شرایط عفو مجرمان مواد مخدر محکوم به اعدام

پایگاه خبری اختبار- حجت الاسلام و المسلمین صادق رحیمی معاون قضایی قوه قضاییه در بررسی پرونده های مراجعات مرذمی پیرامون شرایط عفو مجرمان مواد مخدر محکوم به اعدام توضیحاتی را کرد.

به گزارش اختبار به نقل از مهر حجت الاسلام رحیمی به همراه حجت الاسلام جعفر رمضانی معاون اول معاون قضایی شنبه گذشته (۱ بهمن) با حضور در مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه با ۳۲ نفر از مراجعان که برای رفع مشکلات حقوقی و قضایی خود به این مرکز مراجعه کرده بودند دیدار و به پرونده‌های آن ها رسیدگی کردند.

معاون قضایی قوه قضاییه عنوان کرد: بخشی از تقاضاها امروز در خصوص عفو زندانیان بود و خانواده‌ها برای عفو مراجعه کرده بودند.

حجت الاسلام و المسلمین رحیمی اظهار کرد: برای عفو زندانیانی که محکوم به اعدام می‌شوند چند مورد را مد نظر قرار می‌دهیم یکی از این موارد سابقه است و اگر محکوم سابقه نداشته باشد احتمال اینکه مورد عفو قرار گیرد بیشتر است ولی اگر محکوم چندین بار سابقه داشته باشد قطعا مشمول عفو قرار نمی‌گیرد.

وی افزود: مورد دوم میزان مواد است، میزان مواد اگر زیاد باشد عفو رد می‌شود مگر موارد خاصی که دلایل دیگری داشته باشد و مورد سوم سن محکوم علیه در زمان وقوع جرم را نظر میگیریم و درخواست‌های عفو را مجدد مورد بررسی قرار می‌دهیم و سپس در کمیسیون مرکزی عفو مورد تصمیم نهایی قرار می‌دهیم که این تصمیم نهایی در صورت قبول به ریاست قوه و در نهایت به مقام معظم رهبری منعکس می‌شود.

معاون قضایی قوه قضاییه گفت: در بحث مواد مخدر، جمعیت کیفری و زندانی‌ها دو دغدغه را مدنظر داریم. زمانی که یک فرد محکوم و روانه زندان می‌شود برای خود، خانواده و نظام مشکل ایجاد می‌کند بنابراین باید کسانی را مشمول عفو قرار دهیم که ۲ الی ۳ شرط محرز شود. اولین مورد این که محکوم آزاد شود شخص مضری برای جامعه نباشد و امنیت جامعه را مخل نکند شرط دوم این است که برای دادگستری و قوه قضاییه باید محرز شود که محکوم به زندان از گذشته خود توبه کرده و دیگر آن جرم را مرتکب نخواهد شد. شرط سوم این است که اگر شرایط عمومی در آیین‌نامه عفو را داشته باشد در نهایت پیشنهاد عفو را می‌دهیم.

بیشتر بخوانید:

وی در ادامه داد: در روزهای پایان سال و اوایل سال جدید مناسبت‌های مختلف و متعددی داریم که از لحاظ آیین‌نامه می‌شود موضوع عفو را مطرح کرد و همانگونه که ریاست قوه نیز اخیرا اعلام کردند بنا بر این است که در ۲۲ بهمن امسال تعداد بیشتری از زندانیانی که شرایط عفو را دارند به ریاست قوه قضاییه اعلام و در صورت موافقت در محضر مقام معظم رهبری نیز مطرح می‌شوند و مشمول عفو قرار خواهند گرفت.

معاون قضایی قوه قضاییه بیان کرد: تا جایی که امکان داشته باشد و قانون اجازه دهد بنا داریم به زندانی‌هایی که می‌شود کمک کنیم تا مشمول عفو قرار بگیرند یا به مجازات آنها تخفیف داده شود.

منبع: مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. با سلام .از بستگان نزدیکم که حدود ۳۸ سال سن داردوحدود ۱۷سال مشغول به خدمت نیروی بوده.پنج سال پیش قطار زاهدان به تهران ۸کیلو مورفین کشف میشه و ماموران داخل قطار بازداشت میشوند وطول این ۵سال چهارتا مامور آزاد میشوندو این فامیل ما حکم اعدامش صادر شده و هیچ گونه سابقه و هیچ گونه مصرف و خلافی نداشته..آیا امکان تخفیف به ابد هست یا نه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا