اعلام نتایج آزمون قضاوت ۹۶ در هفته اول بهمن

معاون منابع انسانی قوه قضائیه:

۹۰۸ نفر امسال به مجموعه قضایی معرفی می‌شوند

منتشر نشدن کلید آزمون قضاوت با تصمیم سازمان سنجش بوده است

پایگاه خبری اختبار- معاون منابع انسانی قوه قضائیه از اعلام نتایج مرحله تستی آزمون تصدی منصب قضاء سال ۹۶ در هفته اول بهمن‌ماه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اختبار به نقل از ایلنا، حجت‌الاسلام علیرضا امینی صبح امروز در نشستی خبری درخصوص آزمون تصدی منصب قضا سال ۹۶ گفت: به برکت تلاش‌های دوستان ما در مجموعه قوه قضائیه ۱۱ هزار قاضی مشغول به کار هستند که از این تعداد، ۱۰ هزار و ۲۰۰ نفر در دادگستری و ۴۰۰ نفر در مراجع کشوری مشغول هستند و ۲۰۰ در سازمان‌های تابعه و ۵۰ نفر هم در ستاد مشغول به فعالیتند. 

۹۲۰ نفر از قضات کشور زن هستند

وی در تشریح آمار جنسیتی و تحصیلی قضات اظهار داشت: ۸.۵ درصد قضات یعنی ۹۲۰ نفر، زن هستند. حدود ۲۳ درصد قضات تحصیلات حوزوی دارند و مابقی آنها تحصیلات دانشگاهی دارند. 

معاون منابع انسانی قوه قضائیه با بیان اینکه قبل از برنامه پنجم هفت هزار قاضی داشتیم که این میزان ارتقا پیدا کرده و تا آخر امسال حدود ۵ هزار نفر افزایش داشته‌ایم، تصریح کرد: ما آزمون‌های مختلفی در سال‌های مختلف برگزار کردیم. چند ماه پیش آزمون شورای حل اختلاف برگزار کردیم که ۴۵ هزار نفر در آن شرکت کردند. امروز هم در آزمون قضاوت کمتر از ۳۰ هزار نفر شرکت کردند که مجموعا در سال ۹۶ نزدیک ۷۸ هزار نفر متقاضی در آزمون‌های ما شرکت کردند. 

می‌توانیم سالی ۸۰۰ قاضی جذب کنیم

امینی با بیان اینکه درطول برنامه ششم می‌توانیم سالی ۸۰۰ قاضی جذب کنیم، خاطرنشان کرد: البته براساس برنامه ششم ۴ برابر این میزان می‌توانیم کارمند اداری جذب قوه قضاییه بکنیم. آزمون امروز که آخرین آزمون حلقه‌های آزمون است، ۲۰ هزار نفر از آقایان و مابقی از خواهران هستند. 

وی افزود: هفته اول بهمن نتیجه آزمون تستی اعلام می‌شود و آزمون تشریحی ۲۷ بهمن برگزار و نتایج نهایی، فروردین ماه ۹۷ اعلام می‌شود.

سال گذشته ۴۵ هزار نفر در آزمون قضاوت شرکت کردند

معاون قوه قضاییه با بیان اینکه سال گذشته ۴۵ هزار نفر در آزمون قضاوت شرکت کردند که از این تعداد، چهار هزار نفر در آزمون تشریحی شرکت و در نهایت، ۲۷۰ نفر یعنی حدود نیم درصد به گزینش معرفی شدند، ابراز داشت: افرادی که در آزمون تستی شرکت می‌کنند، اختبارهای مختلفی را انجام می‌دهند. همچنین مصاحبه‌ها و تست‌های شخصیت را هم باید انجام بدهند. اگر موفق بودند به گزینش معرفی شده و بعد از آن، افراد مورد تایید هیات گزینش آموزش داده می‌شوند.

امینی ادامه داد: افراد بین یک تا دو سال حسب مورد مراحل کارآموزی را طی می‌کنند. بخشی از کارآموزی در محاکم است و برخی از دوره‌های آموزشی در مراکز آموزشی ماست. 

امسال ۹۰۸ نفر به مجموعه دستگاه قضایی معرفی می‌شوند

وی با بیان اینکه همچنین یک اختبار نهایی داریم طی آن کسانی که در آن موفق شوند، برای اخذ ابلاغ قضایی معرفی می‌شوند تا در دادیاری و دادرسی فعالیت کنند، بیان کرد: ان‌شالله در سال ۹۶ امسال ۹۰۸ نفر به مجموعه دستگاه قضایی معرفی می‌شوند. 

معاون منابع انسانی قوه‌قضاییه در پاسخ به این سوال که هم اکنون چه تعداد از پست‌های قضایی و اداری در دستگاه قضا بلاتصدی است و به چه تعداد قاضی و کارمند برای رسیدن به استاندارها نیاز است، یادآور شد: استاندارد شغل قضاوت بر اساس شاخص‌های جمعیتی و تعداد پرونده‌های موجود تعیین می‌شود. با وجود اینکه در قرالب برنامه پنجم، بیش از پنج هزار قاضی جذب کردیم اما همچنان کمبود داریم زیرا در سال ۹۰، تعداد پرونده‌های دستگاه قضا حدود ۹ میلیون بود اما امروز این رقم به حدود ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار پرونده رسیده است.

۳۰ تا ۴۰ درصد پست‌های قضایی در قوه‌قضاییه بلاتصدی است

امینی با بیان اینکه هم اکنون ۵۰ درصد پست‌های اداری و ۳۰ تا ۴۰ درصد پست‌های قضایی در قوه‌قضاییه بلاتصدی است، عنوان کرد: سرانه ماهانه قضات در دادسراها حدود ۲۰۰ پرونده و در دادگاه‌ها ۱۵۰ پرونده است و علی‌الاصول برای یک قاضی که ۲۰ روز در ماه کار می‌کند، این عددها زیاد است.

وی اضافه کرد: البته معتقدیم صرفاً با تزریق نیرو به دستگاه قضا مشکل حل نمی‌شود بلکه باید تغییراتی در برخی بخش‌ها و قوانین صورت گیرد تا کار قضات کمتر شود.

طی دو سال، ۶هزار و ۴۰۰ نفر به بخش اداری جذب می‌شوند

این مقام عالی قضایی با اشاره به بلاتصدی بودن ۵۰ درصد پست‌های قضایی گفت: متأسفانه در طول برنامه پنجم به دلیل پایین بودن اعتبارات دولت، نتوانستیم کادر اداری مورد نظر را جذب کنیم اما موفق شدیم پست‌های قضایی را تا حدودی پوشش دهیم. حدود دو هفته گذشته نیز آزمون استخدامی اداری دستگاه قضا برگزار شد که نتایج آن دی اعلام و مجموعاً طی دو سال، شش هزار و ۴۰۰ نفر به بخش اداری جذب می‌شوند.

امینی درباره علت منتشر شدن کلید سوالات آزمون قضاوت گفت: ما تصمیمی مبنی بر منتشر نشدن کلید سئوالات نداشتیم و اگر هم تصمیمی گرفته شده، از ناحیه سازمان سنجش بوده است. اگر سازمان سنجش تشخیص دهد، کلید سوالات منتشر می‌شود.

سالانه ۲۵۰ قاضی از قوه‌ قضاییه می‌روند

معاون منابع انسانی قوه‌قضاییه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در سال‌های اخیر تعداد خروج قضاوت به ویژه قضات با سابقه از دستگاه قضا زیاد شده است، اظهار داشت: به طور معمول سالانه ۲۵۰ نفر از قضات از مجموعه دستگاه قضایی خارج می‌شوند که عمده اینها به خاطر بازنشستگی است. از قضاتی هم که به سن بازنشستگی می‌رسند، معمولاً درخواست می‌کنیم بمانند و با اذنی که رهبر معظم انقلاب اسلامی داده، به کارگیری قضات بازنشسته در دستگاه قضا، مانعی ندارد. ضمن اینکه در قانون شورا‌های حل اختلاف نیز استفاده از قضات بازنشسته پیش‌بینی شده است.

شرکت سالانه ۵۰۰ وکیل در جذب اختصاصی قضاوت

امینی در واکنش به اینکه تعداد زیادی از قضات به حرفه وکالت مشغول می‌شوند، تصریح کرد: افراد زیادی هم از وکلا داریم که در قالب جذب اختصاصی، داوطلب قضاوت می‌شوند و اینها کسانی هستند که حداقل پنج سال سابقه وکالت مؤثر دارند. 

رد ۴۰ درصد متقاضیان قضاوت در مرحله احراز شخصیت

معاون منابع انسانی قوه‌قضاییه در ادامه با بیان اینکه از سال گذشته مرحله احراز شخصیت به گزینش قضات اضافه شده است، خاطرنشان کرد: قطعاً احراز شخصیت کار سنگینی است و اگر در افراد اختلال شخصیت مشاهده شود، اعلام عدم پذیرش می‌شود که البته قابل اعتراض و بررسی مجدد است. بر اساس آمارهای موجود، سال گذشته ۴۰ درصد افرادی که تمام مراحل را طی کرده بودند در مرحله احراز شخصیت مورد قبول قرار نگرفتند.

افزایش قضات زن به ۱۰ درصد

امینی در خصوص جذب قضات زن نیز ابراز داشت: خانم‌هایی که وادر دستگاه می‌شوند، بیشتر در دادیاری‌ها مشغول به فعالیت هستند و تعدادی نیز به عنوان بازپرس کار می‌کنند؛ البته برخی از قضات زن نیز به عنوان معاون دادستان یا رییس دادگستری مشغول فعالیت هستند.

وی درباره جذب مشاور قضایی زن برای دادگاه‌های خانواده بیان کرد: متأسفانه هنوز نتوانسته‌ایم پست‌های مشاور قضایی زن در دادگاه‌های خانواده را تکمیل کنیم زیرا اولاًٌ افرادی که در این پست‌ها مشغول می‌شوند باید چهار سال سابقه داشته باشند و ثایناً در مناطقی که دادگاه خانواده تشکیل می‌شود، قاضی زن به تعداد کافی نداریم.

کسی که می‌خواهد قاضی باشد باید حسن شهرت داشته باشد

معاون منابع انسانی قوه‌قضاییه افزود: هم اکنون هشت و نیم درصد کل قضات، زن هستند که این تعداد می‌تواند به ۱۰ درصد هم افزایش یابد اما باید توجه داشت چون امکان کار برای خانم‌ها در قوه‌قضاییه کمتر است، پست‌های کمتری را هم تصدی می‌کنند.

امینی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه گفته می‌شود دستگاه قضا در جذب قضاتی که سابقه فعالیت سیاسی دارند، سخت‌گیری بسیاری دارد و کلاً رویکرد قوه قضائیه در جذب داوطلبانی که سابقه فعالیت سیاسی دارند چیست، عنوان کرد: چیزی به نام شاخص سیاسی در آیتم‌های ما نیست. البته ممکن است فردی سوء سابقه امنیتی داشته باشد که مخل کار قضاست. کسی که می‌خواهد قاضی باشد باید حسن شهرت داشته باشد.

وی ادامه داد: اینکه متقاضی تصدی منصب قضا، در انتخابات به چه کسی رأی داده مهم نیست و این موضوع نه در گزینش اداری و نه در گزینش قضایی لحاظ نمی‌شود. تا کنون هم ندیده‌ام کسی صرفاً به خاطر یک سلیقه سیاسی پذیرفته نشود اما اگر فعالیت سیاسی فرد منجر به محکومیت یا سوءسابقه شود، حتماً مؤثر خواهد بود.

 

نمایش بیشتر
دوره DBA-MBA حقوقی مدرک دانشگاه تهران موسسه دکتر بهنیایی

نوشته های مشابه

‫۱۱ دیدگاه ها

 1. زمان خیلی کم بود
  اول ذهنمان رو با استعداد شغلی خسته کردن بعد آزمون تخصصی شروع شد
  یعنی تنها کسی با این زمان کم میتونست تست بزنه که سوالات رو از قبل دیده باشه
  حجم سوالات بالا / فرصت تطبیق سوال و جوابها کم / فرصت تست زنی در مجموع بسیار کم
  تبعیض رو کاملا میشه لمس کرد زمانی که مراحل جذب قضات در گذشته فقط تست و مصاحبه و .. بود
  الان علاوه بر اینها آزمون تشریحی و … افزوده شده
  همچنین با سخته کردن ذهنمان قبل از آزمون تخصصی با ورود آزمون استعداد شغلی با زمان ۱ ساعت این تبعیض ملموس تر میشه .

 2. عرض سلام خدمت خانم زنده دل و همکاران محترمشان سوالی داشتم در مورد ازمون قضاوت حداقل ترازی که باید کسب کنیم واسه امسال چنده؟ ممنون از لطفتون…

 3. سلام.من مشخصاتمو تو هیچ کدوم از دفترجه سوالات ننوشتم.امکان عدم تصحیح هستشششششششششش؟

 4. با سلام
  خانم زنده دل به نظر شما چرا سوالات و کلید ازمون قضاوت دیروز را منتشر نمی کنند؟
  آیا سایت اختبار سوالات ازمون قضاوت دیروز را در سایت قرار خواهد داد؟

  1. سلام

   متاسفانه سوالات و پاسخنامه هیچ‌کدوم از آزمون‌های قوه قضاییه به طور رسمی منتشر نمی‌شه

   چنانچه سوالات به دستمون برسه حتما در سایت و کانال قرار می‌دیم.

 5. با سلام
  متاسفانه زمان پاسخ به سوالات خیلی کم هستش،،، متن سوالات طولانی بود که خودش زمانبر هستش و اصلا فرصتی برای فکر کردن نبود ،سطح سوالات مجموعا خوب بود ولی زمان کوتاه بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا