آیین نامه اجرایی قانون سنجش و پذیرش ابلاغ شد

پس از تصویب در جلسه مورخ ۲۵ تیر ۱۳۹۳ هیات وزیران

آیین نامه اجرایی قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور ابلاغ شد

قانون سنجش و پذیرش مصوب ۱۳۹۲ را اینجا بخوانید

بر اساس مواد(۴و۵) این آیین نامه وزارت آموزش و پرورش موظف شده است سوابق تحصیلی شرکت کنندگان در آزمون را در زمان تعیین شده ارائه نموده و ضمن استاندارد سازی امتحانات ( از نظر سطح و اصول سنجش و اندازه گیری سئوالات امتحانی) تدابیر لازم را مطابق مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش با رعایت اصول سنجش و اندازه گیری به عمل آورد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیات وزیران در جلسه مورخ ٢۵ تیر ١٣٩٣ به پیشنهاد شورای سنجش و پذیرش دانشجوی وزات علوم، تحقیقات و فناوری و به استناد ماده(٩) قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور – مصوب ١٣٩٢ – آیین نامه اجرایی قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور را تصویب کرد.
بر اساس ماده (٢) این آیین نامه، جلسات شورای سنجش و پذیرش دانشجو هر سه ماه یکبار با دعوت دبیر شورا در محل سازمان سنجش و آموزش کشور با حضور حداقل (۵) عضو صاحب رای تشکیل و رسمیت می یابد.
همچنین بر اساس ماده ۳ این آیین نامه و در اجرای تبصره ماده ۳ قانون ، شورا می تواند برای بررسی های علمی ، فنی و آماری لازم در مورد ماموریت های محوله نسبت به تشکیل کارگروههای تخصصی اقدام کند.
وزارت آموزش و پرورش مطابق مواد(۴و۵) این آیین نامه موظف شده است که سوابق تحصیلی شرکت کنندگان در آزمون را در زمان تعیین شده ارائه نموده و ضمن استاندارد سازی امتحانات( از نظر سطح و اصول سنجش و اندازه گیری سئوالات امتحانی) تدابیر لازم را مطابق مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش با رعایت اصول سنجش و اندازه گیری به عمل آورد.
مطابق ماده (۶) این آیین نامه، راه کارهای اجرایی تحقق وظایف شورای سنجش و پذیرش دانشجو در همه دانشگاه ها و مقاطع عبارتست از:
الف-تعیین دروس موثر سوابق تحصیلی و تعیین ضریب هر درس در هر گروه آموزشی.
ب-تعیین روش پذیرش رشته محل ها در هر سال.
پ-تصمیم گیری در خصوص سنجش و پذیرش داوطلبان فاقد سوابق تحصیلی و یا دارای سوابق تحصیلی ناقص.
ت-نظارت بر نحوه سنجش علمی و پذیرش دانشجو.
ث-تعیین ملاک های لازم برای نحوه پذیرش رشته محل بر اساس یکی از روش های پیش بینی شده در ماده (۵) قانون.
ج-تصمیم گیری در خصوص سایر موضوعات ارجاعی از سوی رییس شورا.
بر اساس ماده ۷ هم میزان تاثیر سوابق تحصیلی سالانه موضوع تبصره ۴ ماده ۵ قانون متناسب با میزان تحت پوشش قرار گرفتن دروس سال های تحصیلی مختلف به صورت تدریجی افزایش می یابد.
همچنین بر اساس ماده ۸ کلیه دانشگاه ها ومراکز آموزش عالی دولتی و غیر دولتی موظفند قبل از هر گونه پذیرش ، به منظور انطباق با مصوبات شورا، هماهنگی لازم را با دبیرخانه سازمان انجام دهند.
این مصوبه در ۸ ماده از سوی معاون اول رییس جمهور در تاریخ ١ مرداد ١٣٩٣ به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ابلاغ شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا