احتمال قطع اینترنت در روزهای ۱۴ و ۱۵ تیرماه

پایگاه خبری اختبار- احتمال قطع اینترنت در روزها ۱۴ و ۱۵ تیرماه و ساعات برگزاری کنکور سراسری سال ۱۴۰۲ بالا گرفته است.

به گزارش اختبار، ده روز پیش بود که یکی از مقامات وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد این وزارتخانه خواستار قطع ۱۱ روزه اینترنت در ساعات برگزاری امتحانات نهایی مدارس است؛ خواسته ‌ای که نهایتا با آن موافقت نشد.

بیشتر بخوانید:

زمان ثبت نام و برگزاری آزمون‌های سراسری سال ۱۴۰۲

حال اما یک بار دیگر برخی از احتمال قطع اینترنت در زمان برگزاری کنکور سراسری سخن می‌گویند.

 سیدمجید میراحمدی، دبیر شورای امنیت کشور در واکنش به این موضوع امروز گفت: «چنانچه نگرانی برای امنیت آزمون به‌وجود آمد ما مجبور هستیم تصمیماتی را برای محدودیت اینترنت در زمان برگزاری آزمون اعمال کنیم. اگر لازم شد و بررسی‌ها به این نتیجه رسید در جلسات مربوطه تصویب خواهد شد و به اطلاع مردم می‌رسد.»

دستور رئیس قوه قضاییه برای بررسی روش تامین امنیت کنکور

نکته قابل تامل اینکه رئیس قوه قضاییه پس از تجربه قبلی قطع اینترنت، در جلسه روز ۴ بهمن ۱۴۰۱ خود گفته بود: «قطع اینترنت در ساعات برگزاری کنکور برای مردم و امور روزمره و اداری آنها به صورت قابل توجهی مشکل ایجاد کرد و راه منطقی برای جلوگیری از تقلب نیست. باید برای کنکورهای آتی تدبیری در این زمینه صورت گیرد.»

محسنی اژه‌ای همچنین در این جلسه به رئیس سازمان بازرسی کل کشور دستور داده بود تا بررسی‌ کند چه راه‌های جایگزینی به جای قطع اینترنت وجود دارد.

او از ذبیح‌الله خداییان خواسته بود تحقیق کند که در سایر کشورهای دیگر چه تدابیری برای جلوگیری از وقوع تقلب در آزمون‌ها بدون قطع اینترنت صورت می‌گیرد.

مشخص نیست با گذشت ۴ ماه از این دستور، چه اقدامات و بررسی‌هایی از سوی سازمان بازرسی کل کشور صورت گرفته است.

در عین حال دبیر شورای امنیت کشور می‌گوید سازمان سنجش  تلاش کرده است که تغییرات اساسی متناسب با شرایط برای تامین امنیت آزمون ایجاد کند.

باید دید آیا این تلاش‌ها در مدت کوتاه باقی‌مانده تا کنکور سراسری ۱۴۰۲ نتیجه‌بخش خواهد بود یا یک‌بار دیگر حق شهروندان برای دسترسی به اینترنت، با قید «امنیت» محدود می‌شود.

نمایش بیشتر
دوره DBA-MBA حقوقی مدرک دانشگاه تهران موسسه دکتر بهنیایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا