۱۷ نماینده خواستار رسیدگی فوری شدند: کشته شدگان تصادفات رانندگی بیشتر از شهدای جنگ تحمیلی

تعدای از نمایندگان مجلس با ارسال نامه‌ای به علی لاریجانی خواستار رسیدگی فوری به موضوع تعداد بالای کشته‌شدگان سالانه در سوانح رانندگی شدند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران، تعدای از نمایندگان مجلس با ارسال نامه‌ای به علی لاریجانی، خواستار رسیدگی به کشته‌شدن هموطنانمان بر اثر سوانح رانندگی شدند.

براساس این گزارش، نمایندگان امضاکننده این نامه، معتقدند میزان کشته‌شدگان سالانه حوادث رانندگی بیش از شهدای جنگ تحمیلی است، بنابراین باید به صورت ویژه به این مهم رسیدگی شود.

همچنین این نمایندگان خواستار آن شدند تا موضوع تلفات سانحه رانندگی توسط کمیسیون‌های “امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی” و “عمران” مجلس پیگیری شود.

متن نامه نمایندگان به رئیس مجلس به شرح ذیر است:

“جناب آقای دکتر لاریجانی
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی
با سلام و تحیات الهی
حسب گزارشات موجود، سالانه حدود بیست و چهارهزار تا سی و دو هزار نفر از رانندگان، سرنشینان و بیگناهان، جان خود را در حوادث رانندگی از دست می‌دهند، این میزان کشته در سال – که از متوسط شهدای جنگ تحمیلی بیشتر است- مطالبه می‌نماید جنابعالی مطابق ماده ۲۳۶ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی دستور فرمایید تا کمیسیون ذیربط موضوع را دقیقا رسیدگی و جهت اطلاع ملت شریف ایران اعلام نظر بنمایند”.

ماده ۲۳۶ آیین نامه داخلی مجلس تصریح می‌کند:” ماده ۲۳۶ آیین نامه داخلی مجلس تصریح می‌کند: هرگاه حداقل ۱۰ نفر از نمایندگان و یا هر کدام از کمیسیون‌ها، عدم رعایت شئونات و نقض یا استنکاف از اجرای قانون یا اجرای ناقص قانون توسط رئیس‌جمهور و یا وزیر و یا مسئولان دستگاه‌های زیر مجموعه آنان را اعلام نمایند، موضوع بلافاصله از طریق هیات رئیسه جهت رسیدگی به کمیسیون ذیربط ارجاع می‌گردد. کمیسیون حداکثر ۱۰ روز موضوع را رسیدگی و در صورت وارد بودن با اظهارنظر صریح،‌گزارش خود را از طریق هیات رئیسه به مجلس ارائه می‌دهد.
تبصره۱- چنانچه نظر مجلس بر تایید گزارش باشد موضوع جهت رسیدگی به قوه قضاییه و سایر مراجع ذی‌صلاح ارسال می‌شود تا خارج از نوبت و بدون تشریفات دادرسی رسیدگی نمایند.
تبصره۲- درصورتی که مجلس در مورد رئیس جمهور یا هر یک از وزیران سه نوبت رای به وارد بودن گزارش بدهد، طرح استیضاح در صورت رعایت مفاد اصل ۸۹ قانون اساسی در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

 

اسامی امضا کنندگان این نامه به شرح زیر است:

۱- نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه
۲- علیرضا محجوب نماینده تهران
۳- رمضانعلی سبحانی‌فر نماینده سبزوار
۴- مهدی دواتگری نماینده مراغه و عجب شیر
۵- مجید جلیل‌سرقلعه نماینده لردگان
۶- عوض حیدرپور نماینده شهرضا
۷- احمد توکلی نماینده تهران
۸- جبار کوچکی‌نژاد نماینده رشت
۹- حسن کامران نماینده اصفهان
۱۰- اسماعیل جلیلی نماینده مسجد سلیمان
۱۱- سیدسعید حیدری‌طیب نماینده کرمانشاه
۱۲-منصور حقیت‌پور نماینده اردبیل
۱۳- سیدحسین دهددشتی نماینده آبادان
۱۴- محمود شکری نماینده رضوانشهر
۱۵- مهدی کوچک‌زاده نماینده تهران
۱۶- محمد فیروزی نماینده نطنز و قمصر
۱۷- رضا صابری نماینده رامیان و آزادشهر.

تصویر نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی
تصویر نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا