پس از تصویب پیش‌نویس آیین نامه دفاتر اسناد رسمی، آزمون سردفتری برگزار می‌شود

برگزاری آزمون سردفتری

پایگاه خبری اختبار- رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می‌گوید پیش نویس آیین نامه دفاتر اسناد رسمی از سوی سازمان تهیه و جهت بررسی و تصویب نهایی به قوه قضاییه ارسال شده است.

به گفته او، یکی از موارد مطرح شده در این پیش‌نویس مربوط به ماده (۱۵) قانون دفاتر اسناد رسمی (اشتغال به برخی مشاغل منافی شغل سردفتری) و این نکته است که آیا داوطلب شغل سردفتری باید در زمان شرکت در آزمون شاغل این مشاغل نباشد و یا در زمان صدور ابلاغ. در این پیشنهاد اصلاحی مقرر گردید کسی که در آزمون شرکت می‌کند باید کلیه شرایط را داشته باشد وگرنه حق شرکت ندارد. مسئله‌ای که مغایر با رأی وحدت رویه شماره‌های ۳۷۵ الی ۳۸۱ مورخ ۱۳۹۵/۶/۲ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری به نظر می‌رسد.

به گزارش اختبار به نقل از قوه قضائیه ذبیح الله خداییان با اشاره به تدوین پیش نویس اصلاح آیین نامه دفاتر اسناد رسمی، اظهار کرد: این پیش نویس از سوی سازمان تهیه و جهت بررسی و تصویب نهایی به قوه قضاییه ارسال شده است.

وی پیشنهاد اصلاح آیین نامه دفاتر اسناد رسمی را در راستای اجرای طرح تحول در قوه قضاییه در بخش خدمات ثبتی عنوان و بیان کرد: از جمله محورهای طرح تحول، تنقیح قوانین و مقررات در قوه قضاییه است که در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، تنقیح کلیه قوانین و مقررات در دستور کار قرار دارد و بخش‌هایی از آن انجام شده و بقیه قوانین و مقررات از جمله آیین نامه دفاتر اسناد رسمی، در دست تنقیح است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یکی از دلایل اصلاح این آیین نامه را قدیمی بودن آن عنوان کرد و افزود: آیین نامه‌های دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق اکثراً قدیمی، مصوب سال ۱۳۵۴ و قبل از آن و متناسب با زمان نیستند لذا برخی از مواد این آیین نامه قابل اجرا نیستند و یا متروک مانده‌اند، مثلاً نظام نامه دفاتر اسناد رسمی مصوب سال ۱۳۱۷ است که بسیاری از مواد آن قابلیت اجرایی ندارند.تجمیع آیین نامه‌ها در مورد قانون دفاتر اسناد رسمی، هدف دیگر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از اصلاح آیین نامه این قانون است.

خداییان در این زمینه با اشاره به تجمیع آیین نامه‌ها در کنار تنقیح آن، اظهار کرد: در خصوص قانون دفاتر اسناد رسمی، آیین نامه‌های متعددی وجود دارد که جهت شفافیت امور نیاز به تجمیع دارند تا چنانچه شخصی قصد اطلاع از مقررات مربوط به دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق را داشته باشد بداند که باید به چه آیین نامه‌ای مراجعه کند.

معاون رئیس قوه قضاییه بُعد دیگر اصلاح آیین نامه دفاتر اسناد رسمی ابهامات قانونی دانست و یادآور شد: در خصوص سران دفاتر و دفتریاران در قانون ابهاماتی وجود دارد که در مورد آن‌ها اختلاف نظر است. به عنوان مثال در ماده (۱۵) قانون دفاتر اسناد رسمی اشتغال به برخی مشاغل منافی شغل سردفتری است و کسی که به این مشاغل اشتغال داشته باشد نمی‌تواند به عنوان سردفتر انتخاب شود. ابهامی که وجود داشت این بود آیا داوطلب شغل سردفتری باید در زمان شرکت در آزمون شاغل این مشاغل نباشد و یا در زمان صدور ابلاغ.

وی ادامه داد: در این پیشنهاد اصلاحی مقرر گردید کسی که در آزمون شرکت می‌کند باید کلیه شرایط را داشته باشد وگرنه حق شرکت ندارد؛ چراکه تاکنون دیده می‌شد افرادی که دارای مشاغل منافی سردفتری بودند مثلاً کارمند دولت بودند در آزمون شرکت می‌کردند و پذیرفته می‌شدند و بعد از اتمام کار دستگاه اجرایی با استعفای آن‌ها موافقت نمی‌کرد و یا اگر موافقت می‌کرد شخصی که سهمیه استخدامی دیگران را در دستگاه اجرایی اشغال کرده بود، پست خود را ترک کرده و امکان جایگزینی آن شغل هم وجود نداشت.

خداییان تاکید کرد که در پیش نویس این آیین نامه، الزام دفاتر به الکترونیکی کردن امور محوله و امثال آن پیش بینی شده است.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا در پیش نویس اصلاحی امتیاز سردفتران برای واگذاری دفاتر خود در صورت بازنشستگی سلب شده است، تصریح کرد: آیین نامه باید در چارچوب قانون باشد، امتیازی که به سردفتران داده شده که در صورت بازنشستگی بتوانند دفاتر خود را به افراد واجد شرایط دیگری واگذار کنند در قانون دفاتر اسناد رسمی وجود دارد و با آیین نامه نمی‌توان آن را سلب کرد، البته هیأت مقررات زدایی در این خصوص مکاتباتی را داشته، ولی از نظر حقوقی استدلال ما این است که هیأت مذکور نمی‌تواند قانون را نسخ کند و هرگونه تغییری در این خصوص، باید از طریق مجلس اقدام صورت گیرد.

این مسئول عالی قضایی در رابطه با افزایش تعداد دفترخانه‌ها هم گفت: قانون دفاتر اسناد رسمی مصوب سال ۱۳۵۴ معیارهایی را برای تعداد دفاتر اسناد رسمی در هر شهر مشخص کرده است که در برخی از شهرها طبق قانون امکان جذب سردفتر جدید وجود ندارد؛ اما در بیشتر شهرها تاکنون ظرفیت‌ها پر نشده‌اند. در آزمونی که قبلاً برگزار شده بود بیش از ۹۰۰ سردفتر جدید جذب شدند که تعدادی از آن‌ها شروع به کارکرده و تعدادی هم در شرف افتتاح دفاتر خود هستند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خاطرنشان کرد: به محض تصویب آیین نامه جدید نسبت به فراخوان جذب سردفتر برای شهرهایی که ظرفیت لازم را دارند، اقدام خواهد شد.

وی پیرامون سیاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در خصوص برخورد با متخلفان، گفت: جامعه سردفتران و دفتریاران قشر فرهیخته جامعه و مورد اعتماد مردم هستند. در بازرسی‌های مستمر و فوق العاده‌ای که سازمان ثبت و کانون‌های سردفتران و دفتریاران دارند اکثریت قریب به اتفاق سردفتران فاقد هرگونه تخلف هستند و تعداد معدودی هم که فردی تخلف می‌کند، با کمک خود سردفتران شناسایی و معرفی می‌شوند و ما هم با چنین افرادی برخوردهای قانونی و قاطعی داریم که مجازات‌ها هم در حد انفصال دائم از شغل سردفتری و یا انفصال موقت متناسب با نوع تخلف است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۱۰ دیدگاه ها

 1. سلام…
  اینا همش مسخره بازیه، آزمونی که چندین ساله برگزار نمیشه و بعد یکمرتبه در سال ۹۷ با کمترین ظرفیت برگزار میشه و کسانی رو میگیرن که یا آشناشون هستن یا با نفود و پارتی قبول میکنن (با چشم دیدم). همش شده انحصاری خودشون و خانواده هاشون، انگار ارث پدرشون از این مملکت دارن و حق چهارتا جوون بیکار و دارای صلاحیت رو میخورن و حقشون رو ضایع می کنن. ما که جوونیمون توی این مملکت سوخت و از بین رفت وای به حال آیندگان ما که اوضاعشون از این هم بدتر میشه

 2. با سلام آقای خدائیان من خانمی سرپرست خانوار فوق لیسانس حقوق فرزند جانباز ۵۰ درصد متوفی قبولی سردفتری ۹۷ هم در آزمون و هم اختبار ولی در انتها یک رقیب فاقد سهمیه وکیل در برابرم قرار داده و مرا حذف و او را جای من گذاشته از اینطرف سازمان به بنیاد شهید نامه زده و مرا سردفتر و استفاده از سهمیه سردفتری اعلام کرده طوری که بنیاد در سامانه مرا سردفتر و اجازه استفاده از سهمیه نمیدهد و ضمنا از هر وکیل و قاضی سوال کردم رقابت سهمیه دار با بدون سهمیه خلاف قانون است به هر جا نامه زدم گفتند شکایت دیوان کن شکایت کردم قاضی دیوان خواست بعد تو جلسه رسیدگی به نفع من رای دهد میرود مرخصی ودر مرخصی قاضی را عوض و شکایت رد میشود آقای خدائیان بدانید این دنیا به هیچ کس وفا نکرده سرانجام آقای تویسرکانی را دیدید منتظر باشید روز قیامت حقم را از شما و آقای رئیسی خواهم گرفت

 3. قطعا ماده ۱۵ اصلاحی رو سازمان برای منافع خودش که بیشترین کارمندان متقاضی سردفتری هستند را طرح نموده که قطعا مخالف سند طرح تحول قوه قضاییه و رای وحدت رویه و ماده ۲۲ قانون اساسی است و قطعا باطل خواهد شد.

 4. با سلام به والله خجالت داره تو مملکت اسلامی بتوان حکم دولتی را فروخت واقعا شرم اوره تو را به خدا قسم اقدامی عاجل بشه جمع کنید این دلالی را در تهران امتیاز دفاتر بیش از چهار میلیارد تومان خرید وفروش میشه

 5. با سلام و عرض ادب
  ببخشید آیا این شرط که نباید شرکت کننده آزمون سردفتری شاغل مشاغل ماده ۱۵ قانون دفاتر اسناد رسمی باشد قطعی است ؟ یا امکان تغییر آن وجود دارد؟ بنظر میرسد عادلانه نیست چون در آزمون های سابق مطرح نبوده و قبلا نسبت به آن رای وحدت رویه صادر شده است.

 6. با سلام و عرض ادب
  اینکه ریاست محترم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می فرمایند که شاغلین در مناصب مقرر در ماده ۱۵قانون دفاتر اسناد رسمی در پیش نویس آئین نامه جدید از هنگام ثبت نام نباید اشتغال داشته باشند نه حین ابلاغ سردفتری.متاسفانه باید گفت دقیقا این برخلاف ماده ۱۵قانون مذکور ورای وحدت رویه دیوان عدالت اداری و تفسیر هیات عمومی دیوان عدالت است مضافا محدودیت یاد شده در تغایر و تخالف با حق آزادی انتخاب شغل مقرر در اصل ۲۲ قانون اساسی است و مطمئنم و بخوبی واقفیم که ریاست از حقوقدانان بسیار با دانش و آگاه وسرمایه این مملکت هستند لذا از ایشان خواهش داریم به استدلال های ما توجه کنند برای جلوگیری از توالی فاسد که می فرمایند راه حل ساده ای دارد همانطوریکه در همه ارگان ها دو یا سه برابر ظرفیت در آزمون ها پذیرش می شوند و در نهایت فقط یک نفر انتخاب و قبول میشود لکن تدوین آئین نامه بدین نحو موجب تضییع حقوق خیل عظیمی می شود که موافق مقصود مقنن نیست مثلا از باب مثال به نتایج و تبعآت سو زیادی، که به دنبال خواهد داشت دقت شود فرضا کسی که کارمند یا وکیل است و به سردفتری علاقه مند بوده مقطعی مجبور بوده به کارمندی روی آورد و این مصوبه راه ورود به این عرصه را وی مسدود خواهد کرد یا در انتخاب شغل اشتباه کرده و راه بازگشت برای وی باقی نخواهد ماند و باید برای همیشه بسوزد و بسازد برای فارغ التحصیلان حقوق بهترین شایسته سالاری است و شایسته سالاری نیز از طریق فراهم کردن زمینه رقابت سالم پدید می‌آید در پایان امیدوارم همه داوطلبین و… که از تدوین آئین نامه بدین نحو متضرر میشوند و چه کسانی فعلا زیانی متوجه شان نمیشود که قطعا برای همه خسارت بار است آیین نامه را نقد وصدای خود به تدوین کنندگان برسانند شاید
  شنیده شود انشاالله

 7. سلام و عرض ادب

  در مورد زمان برگذاری آزمون سردفتری کاش لااقل یه تاریخ حدودی اعلام می‌کردید… مثلا اینکه تا پایان سال ۹۹ یا سال ۱۴۰۰ امکان برگذاری آزمون هست؟

 8. با سلام لطفا این بساط دلالی و خرید و فروش را جمع کنید دیگه شورشا درآوردین مگر میشود امتیازی را حکومت مجانی به کسی میدهد فروخت و یا موروثی کرد از پدر به فرزند به والله خجالت آوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا