مشروح مذاکرات و مصوبات سی امین همایش سراسری اسکودا در شهرکرد

مشروح مذاکرات و مصوبات سی امین همایش سراسری اسکودا در شهرکرد

پایگاه خبری اختبار-سی امین همایش کانون‌های وکلای ایران (اسکودا) روزهای چهارشنبه و پنجشنبه‌ ۱۹ و ۲۰ اردیبهشت‌ماه  در شهرکرد یرگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اختبار به نقل از وبگاه اسکودا، مشروح مذاکرات و مصوبات سی امین همایش سراسری اسکودا در شهرکرد به شرح زیر است:

به نام خدا

سی امین همایش اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران به میزبانی کانون وکلای دادگستری چهارمحال و بختیاری در تاریخ ۱۹ و ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ با برگزاری مراسم افتتاحیه در شهرکرد آغاز به کار کرد.

بعد از ظهر روز چهارشنبه ۱۳۹۷/۲/۱۹ نشست اختصاصی همایش با دستور جلسه اعلامی شروع شد.

بر اساس رای گیری صورت گرفته آقای کیانی رئیس کانون وکلای دادگستری چهارمحال و بختیاری با نظر اکثریت اعضای هیأت عمومی به سمت رئیس جلسه انتخاب شد. همچنین بعد از رای گیری صورت گرفته حبیب اله مرادی و کارن روحانی به عنوان ناظر و آقای غلامرضا ریاضی به عنوان منشی انتخاب شدند.

 

بند اول دستور جلسه ــ ارائه گزارش بازرس و تصویب ترازنامه

بعد از ارائه ترازنامه و قرائت گزارش بازرس اسکودا رای گیری صورت گرفت و طبق آراء ترازنامه تصویب شد.

 بند دوم جلسه ­ــ بررسی وضعیت قانون گذاری در حوزه وکالت

رئیس اتحادیه از اقدامات انجام شده و مذاکرات با مقامات ذی ربط برای پیگیری طرح ها و لوایح مرتبط با نهاد وکالت ارائه کردند.

همچنین در ادامه رسیدگی به این بند به تفصیل راجع به این موضوع بحث و گفتگو صورت گرفت.

در خصوص بند دوم دستور جلسه پس از بحث مفصل و اعلام نظرات و اقدامات کانون ها و اعضای هیأت عمومی نتیجتاً مقرر شد پیشنهادات ارائه شده در قالب طرحی منسجم تهیه و از طریق نمایندگان به مجلس ارائه گردد.

بند سوم جلسه ــ پیشنهاد اصلاح اساسنامه در راستای ارتقاء ساختار، پیش بینی ساز و کار و تضمین اجرای مصوبات اتحادیه

پیشنهاد اصلاح اساسنامه در صحن هیأت عمومی اتحادیه به رای گذاشته شد و بر اساس آرای ماخوذه تصویب شد.

بند چهارم جلسه ــ تجلیل از هیأت رئیسه و بازرسان سابق اتحادیه

مراسم تجلیل در روز افتتاحیه انجام شد. 

بند پنجم جلسه ــ طراحی و ایجاد نظام جامع آماری نهاد وکالت

هیات عمومی به اسکودا اجازه می دهد که با هماهنگی کانون مرکز و صندوق حمایت از وکلای دادگستری نسبت به طراحی و ایجاد نظام آماری با رعایت کلیه مقررات و ضوابط نهاد وکالت اقدام کند.

 

بند ششم جلسه ــ بررسی وضعیت آموزش عالی در رشته حقوق با حضور یکی از مسئولین ذی ربط در وزارت علوم تحقیقات و فناوری

مقرر شد موضع نهاد وکالت در بیانیه نهایی اعلام شود.

بند هفتم جلسه ــ استماع گزارش هیأت مدیره صندوق حمایت در مورد وضعیت مالی و خدمات صندوق

گزارش رئیس صندوق حمایت از وکلا در هیأت عمومی اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران توسط شخص ایشان به سمع حضاررسید. بازرس صندوق نیز دیدگاه خود را مطرح نمود.

 در پایان؛ بیانیه سی امین همایش اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران قرائت شد و به تصویب رسید

متن بیانیه به شرح ذیل است:

۱- اتحادیه سراسری با عنایت به جایگاه پیمان ۱+۵ مربوط به فعالیت های مشروع و مسالمت آمیز هسته ای ایران موسوم به برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) که متکی و مبتنی به مصوبه شورای امنیت و منشور سازمان ملل بوده، اقدامات غیر حقوقی و عهد شکنانه دولت آمریکا که منجر به خروج از برجام گردیده را رفتاری خلاف قواعد مسلم حقوق بین الملل و تهدید صلح و امنیت بین المللی تلقی کرده و به شدت محکوم می نماید و آمادگی کامل خود را در راستای حفظ و حمایت از منافع ملی و مصالح عالیه کشور اعلام می دارد.

۲- با تاکید بر اینکه کانون های وکلا سرمایه های علمی  و حقوقی کشور هستند و نقش آنان در فرایند قانون گذاری غیر قابل انکار است، لذا بر اساس اصول حقوقی و مقررات بین المللی، خصوصاً سند هاوانا، سزاوار ترین جهت تنظیم و تدوین مقررات، حرفه ای خود می باشد. بنابراین نادیده گرفتن نقش این نهاد در تهیه و تنظیم هرگونه طرح و لایحه مرتبط با حوزه تخصصی خود،  ناقض حقوق اساسی و شهروندی می باشد.

۳- کانون های وکلای دادگستری بر این باورند که دخالت در حوزه وکالت و مشاوره حقوقی مانند سایر حوزه های تخصصی و علمی، باید مبتنی بر صلاحیت علمی و توانایی های اشخاص و متناسب با نیازهای جامعه باشد. لذا دخالت اشخاص غیر متخصص در این حوزه به شکل فردی یا موسسه حقوقی، مصداق بارز جرم تظاهر به امر وکالت بوده و چنین امری مغایر با امنیت قضایی و حقوق اساسی ملت می باشد. جلوگیری از ثبت و برخورد قضایی با اینگونه اشخاص مورد مطالبه می باشد.

۴- اتحادیه تاکید و انتظار دارد مفاد مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان قانون حاکم مبنی بر برابری شأن وکیل و قاضی و تأمینات شغلی در مقام دفاع با رعایت اصل تساوی وکلای دادگستری در دستگاه عدالت معمول و مجری گردد، لذا اتحادیه خواستار آن است که با توسل به ساز و کارهای قانونی نسبت به رفع مشکل از وکلایی که به مناسبت دفاع از موکلین خود گرفتار شده اند، اقدام مقتضی و عاجل بعمل آید.

۵- تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ حق دسترسی آزاد مردم به وکیل را محدود می کند و خلاف اصل ۳۵ قانون اساسی و قواعد بین المللی و مغایر میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که به تصویب مجلسین نیز رسیده و همچنین مغایر حقوق شهروندی بوده و این نشست به لحاظ در شرف انقضاء بودن دوره آزمایشی این قانون، به حذف تبصره مذکور در مصوبات آتی مجلس تاکید دارد.

۶- هیأت عمومی بر گردش آزاد اطلاعات و دسترسی اختیاری آحاد ملت در جهت نظارت بهتر و شفافیت هر چه تمام تر، به عنوان یکی از مظاهر حقوق شهروندی تاکید و اصرار دارد

۷- اتحادیه تاکید دارد که کانون های وکلای دادگستری از شمول قانون اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی که مبتنی بر مبانی اقتصادی است خارج بوده و تصمیم هیات مقررات زدایی و تسهیل مجوزهای کسب وکار که کانون‌های وکلا را مکلف به ثبت نام در سامانه کسب و کار وزارت اقتصاد و دارایی نموده است، مخالف قوانین و ماهیت حرفه مستقل وکالت است و ملازمه با دخالت دولت در این امر دارد.


هیأت عمومی ضمن تشکر از مهمان نوازی کانون محترم وکلای دادگستری چهارمحال و بختیاری و سپاس از همه دست اندرکاران برگزاری همایش اعلام می دارد. میزبان اجلاس آتی اسکودا کانون محترم  وکلای دادگستری آذربایجان شرقی است.

سی امین همایش سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران  در ساعت ۱۴:۰۰ روز پنجشنبه ۱۳۹۷/۲/۲۰به پایان رسید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۱۴ دیدگاه ها

 1. دوستان کانونا سکوت کردن واین سکوت نشونه خوبی نیست ۳ تا کانون گواهی مردودی صادر کرد واین نشون میده نقشه ای دارن وگرنه دلیلی بعد ۶ ماه هنوزم میخان استعلام کنن

 2. دوستان با سلام سهمیه کادر و سرباز مرکز تایید شده و اینکه ستاد برای شهرستانها هم پاسخ می فرسته؟اگه اطلاع دارید لطف بفرمایید.اگه شهری پروانه صادر کنه دیگه مشکل تموم شدست

 3. پذیرش یا عدم پذیرش دوستان سهمیه نفع یا ضرری برای من ندارد فقط این را میدانم که حق گرفتنی است نه دادنی انگار دوستان با بروکراسی اداری آشنایی ندارند در صورتی که خودتان احساس میکنید حقی از شما تضییع شده فقط خودتان میتوانید آن حق را بازپس گیرید آن را در سینی با سازو دوهل تقدیم نمیکنند شما نشسته اید ومنتظر اعجاز طرح پذیرش وکالت هستید این همه انرژی راصرف کوبیدن این طبل خالی نکنید
  درصورتی که سهمیه شما مشکلنداشته باشد ارزش آن را دارد
  با یک رفتو برگشت به تهران به منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح نامه ای مبنی بر میزان داوطلبانه بودن میزان جبهه با مشخصات رزمنده خطاب به کانون مطبوع خود بگیرید ببینید کانون مفسر قانون است یا مجری ان اگر هم ۳/۴کمتر از دوازده ماه بود که تکلیف مشخص است

  1. آقا یا خانم نگران تو این ۵ ماه ما نامه از امام جمعه و فرمانداری رییس دادگاه ورییس امور ایثارگران وستاد کل تهران نامه تاییدیه بردیم ودراخر تهران دادگاه عالی شکایت کردیم اما قبول نکردن ما دفتر تک تک اعضای هیبت مدیره رفتیم واخرش شد شکایت تو دادگاه عالی…از طرح وکالت حمایت مکنیم تا تصویب بشه ایشالا.

 4. سلام خدمت دوست عزیزی که هی میگه من و برخی از دوستان رو حذف کردن چون مدت خدمت داوطلبانه نیست من به کسی امید واهی نمیدم ببینید امسال چند هزار نفر سهمیه رزمنده شرکت کردن و تعداد زیادی پذیرفته شدن و مراحل صدور پروانشون در حال انجامه ممکنه تعدادی شرایط قانونی رو نداشته باشند مطمعا باشید اگر شرایط رو داشته باشید به حقتون میرسید در عیر اینصورت چاره ای جز مطالعه برای سال بعد ندارید
  امروزم کار بچه های سهمیه آذر بایجان تمام شده در حال انتخاب وکیل سرپرستن چرا رزمنده ها حذف نشدن؟
  رتبه یک ایثارگری کانون فارس فرزند رزمنده بود ردش کردن اومد تهران مشکل سهمیش حل کرد بدون مشکل برگشته شیراز
  بچه های سهمیه کانون مرکز تمامشون استعلاماتشون به کانون واصل شده اما این سرعت را مدیون یکی از دوستان سمیشون هستند که دوهفته وقت وانرژیشو گذاشت برای ۳۳۰ نفر استعلامارو گرفت وبه کانون تحویل داد والا تا سال دیگه جواب استعلامها به کانون نمیرسید
  اگرم دوست دادید برید جلو کانون اعتراض کنید
  اما یادتون باشه سال ۹۰ عده ای به دلیل تعلل یکی از کانونها درب ان تجمع کردند عده ای بازداشت شدند واز صدور پروانه برای این اشخاص جلو گیری شد برید حقتونو از راه درستش بگیرید

 5. چرا شما داری امید واهی به بقیه میدی؟۳ تا کانون ۱۲ نفر حذف کردن وهممون باتراز بالا فقط به دلیل اینکه کادررسمی وسرباز داوطلبانه نیست ..تا کی میخاین ساکت بشینید؟بقیه کانونا هم دارن کم کم حذف مکنن .مااز طرح وکالت حمایت مکنیم وایشالا تصویب میشه بخاطر اینکه روسا کانونا که دارن قانون تفسیر شخصی مکنن با تصویب این طرح موقعیتشون بد میشه

 6. درودی دیگر خدمت همه ی سروران گرامی و مخصوصاُ عزیزان زحمتکش و محترم این سایت.همگی پر انرژی باشید.اگه کسی حق اعتراض داشته باشه اون مظلومین سهمیه آزادند که براحتی حقشون خورده میشه و بعضی از عزیزان با اینکه سطح سوادشون بسیار کمتره جاشونو براحتی میگیرند.خواهش میکنیم شاُن وکالت و اموری که با جان و مال و ناموس این ملت شهیدپرور و پیرو ولایت و حماسه آفرین و وطنپرست پیوند خورده رو با این رفتارهای ناپسند پایین نیارید و برای خوردن حق دیگران اینقدر مصرانه پافشاری نکنید و به همین عنایتهای بیشمار قانع باشید و شکرگزار، این اولین پله ی انسانیت و وجدان و شرافته.خیلی از انسانهای بزرگ هستند که در راه وطن و امامشون خونها و شهیدها دادند اما از نظر اخلاقی و انسانی اونقدر بزرگ و بزرگوارند که اصلاً کسی خبرنداره چه جانفشانی ها کردند چون اینان معتقدین واقعی و پیرو بحق امامشون هستند و برای بودن در راه حق نه تنها دنبال جایزه و پاداش دنیوی بلکه حتی اخروی هم نیستند و همه کارهاشونو نه بخاطر ترس از جهنم یا وعده ی بهشت بلکه خالصانه اونهم بخاطر اینکه موجودی آفریده شدند بنام انسان و انسان بودن لازمه هایی داره و از یک انسان جز انسانیت و وجدان و شرافت و ایمان و پاکی و اعتقاد و عدالت و خوبی و… انتظاری نمیره و برای سپاسگزاری از معبود چاره ای جز انسان بودن نیست انجام میدند،و همینان تنها کسانی هستند که در شرایط فوق سخت جونشونو کف دستشون میگیرند و پشت امامشون وامیستند.(تاریخ درس ها باقی گذاشته براتون،کسانی که ادعاهای ناعادلانه دارند از همونایی هستند که روزی که باید پیرو واقعی مشخص میشد فرارکردند و امامشونو تنها گذاشتند خاطره ی صحرای کربلا و تنهایی امام حسین (ع) و… رو فراموش نکنید.آیا کسانی که بدنبال خوردن حق دیگرانند فردا پشت سر حق وامیستند؟!!! آیا آنان ک بدنبال جایزه اند فرداها پشت حق وامیستند یا آنانی که بنده عرض کردم؟ بدنبال پرورش و تربیت انسانیت باشید پشتتون محکمتره و خیالتون راحت تر). پس برای اینکه دین خودمونو ادا کنیم بخودمون و خدامون پس باید و باید و باید مثل انسان زندگی کنیم.همه ی ما انسانها مدیون حقیم و برای ادای دین بدنبال جایزه ایم؟!هرگز فراموش نکنیم که 《انسانیم》.باسپاس

 7. خانم زنده دل سلام
  شما از زمان اعلام تاییدیه شهر متقاضیان سهمیه وکالت اطلاعی دارید؟؟؟
  لطفا شما این موضوع رو پیگیری و به ما اطلاع رسانی کنید

 8. سلام دوست عزیز
  من از دوستان سهمیه پیگیری کردم سهمیه ها از ارگان های مختلف استعلام میشه و ارگانهها سریع پاسخ کانونو نمیدن پشت گوش میندازن (خودتون همت کنید) اگر سهمیتون مشکل نداره برید جواب استعلامو پیگیری کنید تا به کانونتون برسه
  در مورد اون دوستان که میگید از کانون قزوین حذف شدن هم اطلاعات کذب بهتون دادن یکی بوده اونم از ستاد مربوط که کد ایثار داده پیگیری کرده سهمیش تایید شده با سرو صدا کاری پیش نمیره
  به عمل کار براید
  درمورداون دعوایی هم که تو دادگاه انتظامی قضات شعبه ۱مطرح است باید بدانید توسط اشخاصی مطرح شده که جزو ۳۰درصد سهمیه نیستند ومیخواهند اشخاصی که در سهمیه هستند وبدون سهمیه نیز پذیرفته میشوند جزو سهمیه آزاد محسوب شوند وتعداد بیشتری سهمیه ایثارگران پذیرفته شوند
  کانون وکلا کار قانونی انجام میده وقانونو تفسیر نمیکنه پیگیری کنید ببینید کجای کارتون گیر داره(کانون یا ستادی که باید سهمیتون تایید کنه) اگر سهمیه شما مشکل نداشته باشه طبق قانون که انشاالله چنین است مشکلی نخواهید داشت در صورتی که خود دوستان سهمیه با کانون هماهنگی نکنید و پیگیر تایید سهمیه درتهران نباشید ممکن است چندین ماه پاسخ استعلامات طول بکشد اما اگر خودتان همت کنید کارتان سریع انجام میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا