جزییات آزمون قضاوت سال ۹۶ (ویژه شوراهای حل اختلاف)

سازمان سنجش آموزش کشور منتشر کرد:

اطلاعیه‌ قوه قضائیه درباره‌ تاریخ و نحوه ثبت نام از داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون قضاوت ویژه شوراهای حل اختلاف سال ۱۳۹۶

 بدین وسیله به اطلاع کلیه داوطلبان متقاضی ثبت‌نام و شرکت در آزمون قضاوت ویژه شوراهای حل اختلاف در سال ۱۳۹۶ می‌رساند، که ثبت‌نام در این آزمون منحصراً به صورت اینترنتی از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش‌ آموزش کشور به نشانی: www.sanjesh.org از روز یکشنبه مورخ ۹۶/۰۲/۲۴ آغاز و در روز دوشنبه مورخ ۹۶/۳/۱ پایان می‌پذیرد. لذا کلیه متقاضیان، ضرورت دارد که در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه شرایط و ضوابط عمومی و اختصاصی آزمون و فراهم نمودن مدارک و اطلاعات مورد نیاز ثبت‌نام، نسبت به ثبت‌نام در آزمون فوق اقدام نمایند.

اخبار آزمون قضاوت ۹۶

الف- شرایط عمومی:

۱. تابعیت اصلی ایران

۲. اعتقاد و التزام عملی به دین مبین اسلام، ایمان و عدالت

۳. التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اصل ولایت مطلقه فقیه و عدم وابستگی تشکیلاتی به احزاب، سازمان‌ها و گروه‌های غیرقانونی یا هواداری از آن‌ها، مگر در صورت احراز توبه

۴. طهارت مولد

۵. داشتن سلامت جسمی و روانی و توانایی برای انجام کار قضایی به موجب شیوه‌نامه‌ای که به تصویب رئیس قوه‌قضائیه می‌رسد.

۶. داشتن کارت پایان خدمت وظیفه، معافیت تحصیلی یا معافیت از خدمت با لحاظ مقررات ماده واحده قانون گذرانیدن مدت خدمت نظام وظیفه فارغ‌التحصیلان دانشکده علوم قضایی در محاکم قضایی کشور

۷. نداشتن سابقه محکومیت کیفری مؤثر

۸. حسن شهرت، اخلاق و امانتداری

۹. عدم اعتیاد به دخانیات، مواد مخدر و روان‌گردان

۱۰. داشتن حداقل ۲۲  سال (۷۴/۲/۲۴) و حداکثر ۴۳ سال تمام (۵۳/۲/۲۴ به بعد) در روز ثبت‌نام

ب- شرایط اختصاصی: 

داوطلبان دانشگاهی دارا بودن یکی از مدارک تحصیلی شامل:

۱. کارشناسی حقوق و گرایش های آن

۲. کارشناسی الهیات با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی

۳. کارشناسی فقه و حقوق

۴. کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق در یکی از گرایش ها

۵. کارشناسی ارشد پیوسته الهیات، معارف اسلامی و ارشاد با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی

۶. سطح ۲ حوزوی در رشته فقه و اصول یا حقوق و قضاء اسلامی یا دوره عمومی حوزه های علمیه خواهران

ج- مدارک مورد نیاز:

۱. تکمیل تقاضانامه اینترنتی

۲. پرداخت هزینه ثبت نام به مبلغ ۱.۰۰۰.۰۰۰ (یک میلیون) ریال بصورت الکترونیکی و به وسیله کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور

۳. فایل عکس اسکن شده: داوطلب می‌بایست یک قطعه عکس پرسنلی خود را با مشخصات زیر اسکن نموده و فایل آن را برای ثبت‌نام اینترنتی آماده نماید.

  1-3- عکس ۳ ×۴ که در سال جاری گرفته شده باشد (عکس تمام رخ)

  2-3- عکس اسکن شده فقط باید با فرمت JPG باشد

  3-3- اندازه عکس اسکن شده باید حداکثر ۴۰۰×300 پیکسل و حداقل ۳۰۰ × 200 باشد

  4-3-تصویر داوطلب باید واضح ، مشخص و فاقد اثر مهر، منگنه و هرگونه لکه باشد

  5-3- حجم فایل ذخیره شده عکس نباید از ۷۰ کیلو بایت بیشتر باشد

  6-3- حاشیه‌های زاید عکس اسکن شده باید حذف شده باشد

  7-3- حتی الامکان عکس، رنگی و دارای زمینه سفید باشد

تبصره۱- عکس خواهران باید با حجاب و صورت کامل آنان مشخص باشد

تبصره۲- درصورت ارسال عکس غیر معتبر، ثبت نام داوطلب باطل شده و حق شرکت در آزمون از وی سلب می‌گردد

تذکر مهم: با توجه به مشکلات به‌وجود آمده در آزمون‌های قبلی، درخصوص اشتباه در ارسال عکس داوطلبان، که این موضوع اکثراً برای داوطلبانی که ثبت‌نام آنان توسط دیگران انجام می‌شود، رخ داده است، تأکید می‌گردد که علاوه بر کنترل اطلاعات ثبت‌نامی، حتماً نسبت به کنترل عکس ارسالی دقت نمایید تا اشتباهاً عکس داوطلب دیگری به جای عکس شما ارسال نگردد. بدیهی است که در صورت ارسال عکس اشتباهی از طرف متقاضی، فرد به عنوان متخلف تلقی و مطابق مقررات با وی رفتار خواهد شد.

د- زمان ثبت نام و برگزاری آزمون:

۱- کلیه داوطلبان متقاضی ثبت نام در آزمون تصدی منصب قضا در صورت داشتن شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در بند الف و ب این اطلاعیه می‌بایست نسبت به تهیه مدارک خواسته شده بر اساس بند (ج) اقدام و از تاریخ ۱۳۹۶/۰۲/۲۴ لغایت ۱۳۹۶/۳/۱ با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور در آزمون مذکور ثبت‌نام نمایند. در پایان ثبت نام به هر یک از داوطلبان کد رهگیری ارائه خواهد شد که داوطلبان لازم است تا پایان کلیه مراحل آزمون این کد را نزد خود نگهداری نمایند. ضمناً یادآور می‌شود ثبت‌نام منحصراً به صورت الکترونیکی می‌باشد و داوطلبان لازم است از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی مذکور نسبت به ثبت نام در آزمون اقدام نمایند و ثبت نام به غیر از روش فوق غیر قابل قبول می‌باشد و این دسته از داوطلبان مجاز به شرکت در آزمون نمی‌باشند.

۲- آزمون به صورت یک مرحله ای(تستی) است. تاریخ برگزاری آزمون روز جمعه مورخ ۱۳۹۶/۰۴/۳۰ خواهد بود.

۳- داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون می بایست از روز چهارشنبه مورخ ۱۳۹۵/۴/۲۸ با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی فوق نسبت به پرینت کارت شرکت در آزمون تستی اقدام نمایند.

۴- ساعت و محل برگزاری آزمون بر روی کارت شرکت در آزمون داوطلبان درج خواهد شد.

هـ- مواد و ضرایب امتحانی آزمون:

۱. دانشگاهی:

۱-۱. استعداد شغلی (ضریب ۲)

۱-۲. حقوق مدنی (ضریب۳)

۱-۳. حقوق تجارت (ضریب ۱)

۱-۴. آیین دادرسی مدنی و شورای حل اختلاف (ضریب ۳)

۱-۵. آیین دادرسی کیفری (ضریب ۲) 

۱-۶. حقوق جزای عمومی و اختصاصی (ضریب۲)

۲.برادران حوزوی:

۲-۱. استعدادشغلی (ضریب ۲)

۲-۲.  فقه: (کتاب بیع مکاسب ) (ضریب ۳)

۲-۳. اصول فقه: (جلد یک کفایه الاصول) (ضریب ۲)

۳. خواهران حوزوی:

۳-۱. استعدادشغلی (ضریب ۲)

۳-۲. فقه: شرح لمعه (۱۵ کتاب شامل: قضاء، شهادت، متاجر، دین، رهن، ضمان، صلح، اجاره، وکالت، شفعه، وصایا، نکاح، حدود، قصاص و دیات) (ضریب ۳)

۳-۳. اصول فقه (الحلقه الثانیه شهید صدر) (ضریب ۲)

و- نحوه پذیرش در حوزه های قضایی:

۱. داوطلبان در مرحله ثبت نام باید سه استان را به ترتیب اولویت برای خدمت انتخاب نمایند. علاوه بر این سه اولویت داوطلبان در صورت تمایل می توانند یک اولویت به انتخاب قوه قضاییه واگذار نمایند. محل خدمت داوطلبان صرفاً بر اساس ظرفیت استان ها و اولویت های پیشنهادی تعیین خواهد شد.

۲. داوطلبانی که موفق به قبولی در مصاحبه علمی و آزمون شخصیت می شوند، به امور گزینش معرفی و در صورت قبولی در تمامی مراحل گزینش، کارآموزی و اختبار پایان دوره به خدمت گرفته خواهند شد. بنابراین تا پایان مراحل یادشده، قوه قضاییه هیچ گونه مسؤولیتی در خصوص استخدام داوطلبان بر عهده نمی گیرد.

ملاحظات:

۱. ملاک احراز شرایط عمومی و اختصاصی، زمان ثبت‌نام خواهد بود. مسؤولیت صحت و سقم اطلاعات ثبت شده در تقاضانامه به عهده داوطلب است. بنابراین کسانی که شرایط لازم برای شرکت در آزمون را ندارند، باید از ثبت نام در آزمون خودداری نمایند، در غیر این صورت در مراحل بعدی حذف خواهند شد.

۲. رعایت حجاب کامل اسلامی برای بانوان در تمامی مراحل آزمون و استخدام الزامی می باشد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۱۸ دیدگاه ها

 1. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت خانم زنده دل و همکارانشان” سرکار خانم زنده دل لطفا بفرمایید فارغ التحصیلان دانشگاه علمی کاربردی با مدرک کارشناسی ناپیوسته حقوق و کاردانی مرتبط می توانند در این آزمون شرکت کنند؟ آیا در مراحل بعدی آزمون به خاطر ناپیوسته بودن مدرک کارشناسی داوطلبان را رد نمی کنند؟ لطفا به این سوال پاسخ داده و فارغ تحصیلان دانشگاه علمی کاربردی را از بلاتکلیفی خارج کنید

 2. سلام
  من که تابستون فارغ تحصیل میشم الان میتونم توآزمون جذب قضات شورای حل اختلاف شرکت کنم یا خیر؟؟؟؟؟اسکن مدرک فارغ تحصیلی رونخواسته
  لطفازودجواب بدیدتامهلت هست

 3. سلاام خانم زنده دل میشه لطف کنید وپاسخ دهید قبولی در مصاحبه یعنی کسانی که به مصاحبه دعوت شدن یا کسانی که رفتن مصاحبه وقبول شدن ؟؟؟؟؟ اگر جواب بدین ممنون میشم

  1. سلام

   متوجه سؤال شما نشدم

   اگر به این جمله اشاره دارید که ” داوطلبانی که موفق به قبولی در مصاحبه علمی و آزمون شخصیت می شوند، به امور گزینش معرفی و …”

   منظور اطلاعیه اینه که تا تمام مراحل آزمون و گزینش و کارآموزی و اختبار طی نشه، استخدام داوطلبان قطعی نیست

   1. ببخشید منظورم اینه که گفتن کسانی سابقه ی قبولی در مصاحبه آزمون قضادارند حق شرکت ندارن دراین آزمون حالا قبولی درمصاحبه یعنی کسی که دعوت به مصاحبه شده یارفته ومصاحبه داده وقبول شده؟؟

 4. با عرض سلام و وقت بخیر در فرم ثبت نام آزمون مذکور کد، نام دانشگاه و تاریخ فراغت از تحصیل برای فارغ تحصیلان مقاطع غیر از کارشناسی، مدارک اخیر مدنظراست یا صرفآ مقطع کارشناسی باید ذکر گردد؟
  با تشکر

 5. سلام، من بعد از ۸ بار تلاش هنوز پیام خطا دریافت میکنم؟!!!!!!! سایت سنجش همینه. تو هر ثبتنام بارها این مشکل برام پیش اومده. انشالله امروز درست میشه.

 6. اشتباه یکی از دوستای منو نکنید هرگز! گزینه به انتخاب قوه قضاییه رو اصلا نزنید چون قطعا میفتید زاهدان که متقاضیش صفره و امنیتش زیر صفر

  1. من در زاهدان و حتی نقطه صفر مرزی زندگی میکنم اینجا صدرصد امنیت داره
   لطفا بیاید به این استان و بعد قضاوتش کنید دست از پیش داوری بردارید

 7. دوستان عزیز شما موفق به ثبت نام شدید؟؟ من هرچه ثبت نام میکنم در مرحله اخر مینویسه خطایی رخ داده است و مجدد باید ثبت نام شود..درضمن برای ثبت شهرستان محل صدور شناسنامه..همه قسمتها نیست و ناقص هست..برای شما هم همینطوره؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا