طرح نمایندگان مجلس برای توزیع یک میلیون تبلت میان دانش آموزان

پایگاه خبری اختبار- از آغاز مجلس یازدهم، طرح های مختلفی تهیه و تقدیم شده اند که برخی از آن ها فاقد مبنای کارشناسی بوده اند، امروز یک عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از تهیه طرحی برای توزیع یک میلیون تبلت رایگان میان دانش آموزان خبر داد.

جبار کوچکی نژادارم ساداتی نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی از تهیه طرحی با امضای ۳۵ تن از نمایندگان با موضوع الزام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به تهیه و توزیع رایگان یک میلیون دستگاه تبلت میان دانش آموزان نیازمند خبر داد.

با توجه به اینکه در حال حاضر قیمت ارزان ترین مدل تبلت تولید شده در ایران (GLX مدل C3) حدود یک میلیون و نهصد هزار تومان است، اجرای این طرح به هزار و نهصد میلیارد تومان اعتبار نیاز خواهد داشت.

طبق اصل هفتاد و پنجم قانون اساسی طرح های نمایندگام مجلس در صورتی قابل طرح در مجلس هستند که طریق تامین هزینه های اجرای آن معین شده باشد.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در توضیح تامین اعتبار اجرای این طرح گفته است: در ردیف ۱۹ بودجه ۱۳۹۹ رقم ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای وزارت ارتباطات به منظور هوشمندسازی مدارس دیده شده و مسئله هوشمندسازی مدارس حتی در قانون برنامه نیز قید شده است.

این در حالی است که در صورت جذب نشدن کل این ردیف اعتبار در ده ماه سپری شده از سال، باز هم برای اجرای چنین طرحی کافی نخواهد بود.

مقدمه (دلایل توجیهی):

براساس اصل سوم (بند۳) و اصل سی ام قانون اساسی دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش را بصورت رایگان برای دانش آموزان فراهم کند به استناد ماده ۶۹ قانون برنامه ششم و بند ج تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ جهت فراهم کردن آموزش مجازی خصوصا در بحران کرونا،طرح دو فوریتی را ارائه می‌دهیم.

ماده واحده:

دولت (وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات) موظف است در طول سال تحصیلی ۱۳۹۹ – ۱۴۰۰ استفاده دانش آموزان، معلمان و مدارس از شبکه آموزش (شاد) بصورت رایگان در اختیار قرار دهد، ضمنا نرم‌‌افزارهای پشتیبان جهت سرعت استفاده خدمات اینترنتی در اختیار قرار گیرد.

تبصره: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است با توجه به منابع بودجه سال ۱۳۹۹، حداکثر تا پایان مهرماه سال ۱۳۹۹ تعداد یک میلیون دستگاه تبلت دانش آموزی بصورت رایگان توسط واحدهای آموزشی به دانش آموزان تحت پوشش دستگاه‌های حمایتی و مناطق محروم و حاشیه شهرها قرار دهد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا