را به مجلس فرستاد و امیدواریم فرایند تقنین به گونه ای باشد که نتیجه مثبتی را برای عدالت قضایی به همراه آورد.

نجفی توانا گفت: با توجه به اینکه این لایحه مدتی در حال انتظار برای اعلام وصول بود، نمایندگان هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، پیگیر همکاری های جانبی بودند.

وی تصریح کرد بر این اساس، نمایندگان کانون وکلای مرکز در ساعات مقرر به همراه نمایندگان قوه قضاییه در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی حضور یافته و فعالیت های تخصصی و علمی روی این لایحه انجام داده اند و زمانی که لایحه جامع مورد بررسی قرار می گیرد، آن مطالعات، تحقیقات و بررسی ها می تواند موثر باشد.

وی گفت: خوشبختانه این لایحه بعد از مدتی ابهام، سرنوشت مناسبی یافت و امیدواریم با همکاری قوه قضاییه، نمایندگان مجلس و هدایت و حمایت رییس جمهوری و هیات دولت، ضمن اعمال نظارت قانونی، استقلال نهاد وکالت و دفاع را به دنبال داشته باشد.

نجفی توانا افزود: به عنوان رییس هیات مدیره کانون وکلای مرکز، آمادگی کانون را برای هر نوع همکاری به منطور یافتن راه حل های منطقی که با استانداردهای جهانی و تعهدات بین المللی ایران در خصوص عدالت قضایی بویژه نهاد وکالت انطباق داشته باشد، اعلام می کنم.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا