صوری سازی نهادهای علمی و بی اعتباری علم

✍🏻 مرتضی شهبازی‌نیا

صد استاد دانشگاه در مورد بی اعتبار شدن دکتری و دست اندازی سیاسیون به این مدرک علمی و تبعات آن نامه نوشته اند. مساله فقط دکتری نیست؛ مساله اصلی صوری‌سازی و غیرواقعی شدن نهادهای علمی و بی اعتباری علم است.

درک ما از دانشگاه غلط است. ما دانشگاه را یک اداره ی تابع سلسله مراتب فرض کرده ایم.دانشگاهی که نه صلاحیت دارد هیات علمی خود را تعیین کند و نه دانشجو و نه سرفصل و نه منابع درسی، دانشگاه نیست.

توقع ما از دانشگاه، چاپ مقاله در مجلات  شرکت تجاری تامسون رویترز و بالارفتن در رنکینگ‌های سرکاری است. مهم نیست به درد دنیا و آخرت مردم بخورند یا نه.

برای ما دانشگاه تهران فرقی با واحد فلان موسسه در بهمان محل ندارد حتی اعضای آنجا حق جذب و حقوقشان بیشتر از استاد دانشگاه تهران است. بودجه آموزش عالی دارد در دانشگاههای خلق الساعه گوشه کنار کشور  هدر می رود و دانشگاههای اصلی برای درآمد به پردیس بازی و مدرک فروشی روی آورده اند. بلای دکتر و استاد شدن اصحاب ثروت و قدرت و دست‌اندازی جناح های سیاسی به دانشگاهها هم باعث شده دانشگاه به عنوان ابزار نگریسته شود. دانشگاه باید نهاد علمی مستقل باشد و قیم نداشته باشد.

اغلب کشورهای پیشرو در علم حتی وزارت آموزش عالی ندارند.دانشگاه استاد با استخدام ثابت(کارمندی) ندارد.حقوق افراد را دانش و توانشان در تولید علم واقعی وجذب دانشجو تعیین می کند و نه بخشنامه متحدالشکل.دانشگاه و استاد در سرفصل و برنامه درسی خلاقیت دارند و چند کارشناس در فلان وزارت و شورا برایشان سرفصل و برنامه یکسان نمی نویسند.دانشجوی دکتری را استاد انتخاب می کند نه تست کنکور. ببن دانشگاهی که ماموریت ملی توسعه دارد با فلان واحد بهمان محله که مدرک می فروشد، فرق می گذارند. این همه شرط بیخود مدرک برای کارمندی دولت نمی گذارند. در آلمان که آموزش عالی رایگان است فقط ۱۴ درصد مردم دانشگاه می روند.

دکتر را برای پزشکها بکار می برند و نه به جای اسم یکدیگر.کی شنیده کسی اوباما یا مرکل را دکتر خطاب کرده باشند؟ بیو اینستاگرام را نگاه کنید، نصف مردم دکتر و استاد دانشگاه هستند. چند سال پیش به یکی از وزرای علوم پیشنهاد کردم قانونی به مجلس ببرید که همه مادرزاد دکتر خطاب شوند شاید این بلیه یقه دانشگاه را رها کند و کسانی به تحصیلات تکمیلی بیایند که می خواهند کار علمی کنند. کارمند دولت چه نیازی هست فوق لیسانس و دکتری داشته باشد؟ افزایش حقوق باید تابع کارآمدی باشد نه مدرک. استاد باید بتواند دانشجو جذب کند تا در دانشگاه بماند و …

منبع: صفحه توییتر مرتضی شهبازی‌نیا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

 1. عشق و آزادگی و حسن و جوانی و هنر

  عجبا هیچ نیرزید که بی سیم و زرم

  هنرم کاش گره بند زر و سیمم بود

  که به بازار تو کاری نگشود از هنرم….

 2. سلام با همه فرمایش های جناب شهبازی نیا به جز یک جمله ایشان موافقم، تنها نکته، این که به دلایل بسیار متعدد اگر در کشور ما اجازه انتخاب دانشجوی دکتری را به استاد بدهند، تردید نکنید که بعضی اساتید، بعضی دانشجویان از ما بهتر را برای دکتر شدن بر می گزینند.

 3. سلام درود بر شما استاد واقعا عالی حرف زدید ،در کشوری که دانشگاهش مقطع ارشد حقوقش سالی ۱۲۰ نفر جذب میکنه با بدترین کیفیت باید این حرف ها هم گفته بشه

 4. درود بر شرفتان که حق مطلب را ادا کردید.
  واقعا این که هر جایی یک دکانی بر پا شده و هر شخصی که پول و ثروت دارد برای خودنمایی دانشجوی دکتری گردیده خیلی مفتضح است. ترم پیش یکی از کسانی که با کلی سهمیه و این که مسئول فلان قسمت است و مشغول تحصیل در مقطع دکتری میباشد فقط در یک صفحه نامه ای که نوشته بود تا از بچه های لاین شماره … خوابگاه … امضا جمع آوری کند ۷ غلط املایی خیلی ساده گرفتیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا