بیانیه اسکودا در پی قتل دو وکیل دادگستری

اتحادیه سراسری کانون‌های وکلا خواستار بررسی فوری و قاطع پرونده قتل وکلای دادگستری شد

پایگاه خبری اختبار- هیئت‌رییسه اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران با صدور بیانیه‌ای خواستار بررسی فوری و قاطع پرونده قتل دو وکیل دادگستری شد.

به گزارش اختبار به نقل از روابط‌عمومی اسکودا متن این بیانیه به شرح زیر است:

جنایات قتل سرکار خانم پوررجبی عضو مرکز مشاوران قوه قضائیه و جناب آقای منصور محمودی وکیل پایه یک دادگستری به فاصله چند روز، با توجه به حوادث مشابهی که در گذشته رخ داده، نگرانی عمیقی را در بین دست اندرکاران فرایند دادگستری رسمی کشور از جمله وکلای محترم دادگستری فراهم کرده است. صرف نظر از انگیزه‌های فردی عاملان، از آنجا که این جنایات مرتبط با فعالیت حرفه‌ای قربانیان و متأثر از نتیجه فرایند دادرسی (حاکم یا محکوم شدن افراد) صورت گرفته، تبدیل شدن آن به رویه بیش از هر چیز به فرایند رسمی دادگستری و حاکمیت قانون لطمه می‌زند. دادگستری رسمی تنها زمانی می‌تواند درست عمل کند که وکیل و قاضی و مأمور اجرا و سایر عوامل مؤثر در آن از عوامل بیرونی چون هراس از انتقام کورکورانه افراد محکوم شده، مصون باشند ودر مقابل این تهدیدات حمایت شوند.

اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ضمن ابراز تأسف عمیق از این حوادث و تسلیت به خانواده های داغدار، از مقامات محترم قضائی و انتظامی و امنیتی می خواهد که با این دو حادثه، نه به عنوان قتل اتفاقی بلکه به عنوان حوادث وحشت‌افکنی که نظم جامعه و فرایند رسمی دادگستری را هدف قرار داده اند، برخورد قاطع و فوری به‌عمل آورند.

شناسایی ریشه های این قبیل حوادث که در گذشته نیز برای دیگر دست اندرکاران عدالت از جمله قضات، مأموران پلیس و وکلا رخ داده و اتخاذ اقدامات و تدابیر بازدارنده، امری ضروری و فوری برای جلوگیری از مخدوش شدن فرایند دادگستری است. با درک نگرانی عمیق همکاران، اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران و کانون وکلای دادگستری مرکز بر اساس مذاکرات انجام شده، هیأتی را مأمور بررسی علل و عوامل این حوادث و بررسی راهکارهای ممکن برای جلوگیری از تکرار آنها نموده و نتایج اقدامات را به اطلاع خواهد رساند.
ضمنا از اقدامات فوری کانون محترم آذربایجان غربی در پیگیری حادثه اخیر از مقامات استانی سپاسگزاری می‌شود.

هیأت رئیسه اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا