آیین‌نامه اجرایی بند (ث) ماده (۳۰) قانون احکام دایمی برنامه‌های توسعه کشور

آیین‌نامه اجرایی بند (ث) ماده (۳۰) قانون احکام دایمی برنامه‌های توسعه کشور 

مصوب ۱۳۹۷/۷/۱ هیات وزیران

هیأت وزیران در جلسه ۱۳۹۷/۷/۱ به پیشنهاد مشترک وزارتخانه­‌های راه و شهرسازی و امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد بند (ث) ماده (۳۰) قانون احکام دایمی برنامه­‌های توسعه کشور ـ مصوب  ۱۳۹۵ـ آیین‌­نامه اجرایی بند مذکور را به شرح زیر تصویب کرد:

آیین‌نامه اجرایی بند (ث) ماده (۳۰) قانون احکام دایمی برنامه­‌های توسعه کشور

ماده ۱ـ در این آیین‌نامه، اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:

الف ـ سازمان: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای.

ب ـ کامیون: وسیله حمل و نقل بار با ظرفیت بیش از (۱۰) تن.

پ ـ ظرفیت: حداکثر وزن مجاز ناخالص حمل (وزن کامیون + وزن محموله) یا وزن مجاز ناخالص ترکیبی (وزن کامیون کشنده + وزن تریلر + وزن محموله) وسیله نقلیه که در کارت مشخصات وسیله نقلیه درج شده است.

ماده ۲ـ کامیون‌های وارداتی باید دارای شرایط زیر باشند:

الف ـ بیش از سه سال از زمان ساخت آنها نگذشته باشد.

ب ـ از خدمات پس از فروش موضوع قانون حمایت از حقوق مصرف­کنندگان خودرو ـ مصوب ۱۳۸۶ـ و آیین‌نامه اجرایی آن موضوع تصویب­نامه شماره ۷۴۱۵/ت۵۱۶۸۱هـ   مورخ ۱۳۹۵/۱/۲۸ و اصلاحات بعدی آن، برخوردار باشند.

پ ـاز نظر ایمنی، کیفیت و آلایندگی‌های محیط­زیست با استانداردهای روز و اجباری مورد تأیید مراجع ذی­ربط انطباق داشته باشد.

تبصره ـ سازمان موظف است ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه، سایر مشخصات کامیون­های وارداتی، ترکیب و تعداد ناوگان مورد نیاز و ضوابط آنها را با تأیید وزیر راه و شهرسازی اعلام عمومی نماید.

ماده ۳ـ سازمان موظف است ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این آیین­نامه، با هماهنگی دستگاه­های مربوط نسبت به ایجاد سامانه یکپارچه ثبت تقاضا و اعلام نتیجه نهایی آن به متقاضیان اقدام نماید. فرایند اقدام باید به نحوی برنامه­ریزی شود که از زمان ثبت تقاضا تا اعلام نتیجه نهایی با رعایت قوانین و مقررات مربوط حداکثر یک ماه به طول بینجامد.

ماده ۴ـ واردات هر یک دستگاه کامیون منوط به اسقاط حداقل یک دستگاه کامیون که از زمان ساخت آن بیش از بیست و پنج سال گذشته باشد و با ظرفیت حداکثر سه تن کمتر از ظرفیت کامیون وارداتی می­باشد.

تبصره ۱ـ کامیون مورد اسقاط باید دارای معاینه فنی معتبر در زمان اسقاط باشد.

تبصره ۲ـ به ازای اسقاط هر کامیون موضوع این ماده سود بازرگانی کامیون وارداتی
بیست و پنج درصد (۲۵%) کاهش می­یابد.

ماده ۵ـ وزارت راه و شهرسازی (سازمان) موظف است هر سه ماه یکبار گزارش روند اجرای این آیین­نامه را به سازمان برنامه و بودجه کشور ارایه نماید.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ اسحاق جهانگیری

بند ث ماده ۳۰ قانون احکام دایمی برنامه‌های توسعه کشور 

ث . اجازه داده می‌شود با تأیید و تشخیص سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای،  کامیون‌های مورد نیاز که استانداردهای روز را دارا بوده و عمر کمتر از سه‌سال داشته باشند مشروط به وجود خدمات پس از فروش موضوع قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان  خودرو مصوب ۲۳/۳/۱۳۸۶ وارد شود. دولت مجاز است در این رابطه تخفیفات و تسهیلات گمرکی را اعمال کند. استفاده از این تخفیفات منوط به خروج یک کامیون فرسوده با عمر بیش از بیست و پنج سال به ازای هر کامیون وارداتی است. آیین‌نامه نحوه اجرای این بند توسط وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه می‌شود و حداکثر ظرف مدت شش‌ماه پس از ابلاغ این قانون به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا