آیین نامه اجرایی بند (ی) تبصره (۸) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ در بخش آب

مورخ:1400/12/17

آیین نامه اجرایی بند (ی) تبصره (۸) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور در بخش آب

هیات وزیران در جلسه ۱۵/۱۲/۱۴۰۰ به پیشنهاد مشترک وزارتخانه­ های نفت و نیرو و به استناد بند (ی) تبصره (۸) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، آیین نامه اجرایی بند مذکور در بخش آب را به شرح زیر تصویب کرد:

ماده۱ـ وزارت نیرو موظف است ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این آیین نامه، الگوی مصرف جدید را با احتساب تعداد افراد خانوار تحت پوشش بازنگری و جهت اجرا ابلاغ نماید.

ماده۲ـ صورتحساب مشترکان کم ­مصرف (مشترکین خانگی با مصرف تا یک­ سوم الگوی مصرف تعیین ­شده موضوع تبصره (۴) ماده (۱) قانون توسعه و بهینه­ سازی مصرف آب شرب شهری و روستایی در کشورـ مصوب ۱۳۹۴ـ ) تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور، با تخفیف صد درصد (۱۰۰%) محاسبه می­ شود.

ماده۳ـ به جز موارد اصلاح­ شده در این آیین نامه، تعرفه آب سایر مشترکین همچنان مطابق تصویبنامه شماره ۱۷۶۳۲۷/ت۵۵۸۳۰هـ مورخ ۲۷/۱۲/۱۳۹۷ و اصلاحات بعدی آن محاسبه و دریافت می‌شود.

ماده۴ـ تعرفه آب مشترکین خانگی با مصرف بیش از الگو تا یک و نیم برابر الگو، تا دو برابر الگو، تا سه برابر، تا چهار برابر و بیش از آن، به ترتیب با ضریب نیم (۵/۰)، هفتاد و پنج صدم (۷۵/۰)، یک و نیم (۵/۱)، سه (۳) و پنج (۵) نسبت به قیمت غیریاران ه­ای (شامل مجموع هزینه­ های تامین آب (هزینه­ های توزیع آب و جمع­ آوری فاضلاب مطابق صورت­ های مالی به علاوه مقادیر غیریاران ه­ای هزینه آب خام و انرژی الکتریکی برای تلمبه ­زنی (پمپاژ) و تامین آب) و به صورت پلکانی (نسبت به مازاد) محاسبه و دریافت خواهد شد. متوسط تعرفه آب مصارف صنعتی، عمومی غیرآموزشی و دستگاه­ های اجرایی و همچنین تجاری به ترتیب بر اساس ضریب یک (۱) و یک و نیم (۵/۱) نسبت به هزینه تامین آب محاسبه و دریافت می­ شود.

تبصره ـ در صورت محدودیت در تامین آب مشترکین، جریان آب مشترکین با مصرف بیش ازدو برابر الگو، با اعلام اخطار قبلی، به طور موقت قطع می­ شود.

ماده۵ـ نرخ فروش آب تولیدی آب شیرین­ کن در ایستگاه­ های توزیع آب در محل و در ظروف خریداران برای هر لیتر حداکثر چهل (۴۰) ریال، تعیین می­ شود.

تبصره۱ـ نرخ فروش آب شیرین­ تولیدی بخش خصوصی (آب­ شیرین کن) که از طریق شبکه توزیع در اختیار مشترکین قرار می­گیرد، به ازای هر واحد مسکونی تا مصرف ده (۱۰) مترمکعب در ماه بر اساس تعرفه آب ب های خانگی محاسبه و برای مصارف مازاد بر آن به ازای هر مترمکعب تا سقف قیمت قرارداد با بخش خصوصی محاسبه و اخذ می­ شود.

تبصره۲ـ نرخ تعرفه آب برای مشترکین غیرخانگی صرفاً برای کاربری­ های صنعتی، تجاری و مراکز خدمات غیردولتی و دستگاه­ های اجرایی که از آب تولیدی بخش خصوصی تامین می­گردد تا سقف ظرفیت قراردادی، به ازای هر مترمکعب تا سقف قیمت قرارداد با بخش خصوصی محاسبه و اخذ می­ شود.

ماده۶ـ کارمزد دفع فاضلاب مشترکین خانگی، هفتاد درصد (۷۰%) و غیرخانگی صددرصد (۱۰۰%) آب­ بهای مصرفی تعیین می­ شود.

ماده۷ـ تعرفه آب در کاربری خانگی روستایی معادل پنجاه درصد (۵۰%) و برای مشترکین کاربری غیرخانگی روستایی معادل صددرصد (۱۰۰%) تعرفه آب نزدیک­ترین شهر (براساس تقسیمات کشوری) تعیین می­ شود.

تبصره ـ تعرفه آب شرب مشترکین تحت پوشش در مناطق عشایری، مانند آب شرب روستایی محاسبه می­ شود.

معاون اول رئیس‎ جمهورـ محمد مخبر

بیشتر بخوانید:

نمایش بیشتر
دوره DBA-MBA حقوقی مدرک دانشگاه تهران موسسه دکتر بهنیایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا