مهم‌ترین تغییرات قانون صدور چک بر اساس اصلاحات سال ۱۴۰۰

پایگاه خبری اختبار- «قانون اصلاح قانون صدور چک» مشتمل بر سه ماده در تاریخ ۱۴۰۰/۱/۲۹در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در تاریخ ۱۸/۲/۱۴۰۰ به تأیید شورای نگهبان رسید.

این قانون تغییرات جدیدی را در قانون صدور چک اعمال کرد که مهم‌ترین آنها، تعیین احکام جدید درباره چک تضمین‌شده است.

لازم به ذکر است که بر اساس اطلاعیه اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری، سوالات آزمون وکالت ۱۳۹۹ که در ۲۵ تیرماه سال ۱۴۰۰ برگزار می‌شود از قوانین مذکور در جدول پیوست آگهی آزمون کارآموزی وکالت، منتشر شده در شهریور سال ۱۳۹۹ با آخرین اصلاحات و الحاقات و آرای وحدت رویه در همان موضوع طرح خواهد شد.

با توجه به اینکه «قانون صدور چک با اصلاحات بعدی» نیز از جمله قوانین ذکر شده در آگهی آزمون وکالت ۹۹ است، داوطلبان این آزمون می‌بایست اصلاحات قانون را نیز مورد مطالعه قرار دهند.

تغییرات قانون صدور چک بر اساس اصلاحات اخیر (۱۴۰۰/۱/۲۹):

مدت اعتبار تعیین شده برای چک به مدت ۳ سال از تاریخ دریافت دسته چک (موضوع ماده (۶) اصلاحی قانون صدور چک) حذف شده است.

صدور و تحویل چک‌های تضمین‌شده توسط بانک‌ها به مشتری، صرفاً از طریق سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی چک (صیاد) امکان‌پذیر می‌باشد.

صدور و تحویل چک‌های تضمین‌شده مستلزم تکمیل برگه (فرم) درخواست توسط متقاضی در شعبه بانک در حضور متصدی بانکی، درج مشخصات هویتی و شماره‌حساب گیرنده روی چک تضمین شده و نیز ثبت علت درخواست صدور چک مذکور در سامانه «صیاد» می‌باشد.

لازم است به هر برگه چک تضمین شده، یک شناسه یکتا اختصاص یافته و امکان استعلام اطلاعات چک تضمین شده برای گیرنده چک‌ (ذینفع) فراهم شود.

پرداخت مبلغ چک تضمین‌شده توسط بانک صرفاً در وجه و به شماره‌حساب گیرنده (ذینفع) که مشخصات وی روی چک تضمین‌شده درج گردیده است، امکان‌پذیر می‌باشد و ظهرنویسی برای انتقال چک تضمین شده فاقد اعتبار است.

 ابطال چک تضمین‌شده به درخواست متقاضی یا وکیل یا نماینده قانونی وی با ارائه اصل چک جهت واریز وجه چک به‌حساب متقاضی، بدون نیاز به ظهرنویسی گیرنده (ذینفع)، صرفاً تا یک ماه پس از صدور آن توسط بانک صادرکننده امکان‌پذیر است.

 پرداخت چک تضمین‌شده به گیرنده (ذینفع) با ارائه اصل چک تنها پس از مهلت مقرر در بند قبل، منوط به تکمیل برگه (فرم)های مربوط به مبارزه با پولشویی توسط متقاضی یا گیرنده (ذینفع) و گزارش شعبه بانک به واحد مبارزه با پولشویی بانک صادرکننده می‌باشد.

  در فرض مفقودی چک تضمین‌شده، مراجعه متقاضی و گیرنده (ذینفع) به بانک صادرکننده ضرورت داشته و تکمیل و امضای برگه (فرم) اعلام مفقودی چک تضمین‌شده و تعهدنامه عدم ادعا نسبت به چک مفقود شده به منظور درخواست نسخه المثنی چک الزامی است.

 مؤسسه اعتباری موظف به احراز هویت متقاضی و گیرنده (ذینفع) و استعلام صحت مشخصات اشخاص اخیرالذکر از سامانه نظام هویت سنجی الکترونیکی بانکی و متعاقباً صدور چک المثنی مطابق با اطلاعات مندرج در سامانه صیاد پس از ابطال چک مفقود شده می‌باشد.

  در صورت جعل چک تضمین‌شده یا استفاده از چک تضمین‌شده مجعول، علاوه بر مجازات‌های قانونی مقرر، محرومیت ۲ تا ۶ سال از گرفتن چک تضمین شده به حکم دادگاه پیش‌بینی شده است.

نمایش بیشتر
دوره DBA-MBA حقوقی مدرک دانشگاه تهران موسسه دکتر بهنیایی

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. خیلی ممنون از شما ادمین محترم و عزیز که بیان کردید این مورد هم جزو ازمون ۹۹هست.بسیار مچکر میشیم که اگه بگید ارای وحدت رویه رو تا چه تاریخی باید مطالعه کنیم و اینکه ۲ماده ی جدید قانون جزا بخش تعزیرات هم جز منابع میباشد یا خیر؟..
    سپاس فراوانساس….

    1. سلام تاریخ مشخصی نداره شما سعی کنید تمام آرای وحدت رویه تا قبل از آزمون رو ملاحظه کنید. نهایتا یکی دو رای دیگه تا روز آزمون منتشر می‌شه و قاعدتا تعداد زیادی نخواد بود.
      با توجه به اینکه طبق آگهی آخرین اصلاحات قانونی مد نظر طراحان سواله، حتما تغییرات قانون مجازات را هم مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا