بخشنامه سازمان امور مالیاتی درباره استرداد اضافه پرداختی بابت مالیات بر درآمد حقوق

بخشماره ۲۰۰/۱۴۰۲/۱۷ مورخ ۱۴۰۲/۰۹/۱۵ رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور

با عنایت به سؤالات و ابهامات مطرح شده در خصوص اضافه پرداختی بابت مالیات بر درآمد حقوق و به استناد مواد ۸۷، ۲۴۲ و ۲۴۳ قانون مالیات های مستقیم به اطلاع می رساند:

۱- ادارات کل امور مالیاتی کشور، با رعایت مفاد قانون مالیات های مستقیم، مکلف به استرداد اضافه دریافتی بابت مالیات بر درآمد حقوق می باشند.

۲- شرط اساسی برای استرداد اضافه پرداختی مالیات مذکور، ارائه درخواست کتبی حقوق بگیر به اداره امور مالیاتی محل سکونت، در محدوده زمانی پس از تاریخ انقضای تیر ماه سال بعد تا آخر آن سال، می باشد.

۳- شمول خسارت موضوع تبصره ماده ۲۴۲ قانون مالیات های مستقیم، به مواردی که مالیات بر درآمد حقوق اضافه بر مالیات متعلق دریافت شده است، در صورتی امکان پذیر خواهد بود که اداره امور مالیاتی مربوط، ظرف سه ماه از تاریخ درخواست کتبی حقوق بگیر، اقدام به استرداد ننماید. در این صورت علاوه بر استرداد اضافه مالیات دریافت شده، از تاریخ انقضای مدت موصوف تا زمان استرداد، خسارت یاد شده نیز به حقوق بگیر پرداخت خواهد شد.

۴- در مواردی که اداره امور مالیاتی ذیربط، درخواست کتبی استرداد از سوی حقوق بگیر را وارد نداند، می بایست مراتب را کتباً به حقوق بگیر اعلام نماید. حقوق بگیر می تواند ظرف سی روز از تاریخ اعلام نظر کتبی اداره موصوف، از از هیأت حل اختلاف مالیاتی درخواست رسیدگی نماید.

۵- مفاد با قسمت هایی از دستور العمل و بخشنامه های قبلی که مغایر با این بخشنامه باشد، لغو می گردد.

سید محمد هادی سبحانیان

بخشنامه سازمان امور مالیاتی درباره استرداد اضافه پرداختی بابت مالیات بر درآمد حقوق

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام بنده نیسان مدل۹۸دارم توکارت زده کامیونت ون ۳۸۰۰بنده عشایرهستم وماشینم درمنطقه عشایری هست وهیچگونه درامدی ازین ماشین ندارم صرفاجهت استفاده شخصی ودامداریم می باشد وسالانه اظهارنامه مالیاتی پرکردم مالیات زیادی برام اومده ایا بنده ک درامدی ازین ماشین ندارم مالیات بهم تعلق میگیره رفتم اداره مالیات شهرستان گفت باید پرداخت کنی وربطی ب درامدداشتن یانداشتن نداره لطفا راهنمایی کنید چکارکنم باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا