گفتگوی رییس اسکودا درباره جزئیات و پیگیری های لغو آزمون وکالت ۹۹

کوشا: حتماً شکایت به معنای تظلم و دادخواهی از طرف داوطلبانی که ضربه روحی، روانی و مادی دیدند، خواهیم کرد

پایگاه خبری اختبار- دکتر جعفر کوشا رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای ایران (اسکودا) با تشریح جزئیات لغو برگزاری آزمون وکالت ۹۹ در روز جمعه ۲۰ فروردین ضمن ابراز نارضایتی شدید از این بابت، پیگیری های صورت گرفته در این زمینه را نیز اعلام کرد.

دکتر جعفر کوشا رییس اسکودا در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، در خصوص لغو آزمون وکالت، اظهار کرد: ما وظیفه قانونی داریم که آزمون وکالت را برگزار کنیم؛ این آزمون در سال ۹۹ باید گرفته می‌شد و عدم برگزاری این آزمون خلاف قانون است. موضوع داوطلبان و خانواده‌های آنها را نیز باید مد نظر قرار داد؛ داوطلبان برای اشتغال و آزمون امید دارند. مسئله دوم نیز سوء جریان، سوءمدیریت و شرایط خاص کشور درباره مقابله با کروناست.

رییس اتحادیه سراسری کانون وکلای دادگستری ایران افزود: ما به عنوان اتحادیه، نماینده کانون‌ها برای برگزاری آزمون‌ها هستیم. یعنی در واقع هر ساله در اردیبهشت ماه رؤسای کانون‌ها با رؤسای دادگستری و رییس دادگاه انقلاب ظرفیت‌ها را مشخص می‌کنند و طی نامه‌ای ما را نماینده قرار می‌دهند. یعنی ما نماینده هستیم و اصالت نداریم. ما به عنوان نماینده بهترین سازمانی را که در بحث فنی و تخصصی تبحر در برگزاری آزمون دارد را انتخاب می‌کنیم و ما سازمان سنجش را انتخاب کردیم؛ اسکودا به عنوان کارفرما و سازمان سنجش به عنوان پیمانکار و مجری است.

وی با بیان اینکه به سازمان سنجش اعتماد کامل داشتیم و داریم، گفت:  معمولاً در هر سال، آبان ماه آزمون برگزار می‌شد اما در دو سال اخیر این آزمون در آذر ماه برگزار شد. بنابراین طبق روال آزمون سال ۹۹ باید ۲۸ آذر ماه برگزار می‌شد اما متاسفانه با شیوع ویروس کرونا پیامک‌های زیادی مبنی بر درخواست تعویق آزمون دریافت ‌کردیم. ما‌ هم به دلیل حفظ سلامت داوطلبان و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، آزمون را به تعویق انداختیم.

کوشا ادامه داد: طبق توافق ما با سازمان سنجش، ۲۲ اسفند برای برگزاری آزمون تعیین شد اما متاسفانه پس از اینکه کارت‌های ورود به جلسه توزیع شد، مسئولی در ستاد ملی مقابله با کرونا طی تماسی تلفنی با رییس سازمان سنجش اعلام می‌کند که این آزمون به دلیل شرایط کرونایی نباید برگزار شود و سپس این درخواست به صورت کتبی به رئیس سازمان سنجش اعلام می‌شود. در نهایت سه‌شنبه صبح اعلام می‌شود و دلیل لغو آن هم تعداد کم مراکز آزمون اعلام شد.

وی تأکید کرد: ما انتظار داشتیم سازمان سنجش طبق پروتکل‌های بهداشتی مراکز برگزاری آزمون را افزایش دهد اما متاسفانه به جای افزایش مراکز برگزاری، آزمون را لغو می‌کنند.

رییس اسکودا ادامه داد: ظاهراً سازمان سنجش لیست تمامی آزمون‌ها را به ستاد مقابله با کرونا اعلام کرده است و کمیته انتظامی ستاد با برگزاری آزمون استخدامی و دکتری با تعداد شرکت‌کنندگان بیشتر از آزمون وکالت و حتی آزمون وکالت موافقت کرده است اما به دلیل افزایش ندادن حوزه‌های آزمون توسط سازمان سنجش، ستاد ملی مقابله با کرونا آزمون را لغو کرد.

بیشتر بخوانید:

این حقوقدان خاطرنشان کرد: ما نباید با روان مردم بازی کنیم؛ احساس ناامنی بدتر از ناامنی است. این آقایان در سازمان سنجش هم سومدیریت داشتند و هم با نهاد وکالت مشکل داشتند.

کوشا یادآور شد: پس از لغو آزمون ۲۲ اسفند، با رئیس سازمان سنجش دیدار کردیم و ایشان اعلام کردند که اولین جلسه بعد از عید نوروز آزمون را برگزار خواهند کرد. بر همین اساس تاریخ ۲۰ فروردین ماه را برای ما نهایی کردند. اما مجدداً پس از مدتی اعلام کردند که آزمون برگزار نخواهد شد و ما باید به ستاد مقابله با کرونا برویم و برای برگزاری آزمون مجوز دریافت کنیم و ما نیز با مراجعه به سناد مقابله با کرونا مجوز برگزاری آزمون را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی دریافت کردیم اما مجدداً ستاد مقابله با کرونا ضمیمه‌ای به مجوز خطاب به سازمان سنجش ارسال کرد و طبق آن ضمیمه، سازمان سنجش اعلام کرد آزمون برگزار نخواهد شد. اما در نهایت با پیگیری‌های ما و شفاف سازی سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، قرار بر برگزاری آزمون شد و کارت‌ها نیز توزیع شد. یک روز قبل از آزمون در حالی که ما در حال مستقر شدن در حوزه‌ها بودیم، ساعت ۱۹:۳۰ خبر لغو آزمون به ما رسید.

وی با بیان اینکه به نظر من این افراد با عناد یا سو مدیریت هدف لغو آزمون وکالت را داشتند، افزود: این افراد قصد دارند وکلا حکومتی شوند. وکیلی که پروانه خود را از قوه قضاییه دریافت کند، نمی‌تواند استقلال در اطلاع رسانی شفاف اخبار پرونده‌ها را داشته باشد. در حالی که ما سعی می‌کنیم همیشه تعامل داشته باشیم و با وجود اینکه این وضعیت پیش آمده، تقابل نخواهیم کرد و بنای تقابل در سیاست ما نیست اما متاسفانه تعامل کنونی ما نیز مورد سوء استفاده قرار گرفته و کاملاً یک طرفه است.

کوشا در خصوص پیگیری قانونی تعویق آزمون وکالت نیز گفت: گزارشی به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ارسال کردیم و ملاقاتی نیز با اعضای این کمیسیون خواهم داشت که این موضوع را مورد بررسی قرار دهند. همچنین به سازمان بازرسی کل کشور نیز نامه زدیم که به این موضوع ورود کند تا مشخص شود علت اعلام لغو آزمون در زمانی که تنها ساعاتی به آزمون باقی مانده چیست.

رییس اسکودا تأکید کرد: حتماً شکایت به معنای تظلم و دادخواهی از طرف داوطلبانی که ضربه روحی، روانی و مادی دیدند، خواهیم کرد.

نمایش بیشتر
دوره DBA-MBA حقوقی مدرک دانشگاه تهران موسسه دکتر بهنیایی

نوشته های مشابه

‫۱۱ دیدگاه ها

 1. بنظر من برگزاری زود هنگام آزمون واضحه که طرح سوالات جدید در کار نیست و مسئولین اسکودا چون نمیتونن جوابی از بقیه سازمانهای دخیل در لغو آزمون بگیرند ،میخواهن صرفا این آزمون برگزار بشه و بره تا مطالبه و اعتراضی پیش نیاد اما وای برشما که بخاطر منافع خویش و قرار نگرفتن در وادی پاسخگویی و استیضاح با عمر و جوانی و روح و روان ما بازی کردین!
  شاید برای برگزاری اسفند و فروردین داوطلب را گوشه ی ذهنتان درنظر گرفته بودین ولی اینبار چنین فکر نمیکنم!
  دیگه سرد شدم ،هیچ حسی ندارم
  بشدت بدبین و بی اعتماد شدم ،نمیتونم امیدی داشته باشم ،من خیلی سخت زندگی کردم در این چند سال ،بهترین روزهای جوانیم رو در اتاقی گذروندم با امید قبولی در این آزمون
  من در بدترین شرایط درس خوندم و مطمئنم خیلی از عزیزان تجربه منو داشتند
  ولی ایمان دارم زمین کرده و از دنیا نخواهید رفت تا زمانی که تاوان ندهید

 2. دو روز بعد از لغو آزمون امتحان خبرگان رهبری برگزار شد و مصاحبه شفاهی مرکز وکلا قوه قضائیه و مسلما تجمات گسترده تر بعدی

 3. اونهایی که می خوان آزمون هفت ماه دیگه برگزارشه دلشون به حالتون نسوخته می خوان اون موقع هم یه بازی جدید برای لغو آزمون دربیارند تنها جایی هم که با نظر ستاد کرونا فعالیتش رو لغو کرد سازمان سنجش بود در همین ایام لغو آزمون هم آزمون خبرگان رهبری برگزار شد هم مصاحبه شفاهی مرکز وکلا وضعیت شهر هم هرشب در اخبار نشون داده شد در سایه سکوت رسانه ملی مستقل و ستاد وظیفه شناس کرونا: خوب چرا ستاد کرونا پیش از آزمون محل های امتحان رو چک نکرد و تذکر نداد قبل از برگزاری آزمون سخنگوی ستاد کرونا و معاون دادستان محکم هشدار به لغو آزمون دادند؟

 4. سلام،خواهش می‌کنیم این دفعه زمان قطعی آزمون رو اعلام کنید…من به شخصه هر کسی که در مورد تعویق‌های مکرر و بی‌دلیل آزمون ،عامدانه رفتار کرده به خدا واگذار می‌کنم.با روح و روان و زندگی این‌همه داوطلب جوون بازی کردن خدارو خوش نمیاد.خودتون رو بذارید جای ما…هر سری این‌همه هزینه و وقت و امید ما رو با یه پیام به باد می‌دید.
  الآن هم چشم دوختیم به اینترنت،حیرون و سرگردون بلکه یک خبری بشه امیداور بشیم.

 5. سلام به استاد گرامی و دلسوز
  من هنوزم به کانون وکلا و اسکودا ایمان قلبی دارم و اون هارو جزو معدود سازمان هایی میدونم که درست و با صداقت رفتار میکنن به هر حال دستهایی پشت پرده میخوان چهره مردمی و البته مستقل شمارو مخدوش کنن اما ما اگاه هستیم و باورنمیکنیم ♥️⚖️ من این تعویق سه باره رو از چشم شما ندیدم و نخواهم دید شما بگو هزار بار تعویق بشه ! چیزی از محبوبیت وکلای مستقل کانون وکلا کم نمیکنه و البته ماده ۱۸۷ ای ها هم نمیتوانند به گرد پای شما برسند♠️

 6. خواهشا – خواهشا … لطفا این متن را سانسور نکنید بگذارید همه بدانند :
  …. خدایی شما نگران خانواده داوطلبان هستی یا نگران عقب افتادن هزینه های ثبت نام بعدی ( ملیاردی ) دواطلبان …و اون مافیای آموزشگاهها که دارن از این آب گل آلود پول پارو میکنن با فروش فیلم آموزشی و کتاب های چند صد هزارتومانی … خودتم خوب میدنی بیارن بذارن سرجلسه امتحان رتبه ازمونیت بالای ۶۰ هزار میشه … یکبار امتحان کن ببین خودت میتونی به این سئولات به سروته جواب بدی … حالا نگران تاخیر امتحانی !! مشکل از جای دیگه هست جناب …
  ممنون .

 7. جناب آقای کوشا
  این صرفا یه درد دل ساده مثل پدر و فرزند
  من یکی از داوطلب های ازمون وکالت که یه لیسانس و فوق لیسانس از رشته دیگه دارم چون نتونستم شغل پیدا بکنم به امید شغل و وکالت حقوق خوندم
  یه بچه چهار ساله دارم
  فشار زندگی و نداشتن شغل ثابت شوهر و هزار مشکل مالی دیگه بماند با یه بچه
  این یک سال از آسایش و راحتی خودم و بچم زدم به امید قبولی بخدا بچه من روان پریش شده اینقدر که مادر ندیده
  حرف فامیل و آشنا بماند که چندین سال درس میخونی و هیچی و هزار تا بدتر
  ولی خدا شاهد من تمام این پانزده سال تلاش خودم کردم ولی نشده
  حالا با کلی امید و آرزو یک سال تمام وقت درس میخونم
  حرف و حدیث تمام مردم به جون خریدم که با موفقیتم جواب همه رو بدم
  مدیون من و امثال من هستین اگه نظارت عالی برای صحت برگزاری ازمون نکنید چون تو شهرستان ها تقلب ازمون ها زیاد حتی کنکور و استخدامی
  لااقل بذارین حق به حق دار برسه
  بماند که با این تعویق ها روان خودم و بچم و زندگیم بهم ریخته و افسرده شدیم
  یه زمان مناسب هم زودتر اعلام بکنید
  ممنون
  به امید موفقیت همه کسایی که تلاش کردن

 8. در انتخاب زمان ازمون لطفا دقت نمایید
  امتحان ارشد ، تعطیلات عید فطر ، تعطیلات چهارده و پانزده خرداد رو در نظر بگیرد
  چون مطمئن مردم میرن مسافرت و باز هم کرونا شدید میشه
  پس زمان رو با فکر انتخاب بکنید
  ممنون
  # ادغام نه

 9. استاد عزیز در این شرایط کرونایی یک هفته قبل و بعد از تعطیلات عید نوروز زمان مناسبی برای آزمون وکالت نبود. … خواهشا زمان دقیق آزمون را با هماهنگی ستاد کرونا زودتر مشخص کنید …. با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا