کاشت ۲۰۰ نهال به جای ۶ ماه حبس

دادنامه‌ای ارزشمند از دادگاه تجدیدنظر استان گلستان:

تخریب‌کنندۀ محیط زیست به کاشت و نگهداری از ۲۰۰ اصله نهال محکوم شد

پایگاه خبری اختبار- شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان گلستان، حکم شش ماه حبس یک مجرم را به غرس ۲۰۰ اصله نهال در اراضی منابع طبیعی و مراقبت و نگهداری از آنان به مدت یک سال تبدیل کرد.

به گزارش پایگاه خبری اختبار به نقل از ایرنا، بر اساس حکم صادره از این شعبه قضایی، فردی که براساس حکم شعبه ۱۰۱ کیفری بخش کمالان شهرستان علی آباد کتول به دلیل قطع ۱۲۰ اصله نهال جنگلی از گونه های مختلف و نیز آسیب رساندن به برخی گونه های دیگر، علاوه بر پرداخت جریمۀ نقدی، به تحمل شش ماه زندان محکوم شده بود، با رأی دادگاه تجدید نظر به مجازات بدل از حبس محکوم شد.

بر اساس رای دادگاه تجدید نظر دادگستری گلستان، این مجرم باید ضمن پرداخت جرائم، به جای تحمل شش ماه حبس، ۲۰۰ اصله نهال از گونه های متناسب به آب و هوای منطقه را با هماهنگی اداره منابع طبیعی علی آباد کتول غرس کند.

علاوه بر این، شخص مجرم پس از غرس نهال ها می بایست به مدت یک سال از آن ها نگهداری و مراقبت کرده و گزارش تصویری آن را نیز طی چند نوبت به اجرای احکام دادگاه بخش کمالان ارائه نماید.

جایگزین کردن انجام خدمات عمومی درحوزه منابع طبیعی به جای حبس، رویۀ شایسته ای است که چندی است که از چندی پیش و با استفاده از ظرفیت های قانون مجازات اسلامی ۱۳۹۲  از سوی برخی قضات استان گلستان صورت می گیرد.

متن کامل این دادنامه به شرح زیر است:

شماره دادنامه: ۹۵۰۹۹۷۱۷۱۰۱۰۰۹۶۰                 تاریخ رسیدگی: ۱۳۹۵/۸/۱۶

مرجع رسیدگی: شعبه اول دادگاه تجدید نظر استان گلستان

تجدید نظر خوانده: اداره منابع طبیعی علی آباد کتول با نمایندگی آقای سید احسان سجادی حسین آبادی فرزند سید حسن به نشانی اداره منابع طبیعی علی آباد (نماینده حقوقی)

تجدید نظر خواسته: تجدید نظر خواهی نسبت به دادنامه شماره ۹۵۰۳۷۰ شعبه ۱۰۱ کیفری ۲ بخش کمالان

رای دادگاه

در خصوص تجدید نظر خواهی آقای… از دادنامه شماره ۹۵۰۳۷۰ مورخه ۱۰/۳/۱۳۹۵ شعبه یکصد و یک کیفری ۲ بخش کمالان که مشعر است بر محکومیت نامبرده به اتهام قطع یکصد و بیست اصله نهال جنگلی از گونه های مختلف به پرداخت شصت و دو میلیون و چهارصد هزار ریال و پنجاه اصله درخت از جنس کچف و سرتراشی نمودن ده اصله درخت بلوط به میزان چهار استر در منطقه لولاخیل الستان به پرداخت یکصد و پنجاه میلیون ریال جزای نقدی و تحمل شش ماه حبس تعزیری که با رعایت جهات مخففه جزای نقدی ردیف اول به مبلغ ده میلیون ریال و جزای نقدی ردیف دوم به پانزده میلیون ریال تقلیل و کاهش گردیده است، نظر به اینکه تجدیدنظرخواه ایراد و دفاع موثری که موجب نقض و از هم گسیختن دادنامه گردد ارائه ننموده است و از طرفی دادنامه صحیحاٌ و مطابق با مقررات صار گردیده است، لذا موجبی برای برائت تجدیدنظرخواه از اتهام اانتسابی وجود ندارد. لذا ضمن رد تجدیدنظرخواهی تجدیدنظرخواه به استناد بند الف ماده ۴۵۵ قانون آیین دادرسی کیفری، در راستای استفاده از مقررات مربوط به جایگزینی حبس مستنداٌ به مواد ۶۴ و ۶۶ و ۸۲ و ۸۴ و ۸۷ قانون مجازات اسلامی مقرر می دارد تا تجدینظر خواه بدل از شش ماه حبس تعزیری با هماهنگی و نظارت اداره منابع طبیعی شهرستان علی آباد کتول نسبت به غرس دویست اصله نهال از گونه های متناسب به آب و هوای منطقه لولافیل استان از بیست اسفند ماه یک هزار و سیصد و نود و پنج اقدام و مدت یک سال از آنها مراقبت و نگهداری نماید و اداره منابع طبیعی با تعیین محل نهال کاری و قراردادن نهال در اختیار تجدیدنظر خواه، مساعدت لازم را به عمل آورد و گزراش تصویری آن را در دهه آخر ماه های فروردین، خرداد، شهریور، آذر و اسفند یک هزار و سیصد و نود و شش به اجرای احکام دادگاه محترم بخش کمالان ارائه نماید. بدیهی است در صورت عدم رضایت و استنکاف تجدیدنظر خواه از انجام عمل یاد شده با توجه به تبصره ماده ۸۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اصلی ( شش ماه حبس) اجرا می گردد. رأی صادره قطعی می باشد.

مستشاران شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان گلستان

محمدرضا مزیدی             قدرت عموزاد

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. این باید تبدیل بشه به یه ریه بین همه قضات.کار بسیار پسندیده ایه. آفرین به اون قاضی خردمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا