درخواست قالیباف برای تسریع در تعیین تکلیف طرح تسهیل

پایگاه خبری اختبار- رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس از هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام مستقر در مجمع تشخیص مصلحت نظام درخواست کرد تا زودتر تکلیف طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب‌وکار را مشخص کنند.

به گزارش اختبار، طرح جنجالی تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار روز ۲۷ مهر ۱۴۰۰ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید اما از آن زمان تاکنون نتوانسته به قانون تبدیل شود.

ملزم شدن قضات به شرکت در آزمون وکالت، چالشی برای تصویب‌کنندگان

نخستین چالش این طرح، اضافه شدن بندی به طرح بود که صدور پروانه وکالت بدون آزمون برای قضات و نمایندگان مجلس را ممنوع می‌کرد. این بند مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و این شورا آن را باعث ایجاد تبعیض ناروا و مخالف قانون اساسی تشخیص داد.

بیشتر بخوانید:

پس از چند نوبت رفت و برگشت میان شورای نگهبان و مجلس و اعمال تغییراتی در این مصوبه، نهایتا نمایندگان روز ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ با عقب‌نشینی از تصمیم خود این بند را به کل از طرح حذف کردند تا موفق به تامین نظر شورای نگهبان شوند.

ایراد هیات عالی نظارت به طرح

بااینحال این طرح که دیگر مورد ایراد شورای نگهبان نبود، با ایراد هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام مستقر در مجمع تشخیص مصلحت نظام روبرو شد و این هیات طرح مذکور را با بند ۹ سیاست‌های کلی برنامه ششم، بند ۲ سیاست‌های کلی امنیت اقتصادی، بند ۳ سیاست‌های کلی نظام در امور تشویق سرمایه گذاری و بند ۹ سیاست‌های کلی قانونگذاری مغایر دانست.

بیشتر بخوانید:

واکنش رئیس کمیسیون جهش تولید به ایراد هیات عالی نظارت: غافلگیر شده‌ایم

متن ایرادات «هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام» بر طرح تسهیل

علی‌رغم اینکه اعضای کمیسیون جهش تولید مجلس ابتدا این ایرادات را وارد ندانسته و طرح آن را خارج از موعد مقرر قانونی دانستند، بالاخره ناچار به اصلاح دوباره مصوبه شدند و طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار در روز ۲۴ اسفند برای رفع ایراد این هیات در مجلس اصلاح شد و از آن زمان خبر تازه‌ای درباره سرنوشت آن منتشر نشده است.

درخواست قالیباف برای تعیین تکلیف طرح

رئیس مجلس شورای اسلامی امروز، سه‌شنبه، در صحن علنی مجلس با بیان اینکه همه ما می‌دانیم تا این لحظه علیرغم اینکه درگاه ملی راه‌اندازی شده برای مردم ثمری نداشته است، گفت:

لازم می‌دانم خواهشی از هیأت عالی نظارت در مجمع داشته باشم تا طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار که در تاریخ ده بهمن ماه تصویب شده و اقدام مهمی است را تعیین تکلیف کند. این طرح چند ماه است که در این هیأت باقی مانده و تکلیف آن مشخص نیست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۳ دیدگاه ها

  1. تبعیض آشکار زمانی اتفاق می افتد که یک قاضی با ۳۰ سال سابقه کار ویک نماینده مجلس با چهار سال کار جای ی جوان بیکار را اشغال بکنند و هیچ آزمونی ندهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا