شرایط ضامن و مدارک ضمانت وام های دانشجویی

پایگاه خبری اختبار- صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم شرایط ضامن و مدارک ضمانت وام های دانشجویی را برای نیمسال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ اعلام کرد.

به گزارش اختبار صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با انتشار شرایط، مدارک و تعداد ضامنین برای ضمانت بازپرداخت وام های دانشجویی اعلام کرد: در ترم تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ به دلیل تداوم وضعیت شیوع بیماری کرونا و برای مساعدت با دانشجویان اخذ گواهی کسر از حقوق ضامنین در نیمسال تحصیلی جاری الزامی نیست.

گفتنی‌ست فرایند ثبت نام وام‌های دانشجویی از ۴ آبان آغاز شده و تا ۱ دی ۱۴۰۰ ادامه دارد.

بیشتر بخوانید:

شرایط، مدارک و تعداد ضامنین برای ضمانت بازپرداخت وام های دانشجویی

شرایط، مدارک و تعداد ضامنین برای ضمانت بازپرداخت وام های دانشجویی بر اساس آئین نامه پرداخت و بازپرداخت وام های دانشجویی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، به شرح زیر اعلام شد:

۱- برای دریافت وام های دانشجویی تا سقف مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال، معرفی یک نفر ضامن قراردادی از بین ضامنین واجد شرایط مندرج در ماده ۱۱ الزامی است.

۲- برای دریافت وام های دانشجویی تا سقف مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال، معرفی یک نفر ضامن رسمی یا پیمانی و یا دو نفر ضامن قراردادی از بین ضامنین واجد شرایط مندرج در ماده ۱۱ الزامی است.

۳- برای دریافت وام های دانشجویی بیش از مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال، معرفی یک نفر ضامن دیگر (علاوه بر ضامنین قبلی) صرفاً از میان کارکنان رسمی و پیمانی واجد شرایط در ماده ۱۱ الزامی است.

ماده ۱۱) شرایط ضامنین جهت بهره‌مندی وام های دانشجویی:

۱- کارکنان رسمی و پیمانی دستگاه‌های اجرایی و همچنین کارکنان قراردادی آن دستگاه‌ها با حداقل ۵ سال سابقه کار و دارای شناسه کارمندی.

تبصره ۱: بر اساس ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶/۰۷/۰۸، دستگاه‌های اجرایی شامل کلیه وزارتخانه‌ها، مراکز دولتی، مؤسسات یا نهادهای عمومی غیر دولتی، شرکت‌های دولتی و کلیه دستگاه‌هایی است که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر و یا تصریح نام است. (از قبیل شرکت ملی نفت ایران، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، بانک مرکزی، بانک‌ها و بیمه‌های دولتی).

تبصره ۲: مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی شامل شهرداری‌ها و شرکت‌های تابعه آنان (مادامی که بیش از ۵۰ درصد سهام و سرمایه آنان متعلق به شهرداری‌ها باشد)، جمعیت هلال احمر، کمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، کمیته ملی المپیک ایران، بنیاد ۱۵ خرداد، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان تأمین اجتماعی، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، بنیاد امور بیماری‌های خاص، سازمان دانش آموزی جمهوری اسلامی ایران، صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر، صندوق تأمین خسارت‌های بدنی و سایر سازمان‌هایی که بر اساس قوانین و مقررات مشمول این عنوان قرار می‌گیرند.

۲- اعضای هیأت علمی وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.

۳- اعضای هیأت علمی رسمی دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین کارکنان رسمی و قراردادی آن دانشگاه با حداقل ۵ سال سابقه کار.

۴- کارکنان رسمی و پیمانی قوه مقننه و همچنین کارکنان قراردادی آن قوه با حداقل ۵ سال سابقه کار و دارای شناسه کارمندی.

۵- کارکنان رسمی، پیمانی و دارندگان پایه قضائی قوه قضائیه (به استثنای کارآموزان آن قوه) و همچنین کارکنان قراردادی آن قوه با حداقل ۵ سال سابقه کار و دارای شناسه کارمندی.

۶- سردفتران اسناد رسمی، ازدواج و طلاق دارای مجوز از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور.

۷- کارکنان استخدامی نیروهای مسلح.

۸- بازنشستگان کشوری و لشکری و مستمری بگیران تأمین اجتماعی.

۹- مشمولین دریافت حقوق و مزایا از بنیاد شهید و امور ایثارگران.

۱۰- کارکنان قرارداد دائم بانک‌ها با حداقل ۵ سال سابقه کار.

۱۱- کمیته امداد امام خمینی (ره) جهت ضمانت مددجویان تحت پوشش آن نهاد بر اساس تفاهم نامه منعقد شده با صندوق.

ماده ۲۱) مدارک مورد نیاز ضامنین جهت بهره‌مندی وام های دانشجویی: (علاوه بر سند تعهد محضری)

۱- چنانچه ضامن کارمند، حقوق بگیر، بازنشسته، مستمری بگیر و یا عضو هیأت علمی باشد.

الف. ارائه آخرین حکم استخدامی یا قرارداد یک ساله‌ی دارای مهر تأیید و امضا دستگاه مربوطه، به اداره رفاه دانشگاه.

ب. ارائه گواهی کسر از حقوق.

تبصره ۱- در گواهی کسر از حقوق باید نوع استخدام (رسمی، پیمانی، قراردادی) درج شود و صرفاً خطاب به صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد و سازمان مربوطه متعهد به پرداخت بدون قید و شرط بدهی از طریق کسر از حقوق ضامن شود.

تبصره ۲- مطابق بندهای – ۱ و ۲ ماده ۱۰ ارائه گواهی کسر از حقوق برای دریافت وام های دانشجویی تا سقف ۱۵۰ میلیون ریال و ۳۰۰ میلیون ریال، به مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال الزامی است.

تبصره ۳- مطابق بند – ۳ ماده ۱۰ ارائه گواهی کسر از حقوق برای دریافت وام های دانشجویی بیش از ۳۰۰ میلیون ریال، به مبلغ ۶۰۰ میلیون ریال الزامی است.

۲- چنانچه ضامن از سردفتران باشد:

ارائه کپی مجوز یا پروانه فعالیت (کپی برابر با اصل شده ممهور به دفترخانه اسناد رسمی).

۳- ارائه گواهی کتبی ضمانت از کمیته امداد امام خمینی (ره) برای دانشجویان تحت پوشش آن نهاد.

سایر موارد:

– به تمام وام های دانشجویی برای طول مدت دریافت وام تا شروع اولین سررسید اقساط به صورت روزشمار ۴ درصد کارمزد تعلق می‌گیرد.

– دانشجویان و دانش آموختگانی که بر اساس آئین نامه‌های قبلی از وام های صندوق استفاده کرده‌اند، در صورت تمایل جهت بهره‌مندی از وام ها از سال تحصیلی ۱۴۰۰ – ۱۳۹۹ مشمول کلیه مقررات مصوب این آئین نامه اعم از سقف وام ها، شرایط ضامنین، شرایط بازپرداخت و … خواهند بود.

– اعطا همه وام ها منوط به تأمین اعتبار لازم و تشخیص رئیس صندوق است.

– صندوق می‌تواند متناسب با شرایط و تشخیص خود نسبت به پرداخت وام های دانشجویی از محل اعتبارات عمومی دولتی، درآمدهای اختصاصی، کمک‌های خیرین، منابع حاصل از سرمایه گذاری و منابع بانکی و یا سایر منابع مالی که در آینده شناسایی خواهد شد، اقدام به پرداخت وام کند.

– با توجه به مسئولیت معاونت دانشجویی دانشگاه در زمینه نظارت بر اجرای مقررات این آئین نامه، هرگونه تأیید و ارسال درخواست از طرف دانشگاه به منزله احراز صحت اطلاعات ارسالی است. لذا مسئولیت دریافت اصل مدارک، صحت‌سنجی و نگهداری سوابق آن بر عهده معاونت دانشجویی و کارشناسان رفاه دانشگاه است.

– چنانچه امکان دریافت هر یک از مدارک مرتبط با وام از طریق سامانه‌های بر خط میسر نباشد، مدارک الصاقی پس از تأیید از سوی دانشگاه ملاک عمل قرار خواهد گرفت.

– در صورت دریافت وام از منابعی غیر از منابع صندوق، مدارک لازم باید به حوزه مربوطه ارائه شود.

صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم برای ترم تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ اعلام کرد، به دلیل تداوم وضعیت شیوع بیماری کرونا و برای مساعدت با دانشجویان اخذ گواهی کسر از حقوق ضامنین در نیمسال تحصیلی جاری الزامی نیست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا