آیین­ نامه اجرایی بند (پ) ماده (۱۰۸) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه

مورخ: ۱۴۰۰/۱۰/۲۶

آیین­ نامه اجرایی بند (پ) ماده (۱۰۸) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران

ماده۱ـ در این آیین­ نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می ‌روند:

۱ـ شهرک: مجموعه‌ای سکونتی ـ فعالیتی که در خارج از محدوده و حریم شهرها، با حدود معین و محصور، برای پاسخ‌گویی به نیاز های سکونت دائم و غیردائم (اقامت) ارائه خدمات تخصصی و یا تولید، به همراه فضا های جانبی مورد نیاز، ایجاد و در چهارچوب قوانین و ضوابط دستگاه‌ های ذی‌ربط دارای طرح مصوب، پروانه تاسیس و مجوز بهره‌برداری بوده، با مسئولیت و توسط هیأت امنایی که وفق مقررات تشکیل شده است، اداره می ‌شود.

۲ـ شهرک مسکونی: شهرکی که با مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خارج از محدوده و حریم شهر، با محدوده معین و محصور به منظور تامین نیاز سکونت دائم، فضا های عمومی و تأسیسات و خدمات پشتیبان فعالیت‌ های تولیدی، خدماتی و زیربنایی، اصلاح نظام استقرار جمعیت، پاسخ به تقاضای موثر مسکن دائم و سکونت غیردائم یا اقامت موقت در پیرامون شهر ها و مناطق دارای قابلیت، به همراه تأسیسات زیربنایی، بناها، فضا ها و خدمات عمومی و اجتماعی و رفاهی سکنه و بهره‌برداران، مطابق مقررات جاری و شرایط دستورالعمل ترویج شهرک‌سازی کشور مصوب ۱۳۹۹/۲/۸ شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مکان‌یابی، احداث و اداره شده و دارای طرح مصوب، پروانه تاسیس و مجوز بهره‌برداری می ‌باشد.

۳ـ شهرک تخصصی: شهرکی که مطابق مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و موافقت اصولی دستگاه‌ های ذی‌ربط برای عملکرد های تخصصی، در خارج از محدوده و حریم شهر، با محدوده معین و محصور و حداقل (۱۰) هکتار زمین که مطابق قوانین و مقررات مربوط و با توجه به ظرفیت و تقاضای موثر، برای ارائه انواع خدمات تخصصی مورد نیاز از جمله اقامتی، تفریحی، علم و فناوری، پزشکی و سلامت، دانشگاهی، پشتیبانی حمل و نقل (لجستیک)، فرهنگی ـ هنری، ورزشی، نمایشگاهی و سایر خدمات تخصصی به متقاضیان و ذی‌نفعان در مقیاس عملکردی محلی، استانی، ملی و فراملی به همراه تاسیسات زیربنایی و خدمات روبنایی و کلیه فضا های مورد نیاز متناسب با نوع خدمت و ضوابط و استاندارد های مربوط، مکان‌یابی، احداث و اداره شده و دارای طرح مصوب، پروانه تاسیس و مجوز بهره‌برداری وفق مفاد دستورالعمل ترویج شهرک­سازی کشور مصوب ۱۳۹۹/۲/۸ شورای عالی شهرسازی و معماری ایران می ‌باشد.

۴ـ شهرک تولیدی: شهرکی که با تصویب مرجع قانونی و مطابق مقررات دستگاه ذی‌ربط، به منظور تولید صنعتی (شهرک و ناحیه صنعتی)، کشاورزی (کشاورزی، دامپروری، شیلات و زنجیره تولید) و صنفی (صنایع دستی، چوب، چرم و غیره)، مکان‌یابی، احداث و بهره‌برداری می ‌شوند.

۵ ـ مجتمع اداری: بنا ها یا ساختمان‌ هایی که از حداقل چهار واحد اداری تشکیل شده و مالکان و بهره‌برداران آنها، از این اماکن برای انجام امور اداری و ارایه خدمات حرفه‌ای یا تخصصی استفاده می ‌نمایند.

۶ ـ مجتمع تجاری: بنا ها یا ساختمان‌ هایی که از حداقل چهار واحد تجاری تشکیل شده و مالکان و بهره‌برداران آنها، از این اماکن برای نمایش، خرید و فروش اجناس و کالا های مختلف استفاده می ‌نمایند.

۷ـ مجتمع صنعتی: بنا ها یا ساختمان‌ هایی که از حداقل چهار واحد صنعتی به‌منظور ساخت، سرهم­بندی (مونتاژ)، تولید، بسته‌بندی، تعمیر یا فرآیند های مربوط به تولید تشکیل شده است.

۸ ـ مجتمع مسکونی: مجموعه‌ای از آپارتمان‌ ها یا خانه‌ های ویلایی که در یک بلوک یا محوطه مشخص، معین و محصور گردیده باشند. بنا ها یا ساختمان‌هایی که در خارج از محدوده معین و محصور قرار دارند، ولی دارای حداقل چهار واحد مسکونی می ‌باشند نیز مجتمع مسکونی قلمداد می ‌شوند.

۹ـ مراکز عمومی: کلیه فضا هایی که در آن خدمات عمومی ارایه می شود از جمله هتل‌ها، مسافرخانه‌ها، رستوران‌ها، قهوه‌خانه‌ها، راسته بازارها، مهمان­سرا (پانسیون‌) ها و مهدکودک‌ها، کتابخانه‌ها، سینماها، آموزشگاه‌ها، سالن نمایش یا تماشاخانه، سالن گردهم‌آیی یا اجلاس (کنفرانس)، سالن انتظار در پایانه­ های مسافربری، ایستگاه­ های مترو، سالن نمایشگاه، شبستان مسجد، ورزشگاه (استادیوم ورزشی) و پارک­ها، بوستان­ها، تفرجگاه­ها، توقفگاه (پارکینگ­) های عمومی و پایانه­ های مسافربری، فضا‌ های جمعی محسوب می ‌شوند.

۱۰ـ پیوست‌ های حفاظتی ـ انتظامی: مجموعه‌ای از استاندارد های حفاظت فیزیکی و الکترونیکی، که به منظور ارتقای امنیت و پیشگیری از سرقت در اماکن موضوع این آیین­ نامه تدوین شده است.

ماده۲ـ پیوست­ های حفاظتی ـ انتظامی ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این آیین­نامه، توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با همکاری وزارت کشور و وزارت راه و شهرسازی تهیه و توسط وزارت کشور به مراجع صدور مجوز و پروانه تأسیس و بهره‌برداری ابلاغ می شود.

ماده۳ـ وزارت راه و شهرسازی موظف است به منظور ارتقای ایمنی و امنیت شهرک‌ ها و مجتمع‌ های اداری، تجاری، مسکونی، صنعتی و همچنین مراکز عمومی، برای پیشگیری از سرقت، پیوست­ های حفاظتی ـ انتظامی تدوین شده توسط ن یروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران را به عنوان مبحثی از مقررات ملی ساختمان لحاظ و برای اجرایی شدن به مراجع موضوع ماده (۴) این آیین نامه ابلاغ نماید.

تبصره ـ وزارت راه و شهرسازی مکلف است دستورالعمل صدور پروانه تأسیس و بهره‌برداری از شهرک‌ ها به منظور رعایت این ماده، اصلاح و به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران برساند.

ماده۴ـ وزارت راه و شهرسازی و سایر مراجعی که مسئولیت صدور مجوز و یا پروانه تأسیس و پروانه بهره‌برداری از شهرک‌ های مسکونی، تولیدی، تخصصی و صنعتی را بر عهده دارند مکلفند پیوست‌ های حفاظتی ـ انتظامی مرتبط با زمان احداث را در حین فرایند صدور، لحاظ نموده و به متقاضیان مجوز و پروانه ابلاغ نمایند.

مسئولیت نظارت بر رعایت این پیوست‌ ها در چهارچوب قوانین و مقررات مربوط، بر عهده مراجع موضوع این ماده می ­باشد.

تبصره ـ سایر دستگاه‌ های اجرایی که مسئولیت صدور پروانه تأسیس و بهره‌برداری از شهرک‌ های موضوع این ماده را بر عهده دارند، مکلفند ظرف شش ماه از تاریخ ابلاغ این آیین­ نامه، دستورالعمل‌ های اجرایی مرتبط را بازنگری و اصلاح نمایند.

ماده۵ ـ فرمانداران با همکاری دستگاه‌ های ذی‌ربط مکلفند شهرک­ های احداث شده موضوع این آیین­ نامه را شناسایی و مدیریت آن ها را موظف به اجرای پیوست‌ های حفاظتی ـ انتظامی نمایند.

ماده۶ ـ شهرداری­ ها و سایر مراجع صدور پروانه مکلفند در ترتیب صدور پروانه ساخت و بهره‌برداری از مجتمع‌ های اداری، تجاری، مسکونی و صنعتی و مراکز عمومی، پیوست‌ های حفاظتی ـ انتظامی را لحاظ نمایند و ارایه گواهی عدم خلاف و پایان کار، منوط به نظریه/تأییدیه مهندسین ناظر درخصوص رعایت پیوست‌ های مورد اشاره می باشد.

تبصره ـ وزارت راه و شهرسازی مکلف است با همکاری نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و سازمان نظام مهندسی ساختمان، ظرف سه ماه پس از تدوین و ابلاغ پیوست‌ های حفاظتی ـ انتظامی، نحوه اجرا و نظارت بر رعایت پیوست‌ های موضوع آیین­ نامه را به مهندسین ناظر آموزش دهند.

ماده۷ـ نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران می ‌تواند به صورت موردی، نظارت لازم درخصوص رعایت پیوست‌ ها را داشته باشد و در صورت بروز تخلف، موضوع را در اسرع وقت به مراجع صدور گواهی پایان‌کار گزارش تا برابر ضوابط و مقررات، اقدام لازم صورت پذیرد.

تبصره ـ مراجع صدور پروانه ساخت شهرک‌ها، مجتمع‌ های اداری، تجاری، مسکونی، صنعتی و مراکز عمومی موظفند فهرست مراکزی را که موفق به اخذ گواهی پایان کار شده‌اند، به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ارائه نمایند.

ماده۸ ـ وزارت راه و شهرسازی موظف است به منظور رعایت ملاحظات ایمنی و امنیتی در ایجاد و ساخت شهرک‌ ها و مجتمع‌ های اداری، تجاری، مسکونی، صنعتی و مراکز عمومی، از رئیس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران حسب مورد به‌عنوان مدعو در جلسات شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران دعوت نماید.

تبصره ـ ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ ها مکلفند از رئیس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی استان حسب مورد به‌ عنوان مدعو در جلسات شورای شهرسازی و معماری استان دعوت نمایند.

ماده۹ـ استانداران و فرمانداران در اجرای وظایف قانونی خود و تحقق اهداف قانون‌گذار در بند (پ) ماده (۱۰۸) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مکلفند هماهنگی لازم را بین واحد های اجرایی از جمله مراجع صدور پروانه، مجوز و تمدید فعالیت برای اعمال پیوست‌ های حفاظتی ـ انتظامی در شهرک‌ ها و مجتمع‌ های اداری، تجاری، مسکونی و صنعتی و مراکز عمومی ساخته شده به عمل آورند.

معاون اول رییس ‎جمهور
محمد مخبر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا