اطلاعیه اسکودا درباره تاخیر در انتشار آگهی آزمون وکالت ۱۴۰۰

پایگاه خبری اختبار- اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) درباره تاخیر در انتشار آگهی آزمون وکالت ۱۴۰۰ اطلاعیه ای منتشر کرد.

به گزارش اختبار، اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری شب گذشته با صدور اطلاعیه‌ای ضمن اعلام علت تاخیر در انتشار آگهی آزمون وکالت اعلام کرد که علی‌رغم حصول تفاهم‌ سه‌جانبه‌ای در روز بیست‌ و سوم دی، در اقدامی سؤال‌برانگیز از انتشار آگهی ممانعت شده است.

در این اطلاعیه ضمن تاکید بر ادامه تلاش‌ها بر برگزاری آزمون در موعد مقرر چنین آمده است که نهاد وکالت زیر بار دخالت‌های فراقانونی و غیرقانونی نمی‌رود و برگزاری آزمون درصورتی که با خدشه به استقلال نهاد وکالت باشد، اقدامی برخلاف حقوق مصرح ملت در قانون اساسی است.

گفتنی‌ست پیش‌تر سخنگوی اتحادیه از انتشار آگهی آزمون تا روز دوشنبه ۲۷ دی خبر داده بود، وعده‌ای که نهایتا محقق نشد.

اطلاعیه اسکودا درباره تاخیر در انتشار آگهی آزمون وکالت ۱۴۰۰

در پی سؤالات و پیگیریهای مستمر داوطلبان گرامی آزمون کارآموزی وکالت، خانواده های محترم ایشان و همکاران شریف، در خصوص دلایل تاخیر مجدد در انتشار آگهی این آزمون از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، روابط عمومی اسکودا به استحضار می رساند:

داوطلبان گرامی آزمون کارآموزی وکالت اطلاع دارند که برگزاری این آزمون در سال جاری به دلیل ابلاغ «آیین نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری» دچار موانعی بوده است.

پیش از این رسماً اعلام شده که آیین نامه مورد نظر به دلیل اینکه در موارد متعددی، بر خلاف نص «لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری» است، از نظر نهاد وکالت قابل اجرا نیست.

با این حال، ازآنجاکه تلاشها، خواست و سرنوشت داوطلبان آزمون وکالت همواره برای مدیران نهاد وکالت حایز اهمیت بوده و از آن مهمتر، برگزاری آزمون وکالت جزء اختیارات و تکلیف قانونی نهاد وکالت است، در اجلاسیه اخیر هیات عمومی اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری، با هدف رفع موانع برگزاری آزمون، تصمیماتی مصوب و در این باره اطلاع رسانی گردید.

ولی باوجود این مصوبه هم، متاسفانه برخی مداخلات غیرقانونی استمرار یافت و مانع تراشی در مسیر برگزاری آزمون خاتمه پیدا نکرد. در تمام هفته های گذشته نهاد وکالت مستمراً در تلاش بوده تا ازطریق رایزنی و گفت وگو موانع موجود را برطرف و مقدمات برگزاری آزمون را فراهم کند.

این تلاشها نهایتاً در روز چهارشنبه، ۲۳ دیماه، منجر به تفاهم سه جانبه ای با حضور نمایندگان نهاد وکالت، معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه و سازمان سنجش گردید و بر اساس مصوبه این جلسه، انتشار قریب الوقوع آگهی از سوی روابط عمومی اسکودا اطلاع رسانی شد.

متاسفانه متعاقب این جلسه و علی رغم تفاهم مورد نظر، باز هم در اقدامی سوال برانگیز، از انتشار آگهی آزمون که قرار بود حداکثر تا روز دوشنبه هفته جاری توسط سازمان سنجش منتشر شود. ممانعت شده است.

نهاد وکالت باوجود اینکه هیچ نقشی در این مانع تراشیها ندارد، ضمن عرض پوزش به محضر داوطلبان گرامی، به استحضار این عزیزان می رساند که به تلاشها برای برگزاری آزمون در تاریخ ۲۰ اسفندماه و همزمان حفظ استقلال کانون وکلای دادگستری ادامه خواهد داد.

برگزاری آزمون کارآموزی وکالت به موجب قانون، تکلیف نهاد وکالت است و در این مسیر ضمن به رسمیت شناختن نظارت مراجع قانونی در چهارچوب قوانین، به هیچ عنوان زیر بار دخالتهای فراقانونی و غیرقانونی نخواهد رفت.

نهاد وکالت بی تردید از اضطراب، نگرانی و رنج تحمیل شده به داوطلبان گرامی و خانواده های آنان به دلیل تاخیر مکرر در انتشار آگهی آزمون آگاه است و به سهم خود از ایجاد چنین شرایطی که کاملا ریشه بیرونی دارد، ابراز تاسف میکند.

داوطلبان گرامی آزمون وکالت، حتماً تایید می نمایند که برگزاری این آزمون درصورتی که با خدشه به استقلال نهاد وکالت و آینده این عزیزان همراه باشد، نه تنها اقدامی غیرقانونی است بلکه گامی برخلاف حقوق مصرح ملت در قانون اساسی به شمار می رود که سرزنش مردم ازجمله فرزندان عزیز ما، خانواده شریف وکالت و نسلهای آینده را به دنبال خواهد داشت.

روابط عمومی اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۴۰ دیدگاه ها

  1. اون دوستانی که ناراحت طرح کسب وکارهستن حق شماروکه نمیخوادکسی بخوره مگرشمافقط بایدوکیل باشیدمیدونی چرابیکاریداقایون وکیل چون بازاراشباشده یه قیمتهایی به موکل میگویدکه توان پرداخت وگرفتن وکیل نداره وقتی وکیل زیادبشه هیچ اطاله دادرسی وجودنداره قیمتهامتعادل میشن همه میتونن ازوکیل استفاده کنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا