اپلیکیشن های ثبت چک ‌های جدید (صیادی)

پایگاه خبری اختبار- ثبت نقل و انتقال چک‌های جدید در سامانه صیاد از ۵ فروردین ‌ماه ۱۴۰۰ اجباری شده است. این چک‌ ها، بدون ثبت در سامانه صیاد، قابلیت پردازش در شبکه بانکی را ندارند و بانک‌ها از پرداخت وجه چک جدید ثبت نشده در این سامانه، امتناع خواهند کرد. البته چک‌های قدیمی فعلاً به رویه قبلی خود بدون نیاز به ثبت در سامانه صیاد، کارسازی می‌شوند.

یکپارچه سازی صدور دسته چک ها

ساامنه صیاد یا سامانه‌ «صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک» با هدف یکپارچه سازی فرایند صدور دسته چک‌های بانکی راه‌اندازی شده است.

طبق قانون جدید چک صادرکننده چک مکلف است اطلاعات تاریخ، مبلغ و هویت ذی‌نفع را علاوه بر درج در برگه چک، در سامانه صیاد وارد کند. همچنین برای ثبت چک‌های جدید در سامانه، قسمتی به نام «بابت» وجود دارد که علت صدور چک از طرف صاحب حساب در آن ثبت می‌شود.

گیرنده چک نیز موظف است با مراجعه به سامانه صیاد حتماً اطلاعات برگه چک را با اطلاعات ثبت شده در سامانه صیاد تطبیق دهد و اگر تمام موارد صحیح بود، مراتب تأیید دریافت چک را به سامانه اعلام کند.

صدور چک در وجه حامل ممنوع است

همچنین صدور چک‌های جدید در وجه حامل ممنوع بوده و در سامانه صیاد نیز امکان صدور چک در وجه حامل به صورت سیستمی وجود ندارد.

در زمان انتقال چک، ظهرنویسی (پشت نویسی) چک در سامانه صیاد انجام می‌پذیرد و دارنده چک نیز چنانچه متمایل به انتقال چک به شخص ثالث باشد، لازم است هویت گیرنده جدید را در سامانه صیاد درج کند.

لازم به ذکر است از زمان اجرایی شدن این قانون (۵ فروردین ۱۴۰۰)  به بعد برای ضمانت و یا هر دلیل دیگری، نمی‌توان چک «سفید امضا» و بدون تاریخ صادر کرد. همچنین برای هر مشتری بانکی یعنی دارندگان دسته‌چک بانکی سقف اعتباری در نظر گرفته شده تا دارندگان دسته چک بی‌حساب و کتاب چک صادر نکنند.

محدودیت دارندگان چک های برگشتی

همچنین در قانون جدید چک، کسی که چک برگشتی داشته باشد، از دریافت دسته چک جدید، تسهیلات بانکی، ضمانت نامه‌ها و کارت‌های بانکی محروم می‌شود.

دسترسی به سامانه صیاد از طریق درگاه‌های بانکی (شامل اینترنت بانک و همراه بانک) و نیز برنامک‌های موبایلی پرداخت فراهم است و افراد می‌توانند با مراجعه به تارنمای شرکت شاپرک در بخش برنامک‌های موبایلی برنامک مورد تائید را دانلود کنند.

برنامک های موبایلی را از اینجا میتوانید دانلود کنید

 

آپ

۷۲۴

تاپ

سکه

ایوا

لازم به ذکر است شماره ۱۶ رقمی کد یکتای مندرج روی چک، تاریخ و مبلغ چک از جمله اطلاعات مورد نیاز برای ثبت در سامانه صیاد است، دیگر اطلاعات مورد نیاز برای ثبت چک در این سامانه اطلاعات هویتی افراد از جمله کدملی دریافت‌کننده چک است.

چک‌های قدیمی به اعتبار خود باقی است

ضوابطی که درباره ثبت چک‌های جدید (بنفش یا صیادی) اشاره شد در مورد چک‌های قدیمی اجرا نمی‌شوند. در این رابطه آمنه نادعلی‌زاده، معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی، نیز تصریح کرده است که چک‌های قدیمی حتی اگر مربوط به تاریخ‌های آینده باشند نیز به اعتبار خود باقی هستند. این دسته‌چک‌ها فعلاً نیازی به تعویض ندارند و به روال سابق کارسازی می‌شوند.

پیش از این نیز بانک مرکزی در راستای اجرای قانون جدید چک، ثبت چک در سامانه صیاد را از ۲۲ آذر ماه ۹۹ الزامی اعلام کرده بود که تا فروردین ۱۴۰۰ به تعویق افتاد و در این بازه فرصت ثبت چک به صورت اختیاری در سامانه صیاد توسط برنامه های موبایلی فراهم بود.

آموزش کامل کار با اپلیکیشن آپ و ثبت چک در سامانه صیاد را در لینک زیر میتوانید مشاهده کنید:

آموزش ثبت اختیاری چک در سامانه صیاد

الزامات قانونی چک

الزامات قانونی چک در خصوص محدودیت دارندگان چک های برگشتی، موانع منع اعطای دسته چک به اشخاص، نحوه رفع سوء اثر چک، نحوه برگشت زدن چک و … را به صورت کامل می توانید با کلیک بر روی لینک زیر مطالعه نمایید:

الزامات قانونی چک

 

نمایش بیشتر
دوره DBA-MBA حقوقی مدرک دانشگاه تهران موسسه دکتر بهنیایی

نوشته های مشابه

‫۱۳ دیدگاه ها

  1. نیت و منظور شما از طرح چکهای صیادی کاملا معلوم و مشخصه ، مراقبت و نظارت برعملکرد کسبه و تجار و تنظیم درآمد دولت از دارایی و مالیات همه فعالان اقتصادیست ، خب بسیار هم درست و مقبول و این حق دولت است که بتواند نظارت بر عملکردهای مردم و کسبه داشته باشد تا بتواند بیشترین دآمد را داشه باشد امااااااااااا با اجرای این طرح متاسفانه نمیتوانید رفاه و راحتی در انجام مبادلات برای مردم حتی بانکها هم ایجاد کنید و ثبت و وصول این چکها و انتقال وجه ، چقدر برای فروشنده و خریدار دردسر ایجاد کرده ، از صبح امروز بیشتر از ۲۰ بار هرچه تلاش میکنم در سیستم تاپ و آپ بشه که بتوانم یک چک دریافتی را ثبت و فردا برای وصول کلر بانکم کنم ، نمیشه که نمیشه

  2. باسلام وادب،بدون شک اشخاصیکه این قوانین من درآوردی روبرای وصول چک ایجادکردندبه والله قسم ازسوادوازتجربه کافی برخوردارنیستندچراکه دراین طرح بیش از۹۰٪ازمردمیکه باچک سروکاردارندوحتی مسئولین وکارمندان شعب بانکهابه شدت مخالفند.

  3. واقعادردسرایجادکرده اندبجای اینکهدقانون چک رامحکم کنتد امده اند دردسرچک ایجادنمده اند اخه ادمای احمق قانون رامحکم کنیدکه دولت خودش کنترل ونظارت کنه من گیرنده چک این همه دردسرچه فایده دارو

  4. تابحال هرکارى انجام شده کارکارشناسى نبوده فقط سرگردانى مردم است خودفرددستوردهنده وکارمندان بانکى هم سرگردان هستند

  5. سلام. ثبت چک های حساب های ادارات دولتی هم در سامانه صیاد الزامیه؟ من از صبح دارم تلاش میکنم نمی تونم ثبت کنم. البته بعداز استعلام چک شماره کارت بانکی رو میخواد که حساب های دولتی فقط با دسته چک کار می کنند کارت بانکی ندارند. لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنون.

  6. سلام. ثبت چک های حساب های ادارات دولتی هم در سامانه صیاد الزامیه؟ من از صبح دارم تلاش میکنم نمی تونم ثبت کنم. البته بعداز استعلام چک شماره کارت بانکی رو میخواد که حساب های دولتی فقط با دسته چک کار می کنند کارت بانکی ندارند. لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنون.

  7. با سلام بدبخت کردن ملت فکر دیگری کنید بزارید همان چک قبلی باشد بخدا هر ضرضر داشته باشد راضی هستیم ضرر زیان دهیم ولی اواره بانکها خیابانها نباشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا