جزئیات انتخاب رشته آزمون سراسری دانشگاه ها و دانشگاه آزاد

افرادی که مجاز به انتخاب رشته نشده‌ و یا درآزمون شرکت نکرده‌اند می‌توانند همزمان با شروع انتخاب رشته ثبت نام کنند
گزینش به دو روش بر اساس نمرۀ آزمون و بر اساس سوابق تحصیلی انجام می شود

مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به آغاز انتخاب رشته مجازین کنکور ۹۲ از ۱۷ مرداد از طریق سایت سازمان سنجش از انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته در ۱۵ مرداد خبر داد.

دکتر حسین توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهی» ایسنا، با اشاره به حضور و رقابت بیش از ۹۲۴ هزار داوطلب در جلسه کنکور سراسری ۹۲، گفت: همه داوطلبان براساس رتبه و دوره‌هایی که مجاز شده اند می‌توانند از ۱۷ مرداد به صورت الکترونیکی نسبت به انتخاب رشته خود در سایت سازمان سنجش اقدام کنند.

به گفته وی دفترچه انتخاب رشته کنکور ۹۲ از روز سه‌شنبه ۱۵ مرداد بر سایت سازمان سنجش قرارمی‌گیرد و انتخاب رشته داوطلبان تا ۲۳ مرداد ادامه خواهد داشت.

توکلی با اشاره به ظرفیت مناسب دانشگاه‌ها در سال جاری، گفت: شانس قبولی داوطلبان در کنکور ۹۲ بیش از ۷۷ درصد است.

مشاور عالی سازمان سنجش با بیان اینکه در دفترچه انتخاب رشته امسال دو نوع شیوه پذیرش دانشجو دارد، تصریح کرد: داوطلبان بر اساس بخش اول دفترچه که بر اساس نمره آزمون است می‌توانند انتخاب رشته کنند، داوطلبانی که مجاز شده‌اند می‌تواند ۱۵۰ کد رشته محل را از میان کد رشته محل گروه یا گروه‌های مجاز یا دوره یا دوره‌های مجاز انتخاب کنند و به ترتیب اولویت و علاقمندی و پس از کنترل‌های لازم از ۱۷ تا ۲۲ مرداد ماه می‌توانند در سایت‌ سازمان سنجش انتخاب رشته کنند.

وی تصریح کرد: شیوه دیگر انتخاب رشته داوطلبان بر اساس سوابق تحصیلی است که در بخش دوم دفترچه آمده است. براین اساس داوطلبان بر اساس کد رشته محل هایی که در قسمت سوم دفترچه آمده است می‌توانند ۱۰۰ کدرشته محل را انتخاب و بر اساس اولویت انتخاب رشته کنند.

به گفته توکلی، افرادی که مجاز به انتخاب رشته نشده‌اند و یا در آزمون سراسری شرکت نکرده‌اند می‌توانند همزمان با شروع انتخاب رشته ثبت نام کنند و از قسمت دوم دفترچه که همان انتخاب بر اساس سوابق تحصیلی می باشد ۱۰۰ کد رشته و محل را انتخاب کنند. البته افرادی که مجاز به انتخاب رشته شده‌اند می‌توانند در هر دو قسمت دفترچه بر اساس اولویت و علاقه خود انتخاب رشته کنند.

مشاور عالی سازمان سنجش همچنین تصریح کرد: علاقه‌مندان به انتخاب رشته محل‌های دانشگاه آزاد می‌توانند با رجوع به سایت دانشگاه آزاد اسلامی و بر اساس اطلاعیه‌ای که از طریق سایت مرکز آزمون دانشگاه اعلام می‌شود، بر اساس ضوابط موجود، کد رشته محل مورد علاقه‌ خود را انتخاب کنند.

وی با اشاره به تسهیلات ویژه سازمان سنجش برای انتخاب رشته تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری ۹۲، به داوطلبان توصیه کرد: قبل از انتخاب کد رشته‌های تحصیلی خود از این امکانات استفاده کنند.

توکلی به انتشار ویژه‌نامه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۲ به عنوان یکی از تسهیلات ویژه کنکور اشاره کرد و گفت: این ویژه‌نامه با تمرکز بر نیازهای داوطلبان، والدین و مشاوران مدارس تهیه شده و حاوی اطلاعات مفیدی در مورد فرایند انتخاب رشته است و از هفتم مرداد ماه منتشر شده است.

وی از دیگر امکانات ارائه شده برای داوطلبان کنکور سراسری ۹۲، به انتشار ویرایش پنجم کتاب «انتخاب رشته انتخاب آینده» اشاره کرد و افزود: به منظور کمک بیشتر به داوطلبان آزمون سراسری ۹۲ این کتاب نیز روز دوشنبه هفتم مرداد منتشر شده است.

توکلی ادامه داد: کتاب «انتخاب رشته انتخاب آینده» دربردارنده اطلاعات مناسبی در خصوص انتخاب رشته و مسائل مرتبط با آن است که در ویرایش جدید به پنج فصل کاهش یافته و نکات مورد نیاز داوطلبان درآن به صورت مشخص‌تر مطرح شده است.

وی اظهار کرد: علاقمندان برای خرید این کتاب می‌توانند به مراکز مشخص شده در اطلاعیه سازمان سنجش درباره انتشار ویرایش جدید کتاب «انتخاب رشته انتخاب آینده» که از سه شنبه اول مرداد بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفته، مراجعه کنند.

مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به طراحی نرم افزار و راهنمای انتخاب رشته برای داوطلبان آزمون سراسری ۹۲، گفت: این نرم‌افزار به داوطلبان این امکان را می‌دهد که با توجه به وضعیت علمی و نمره خود که در آزمون سراسری ۹۲ کسب کرده‌اند، خود را با داوطلب مشابه در آزمون سال ۹۱ مقایسه و امکان قبولی خود را مشاهده کنند.

توکلی در پایان خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه زمانی پیش‌بینی شده قبل از آغاز انتخاب رشته تحصیلی این نرم‌افزار از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org در دسترس داوطلبان قرار خواهد گرفت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا