اطلاعیه ثبت نام آزمون قضاوت ۱۳۹۵

اطلاعیه ثبت نام آزمون قضاوت ۱۳۹۵

برای ثبت نام در آزمون تصدی منصب قضا ۱۳۹۵ اینجا کلیک کنید

 

اطلاعیه‌ قوه قضائیه درباره‌ تاریخ و نحوه ثبت نام از داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون‌تصدی منصب قضا سال ۱۳۹۵

۱۳۹۵/۰۴/۲۰
بدین وسیله به اطلاع کلیه داوطلبان متقاضی ثبت نام و شرکت در آزمون استخدامی تصدی منصب قضا در سال ۱۳۹۵ می‌رساند، که ثبت‌نام در این آزمون منحصراً به صورت اینترنتی از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش‌ آموزش کشور به نشانی: www.sanjesh.org از روز یک‌شنبه مورخ ۹۵/۴/۲۰ آغاز و در روز چهارشنبه مورخ ۹۵/۴/۳۰ پایان می‌پذیرد. لذا کلیه متقاضیان، ضرورت دارد که در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه شرایط و ضوابط عمومی و اختصاصی آزمون وفراهم نمودن مدارک و اطلاعات مورد نیاز، نسبت به ثبت‌نام در آزمون فوق اقدام نمایند.
 
الف- شرایط عمومی:
۱. تابعیت اصلی ایران.
۲. اعتقاد و التزام عملی به دین مبین اسلام، ایمان و عدالت.
۳. التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اصل ولایت مطلقه فقیه و عدم وابستگی تشکیلاتی به احزاب، سازمان‌ها و گروه‌های غیرقانونی یا هواداری از آن‌ها، مگر در صورت احراز توبه.
۴. طهارت مولد.
۵. داشتن سلامت جسمی و روانی و توانایی برای انجام کار قضایی به موجب شیوه‌نامه‌ای که به تصویب رئیس قوه‌قضائیه می‌رسد.
۶. داشتن کارت پایان خدمت وظیفه، معافیت تحصیلی یا معافیت از خدمت با لحاظ مقررات ماده واحده قانون گذرانیدن مدت خدمت نظام وظیفه فارغ‌التحصیلان دانشکده علوم قضایی در محاکم قضایی کشور.
۷. نداشتن سابقه محکومیت کیفری مؤثر.
۸. حسن شهرت، اخلاق و امانتداری.
۹. عدم اعتیاد به دخانیات، مواد مخدر و روان‌گردان.
۱۰.   داشتن حداقل ۲۲ و حداکثر ۴۰ سال تمام در روز ثبت‌نام.
 
ب- شرایط اختصاصی:
دارا بودن یکی از مدارک تحصیلی زیر از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:
۱. کارشناسی حقوق در یکی از گرایش ها؛
۲. کارشناسی الهیات با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی؛
۳. کارشناسی فقه و حقوق؛
۴. کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق در یکی از گرایش ها؛
۵. کارشناسی ارشد پیوسته الهیات، معارف اسلامی و ارشاد با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی؛
 
پ- مدارک مورد نیاز:
۱.تکمیل تقاضانامه
۲. پرداخت هزینه ثبت­نام به مبلغ۱.۰۰۰.۰۰۰(یک میلیون) ریال بصورت الکترونیکی از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور
۳. فایل عکس اسکن شده: داوطلب می‌بایست یک قطعه عکس پرسنلی خود را با مشخصات زیر اسکن نموده و فایل آن را برای ثبت‌نام اینترنتی آماده نماید.
  1-3- عکس ۴ ´ ۳ که در سال جاری گرفته شده باشد (عکس تمام رخ)
  2-3- عکس اسکن شده فقط باید با فرمت JPG باشد.
  3-3- اندازه عکس اسکن شده باید حداکثر ۴۰۰´۳۰۰ پیکسل و حداقل ۳۰۰ ´ ۲۰۰ باشد.
  4-3-تصویر داوطلب باید واضح ، مشخص و فاقد اثر مهر، منگنه و هرگونه لکه باشد.
  5-3- حجم فایل ذخیره شده عکس نباید از ۷۰ کیلو بایت بیشتر باشد.
  6-3- حاشیه‌های زاید عکس اسکن شده باید حذف شده باشد.
  7-3- حتی الامکان عکس، رنگی و دارای زمینه سفید باشد.
تبصره۱ عکس خواهران باید با حجاب و صورت کامل آنان مشخص باشد.
تبصره۲ درصورت ارسال عکس غیر معتبر، ثبت نام داوطلب باطل شده و حق شرکت در آزمون از وی سلب می‌گردد.
تذکر مهم: باتوجه به مشکلات بوجود آمده در آزمون های قبلی، درخصوص اشتباه در ارسال عکس داوطلبان، که این موضوع اکثراً برای داوطلبانی که در کافی نت ثبتنام میکنند رخ داده است، تاکید میگردد چنانچه ثبت نام خود را توسط کافی نت ها انجام می‌دهید، علاوه بر کنترل اطلاعات ثبتنامی، حتماً نسبت به کنترل عکس ارسالی دقت نمایید تا اشتباهاً عکس داوطلب دیگری به جای عکس شما ارسال نگردد. بدیهی است که در صورت ارسال عکس اشتباهی از طرف متقاضی، فرد به عنوان متخلف تلقی و مطابق مقررات با وی رفتار خواهد شد.
 
ت- زمان ثبت نام و برگزاری آزمون:
۱- کلیه داوطلبان متقاضی ثبت نام در آزمون تصدی منصب قضا در صورت داشتن شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در بند الف و ب این اطلاعیه نسبت به تهیه مدارک خواسته شده بر اساس بند (پ) اقدام و از تاریخ ۱۳۹۵/۴/۲۰ لغایت ۱۳۹۵/۴/۳۰ با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org نسبت به ثبت نام در آزمون اقدام نمایند و در پایان ثبت نام به هر یک از داوطلبان کد رهگیری ارائه خواهد شد که داوطلبان لازم است تا پایان کلیه مراحل آزمون این کد را نزد خود نگهداری نمایند. ضمناً یادآور می‌شود ثبت‌نام منحصراً به صورت الکترونیکی می‌باشد و داوطلبان لازم است از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی مذکور نسبت به ثبت نام در آزمون اقدام نمایند و ثبت نام به غیر از روش فوق غیر قابل قبول می‌باشد و این دسته از داوطلبان مجاز به شرکت در آزمون نمی‌باشند.
۲- آزمون به صورت دو مرحله­ای (تستی و تشریحی) است. تاریخ برگزاری آزمون تستی روز جمعه مورخ ۱۳۹۵/۷/۹ و تاریخ برگزاری آزمون تشریحی روز جمعه مورخ ۱۳۹۵/۸/۲۸ خواهد بود.
۳- داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون می­بایست از روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۵/۷/۷ با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی فوق نسبت به پرینت کارت شرکت در آزمون تستی اقدام نمایند.
۴- ساعت و محل برگزاری آزمون بر روی کارت شرکت در آزمون داوطلبان درج خواهد شد.
 
ث- مواد و ضرایب امتحانی آزمون تستی:
۱. استعداد شغلی (ضریب ۲)
۲. حقوق مدنی (ضریب۳)
۳. حقوق تجارت (ضریب ۲)
۴. آیین دادرسی و اجرای احکام مدنی (ضریب ۲)
۵. آیین دادرسی و اجرای احکام کیفری (ضریب ۳)
۶. حقوق جزای عمومی (ضریب۳)
۷. حقوق جزای اختصاصی (ضریب ۲)
 
ج- نحوه پذیرش در حوزه­ های قضایی:
۱. داوطلبان در مرحله ثبت­نام باید سه استان را به ترتیب اولویت برای خدمت انتخاب نمایند. علاوه بر این سه اولویت داوطلبان در صورت تمایل می­توانند یک اولویت به انتخاب قوه قضاییه واگذار نمایند. محل خدمت داوطلبان صرفاً بر اساس ظرفیت استان­ها و اولویت­های پیشنهادی تعیین خواهد شد.
۲. داوطلبانی که موفق به قبولی در مصاحبه علمی و آزمون شخصیت می­شوند، به امور گزینش معرفی و در صورت قبولی در تمامی مراحل گزینش، کارآموزی و اختبار پایان دوره به خدمت گرفته خواهند شد. بنابراین تا پایان مراحل یادشده، قوه قضاییه هیچ­گونه مسؤولیتی در خصوص استخدام داوطلبان بر عهده نمی­گیرد.
 
ملاحظات:
۱. آزمون مزبور مخصوص داوطلبان با مدرک تحصیلی دانشگاهی است و شرایط و ضوابط آزمون حوزویان متعاقباً اعلام خواهد شد.
توجه : داوطلبان حوزوی اخبار و اطلاعات آزمون را از تارنمای معاونت منابع انسانی قوه قضاییه به نشانی www.qazahrm.ir پیگیری نمایند.
۲. ملاک احراز شرایط عمومی و اختصاصی، زمان ثبت‌نام خواهد بود. مسؤولیت صحت و سقم اطلاعات ثبت شده در تقاضانامه به عهده داوطلب است. بنابراین کسانی که شرایط لازم برای شرکت در آزمون را ندارند، باید از ثبت نام در آزمون خودداری نمایند، در غیر این صورت در مراحل بعدی حذف خواهند شد.
۳. فرایند جذب عمومی سال ۱۳۹۵ طی دو مرحله تستی و تشریحی خواهد بود و آزمون تشریحی از بین پذیرفته شدگان آزمون تستی به عمل خواهد آمد. پذیرفته­شدگان مرحله اخیر به مصاحبه علمی معرفی خواهند شد.
۴. مدت کارآموزی داوطلبان دانشگاهی حداقل یک سال خواهد بود.
۵. رعایت حجاب کامل اسلامی برای بانوان در تمامی مراحل آزمون واستخدام الزامی می­باشد.
۶. داوطلبانی که مایل به خدمت در شوراهای حل اختلاف نیز هستند، باید در محل مشخص شده علامت­گذاری نمایند.
۷. دارندگان شرایط جذب اختصاصی می­توانند از شهریورماه سال جاری، به تارنمای معاونت منابع انسانی قوه قضاییه به نشانی www.qazahrm.ir مراجعه و در سامانه جذب اختصاصی ثبت­نام نمایند.

معاونت منابع انسانی قوه قضاییه 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۵۵ دیدگاه ها

 1.  سلام آیا افراد شاغل در نیروهای مسلح هم با داشتن سایر شرایط می توانند  در این آزمون شرکت کنند با تشکر.

 2. سلام دوستانی که ثبت نام کردن لطفا بگید گزینه در حین خدمت هم داره!؟؟؟؟؟؟؟ کسانی که در حین انجام سربازی هستن میتونن شرکت کنن!؟؟؟؟؟

  1. بله داره من خودم دیدم شما برو ثبت نام کن فقط دعا واسه ماها ک اطلاع رسانی میکنیم بهتون یادتون نره

 3. سلام ببخشید من سطح دو حوزوی دارم و کارشناسی ارشد حقوق خصوصی آیا میتونم در آزمون شرکت کنم؟یعنی از طریق سطح دو کارشناسی ارشد خوندم آیا قادر به شرکت هستم؟

 4. با سلام

  استعداد شامل چهار مبحث سخت است:

  ۱-سوالات تستی فرمولی ریاضی در حد دبیرستان و کنکوری و کمی سخت

  ۲- سوالات تستی قواعدعربی در حد دبیرستان کنکوری و کمی سخت

  ۳_سوالات تستی و گرامر و لغات و ریدینگ زبان انگلیسی در حد دبیرستان کنکوری و کمی سخت

  ۴- سوالا تست هوش و خلاقیت و سرعت ذهن که باید ایکیو بالای ۱۰۰باشید نمره سنجی ایکیو است

 5. ببخشید چرا دو پاسخ برا سوالات هست بابک زارعی و علی هر دو پاسخ متضاد هم .پس کدام پاسخ معتبر.!!!!

  1. سلام

   قبلا هم بعرض شما رسوندم بدون دغدغه ثبت نام کنید و برای اطمینان بیشتر و صحت حرفهای بنده حقیر قسمت پرسش و پاسخی که در مورد آزمون قضاوت در همین سایت به معرض نمایش گذاشته شده به سوال شما دقیقا در آخرین مطلب جواب داده شده.

   موفق و پیروز

   بابک زارعی

   شیراز

 6. با سلام من فقط یک درس ۲ واحدی دارم آیا میتوانم در آزمون قضاوت ۹۵شرکت کنم.؟استعداد شغلی چیه؟آیا قضاوت۹۶هم همین شرایطاختصاصی یا باز قابل تغییر.

  لطفا پاسخ بدین اگه امکان هست شرکت کنیم تا زمان ثبت نام تمام نشده.فقط یه درس دو واحدی.

   

  1. جواب همه سوالاتون در نظرات پایین داده شده و با توجه ب اطلاعاتی ک من دارم حتما باید در زمان ثبت نام فارغ التحصیل شده باشید چون سیستم تاریخ فارغ التحصیلی و معدل فارغ التحصیلی شمارو ک تو مدرکتون ثبت شده میخواد ک اگه اشتباه بزنید حتی قبول هم بشید طبق بند ٢ ملاحضات ب دلیل عدم مطابقت رد میشید در مورد ٩۶ هم باید صبر کنیم تا اون موقع تا اطلاعیه قوه قضائیه صادر بشه و منابع رو اعلام کنه شاید مثل امسال ک یکدفعه سه درس سال های اخیر حذف شد سال بعد هم درسی حذف یا اضافه بشه ، همیشه صبر و توکل ب خدا داشته باشید انشالله سال بعد

   موفق باشید

  2. میتونید ثبت نام کنید شما تاز مان اعلام نتایج وقت دارید وقتی نتایج اعلام شد فراخوان میزنند اونایی که قبول شدن مدارک رو تحویل بدن اون وقته مدرک باید دستتون باشه….من خودم مشکل شمارو داشتم با این شماره تماس گرفتم اینا رو بهم گفتن و الانم ثبت نام کردم….۳۶۲۷۰۰۶۲-۰۲۶

   1. بله آقا ابراهیم حرف شما درسته اما در صورتی که معدل فارغ التحصیلیشونو بدونن مثلا تو صفحه شخصیشون تو سایت دانشگاه از کارنامه کل معدلو میبینن و ثبت نام میکنن و تا اعلام نتایج هم مدرکشون صد در صد امادس اما ایشون میگن دو واحد دیگه مونده پس از معدلشون هیچی معلوم نیست مگه اینکه علم غیب داشته باشن که این دو واحدو چند میشن بعد خودشون معدلو حساب کنن و بذارن تو سیستم که طبق بند ٢ ملاحضات اگه بعدا که مدرک اومد مغایرت داشته باشه با اون جیزی ک تو سایت زدن مشک ساز میشه براشون و رد میشن

    موفق باشید

  3. سلام

   خواهر محترم

   شما بدون استرس با احترامی که برای دوست عزیزم علی آق قائل هستم ثبت نام کنید . آقا ابراهیم هم شماره محلی که میتونید صحت صحبتهای بنده رو تایید میکنه در زیر آوردن .

   موفق و پیروز باشید

 7. با سلام من تنها یک درس ۲واحدی دارم معرفی به استاد آیا میتوانم آزمون قضاوت ۹۵شرکت کنم .

  با تشکر

   

  1. خیر حتما باید فارغ التحصیل باشید ، انشالله سال بعد

   موفق باشید

   ملاحضات تبصره ٢:

   ملاک احراز شرایط عمومی و اختصاصی، زمان ثبت‌نام خواهد بود. مسؤولیت صحت و سقم اطلاعات ثبت شده در تقاضانامه به عهده داوطلب است. بنابراین کسانی که شرایط لازم برای شرکت در آزمون را ندارند، باید از ثبت نام در آزمون خودداری نمایند، در غیر این صورت در مراحل بعدی حذف خواهند شد.

  2. میتونید ثبت نام کنید شما تاز مان اعلام نتایج وقت دارید وقتی نتایج اعلام شد فراخوان میزنند اونایی که قبول شدن مدارک رو تحویل بدن اون وقته مدرک باید دستتون باشه….من خودم مشکل شمارو داشتم با این شماره تماس گرفتم اینا رو بهم گفتن و الانم ثبت نام کردم….۳۶۲۷۰۰۶۲-۰۲۶

   1. بله آقا ابراهیم حرف شما درسته اما در صورتی که معدل فارغ التحصیلیشونو بدونن مثلا تو صفحه شخصیشون تو سایت دانشگاه از کارنامه کل معدلو میبینن و ثبت نام میکنن و تا اعلام نتایج هم مدرکشون صد در صد امادس اما ایشون میگن دو واحد دیگه مونده پس از معدلشون هیچی معلوم نیست مگه اینکه علم غیب داشته باشن که این دو واحدو چند میشن بعد خودشون معدلو حساب کنن و بذارن تو سیستم که طبق بند ٢ ملاحضات اگه بعدا که مدرک اومد مغایرت داشته باشه با اون جیزی ک تو سایت زدن مشک ساز میشه براشون و رد میشن

    موفق باشید

 8. سلام من هشت واحد ترم تابستان دارم تا فارغ التحصیل بشم ایا میتونم در ازمون شرکت کنم???

  1. خیر حتما باید فارغ التحصیل باشید ، انشالله سال بعد

   موفق باشید

   ملاحضات تبصره ٢:

   ملاک احراز شرایط عمومی و اختصاصی، زمان ثبت‌نام خواهد بود. مسؤولیت صحت و سقم اطلاعات ثبت شده در تقاضانامه به عهده داوطلب است. بنابراین کسانی که شرایط لازم برای شرکت در آزمون را ندارند، باید از ثبت نام در آزمون خودداری نمایند، در غیر این صورت در مراحل بعدی حذف خواهند شد.

 9. سلام و‌خسته نباشید خدمت مدیر محترم

  آقا من چهل سال وچهار ماه سن دارم آیا میتونم در این آزمون شرکت کنم ؟

  1. یکسری سوالات هوش و امثالهم است ، منبع خاصی ندارد اگر فرد لستعداد قضاوت را داشته باشد قادر ب پاسخگویی آن میباشد

   موفق باشید

 10. سلام خسته نباشید
  من منابعو ک خوندم جاخوردم تو این چند سال اخیر منابع ثابت بوده اما امروز ک اعلام کردن متون فقه و اصول فقه و حقوق اساسی حذف شده و ب جاش استعداد شغلی اومده ، الان نمیدونم خوبه و باید خوشحال باشیم یا نه ؟! ? اصلن استعداد شغلی چیه؟ همون هوش و اینجور تست هاست؟ ممنون میشم جوابمو بدین 

  1. سلام

   باید خوشحال باشید که دروسی که بدرد امتحان وکالت نمیخورد رو حذف کردن و این یه کار پسندیده از قوه محترم قضائیه بود .

   1. امتحان قضاوت منظورتونه؟ بله خداروشکر ممنون از قوه قضائیه 

    ولی احتمالش هست در مراحل بعدی این دروس حذف شده ب منابع اضافه شوند

    در هر صورت بازم خداروشکر 

    1. سلام شب بخیر

     بله علی جان منظورم آزمون قضاوته واقعا باید ممنون بود از مسئولین قوه قضائیه

     نه دوست گرامی در مراحل بعدی هم فقط از دروسی در امتحان تشریحی و مصاحبه سوال میکنن که در امتحان تستی اومده.

     البته دوستان توجه داشته باشن که زمان اعلام نتایج چون بیشتر از ظرفیت اعلام میکنن باید از اون به بعد تا تاریخ مصاحبه مطالعه رو رها نکنن چون اون مراحل خیلی مهم تر از امتحان تستی

     1. سلام آقا بابک 

      مرسی از جواب

      شما قبلا شرکت کردید؟ قبول شدید؟ اگه اینطوره ب طور خلاصه تجربتونو در اختیار بقیه بذارید ثوابم داره تازه ?

     2. با سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز

      علی جان من سال ۹۰ شرکت کردم البته ۵ سال پیش سخت تر از الان بود و اصول و متون و قانون اساسی هم بود و از همه مهمتر تایید صلاحیت ها خیلی زمان میبرد .

      شما زمانی که به حمد وقوه الهی در امتحان تستی قبول شدید فکر کنم آذر ماه نتیجه ها رو میزنن و دعوتتون میکنن برای اولین آزمونی که بصورت کتبی برگزار میشه و اگر مطالعه رو رها نکنید ۱۰۰% اون رو هم با موفقیت پشت سر میزارید . بعد مصاحبه شفاهی دارید که قسمت سخته ماجراست چون کسانی که ازتون سوال میکنن همه از حقوقدانهای طراز اول ایران هستند اما توقع ندارن شما مثل خودشون بلد باشید ولی باید حداقل ۷۰% سوالات رو درست جواب بدید . اگه قبول شدید مراحل عقیدتی و تایید صلاحیت میمونه که باید اگه میخوایید واقعا قاضی بشید خیلی از چیزها رو از همین الان رعایت کنید یا بهتر بکم رعایت کرده باشید .

      یادم رفت بگم من چون خیلی علاقه به قضاوت داشتم امتحان دادم چون آخرین سالی بود که شرایط سنی بهم اجازه میداد گفتم قبول میشم از دست وکالت راحت میشم اما !!!!!! قبول نشدم

      موفق و پیروز

     3. سلام 

      ممنون از پاسخگوییتون آقا بابک به عنوان آخرین سوال اگه فوضولی نیست میشه اینم بگید ک تا. مرحله ای پیش رفتید؟

      راستی شما اگه وکیلید با پمج سال سابقه وکالت میتونید حذب اختصاصی شرکت کنید

 11. با سلام 

  آیا به مانند سنوات گذشته امتیاز خاصی مثل عضو خانواده ایثارگران بودن به حداکثر سن اضافه خواهد شد یا خیر؟

  با تشکر

  1. خیر اضافه نخواهد شد چون سنوات گذشته حداکثر سن ٣۶ سال بود ک ایثارگری به ان اضافه میشد اما امسال از اول حداکثر را ۴٠ سال قرار داده اند

 12. استعداد شغلی دیگه چیه درس اسم کتابش چیه 

  ایا متون فقه و اصول فقه و اساسی حذف شدن 

  1. یکسری سوالات هوش و امثالهم است ، منبع خاصی ندارد اگر فرد لستعداد قضاوت را داشته باشد قادر ب پاسخگویی آن میباشد ، بله متون فقه،  اصول فقه و حقوق اساسی حذف شدند شدند

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا