انعقاد تفاهم‌نامه‌ای برای راه‌اندازی «سامانه جذب و گزینش قضات»

پایگاه خبری اختبار- معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه از انعقاد تفاهم نامه راه اندازی عملیاتی «سامانه تخصصی جذب و گزینش قضات» خبر داد.

به گزارش اختبار به نقل از معاونت منابع انسانی قوه قضاییه، محمدباقر الفت معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه در این باره گفت: با راه اندازی عملیاتی سامانه تخصصی جذب و گزینش قضات و در راستای اجرای سند تحول در صدد آن هستیم که با استفاده از ابزارهای دقیق در فرایند امور جذب و گزینش تسریع شود.

این مقام قضایی با اشاره به تاکید رییس محترم قوه قضاییه مبنی بر تسریع  فرایند گزینش عنوان کرد: طراحی این سامانه با برگزاری جلسات مشترک و مطالعه تطبیقی در جذب قضات چندین کشور و بررسی نقاط ضعف و قوت در حال پیشرفت است.

وی افزود: این سامانه با هدف شفاف سازی، امکان داده پردازی با سرعت بالا، توان توسعه شاخص ها، کاهش شدید زمان فرایند اعلام نتایج و حذف حضوری متقاضیان در فرایند جذب و شناسایی قضات عملیاتی می شود.

معاون رییس قوه قضاییه گفت: نظر به اینکه میزان حجم کاری متناسب نیروی انسانی نیست و بکارگیری این سامانه می تواند بر صحت و دقت عملکرد قوه قضاییه تاثیرات چشم گیری بگذارد و سرعت و دقت در اعلام نتایج را افزایش دهد.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه بیان داشت: ایجاد زیرساخت اطلاعاتی لازم این سامانه به منظور پایش شاخص های مورد نیاز با ایجاد داشبورد مدیریتی به منظور ارزیابی مستمر و برخط وضعیت اجرای کار از جمله قابلیت هایی است که در این سامانه مد نظر است تا فرایند جذب وگزینش تا حدود زیادی الکترونیکی و تخصصی شود و سطح تحصیل اطلاعات و میزان دسترسی ها با مراجع مرتبط با رعایت محرمانگی اطلاعات مشخص باشد.

وی ادامه داد: انتظار داریم، تجزیه و تحلیل اطلاعات سامانه و نتایج حاصل از آن به گونه ای باشد که برون داد مورد نظر قوه قضاییه را برآورده کند، گروه هدف را بشناسد و با تحلیل اطلاعات نتایج مطلوب ارائه دهد.

در ادامه علی نظری مدیرکل جذب و گزینش قضات گفت: با تشکیل کارگروه تخصصی به منظور بررسی چالش ها و موانع در روند جذب و گزینش قضات طراحی، ایجاد و راه اندازی عملیاتی سامانه تخصصی جذب و گزینش قضات در دستور کار قرار گرفت و امروز شاهد عملیاتی شدن راه اندازی این سامانه هستیم.

 نظری گفت: یکی از موانع تاخیر در جذب و گزینش، برگزاری فراخوان ثبت نام به صورت جذب عمومی و اختصاصی منصب قضا به صورت سالانه بود که با راه‌اندازی این سامانه، دواطلبان گرامی می توانند به محض فارغ التحصیلی  اقدام به ثبت نام در سامانه مذکور نمایند. از مزایای این سامانه انجام فرایند ثبت نام بصورت غیرحضوری است که با تکمیل فرم های خوداظهاری و انجام آزمون‌های روانشناسی آغاز و داوطلبان بعد از عملیات غربالگری به منظور راستی آزمایی به مصاحبه حضوری دعوت می شوند که این پروسه تاثیر بسزایی در تسریع روند جذب و گزینش خواهد داشت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۳ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا