آیین­ نامه اجرایی تبصره (۴۵) اصلاحی قانون بودجه اصلاحی سال ۱۳۴۳

آیین ­نامه اجرایی تبصره (۴۵) اصلاحی قانون بودجه اصلاحی سال ۱۳۴۳

مصوب جلسه ۱۳۹۵/۴/۹ هیات وزیران

هیأت‌وزیران در جلسه ۹/۴/۱۳۹۵ به پیشنهاد شماره ۳۹۷۸۰/۹۴۲۱۰۰ مورخ ۲۶/۱۱/۱۳۹۴ سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و به استناد تبصره (۴۵) اصلاحی قانون بودجه اصلاحی سال ۱۳۴۳ کل کشور، آیین ­نامه اجرایی تبصره یادشده را به شرح زیر تصویب کرد:

ماده۱ـ سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مجاز است نسبت به تعیین و دریافت ورودیه اماکن و بناهای تاریخی ـ فرهنگی و موزه­های تحت پوشش خود به موجب اهمیت و آثار موجود در آن به شرح زیر اقدام نماید:

الف ـ ورود به موزه­ های ملی، منطقه­ ای، کاخ موزه­ ها و آثار تاریخی (غیرمنقول) ثبت جهانی و شاخص برای بازدیدکنندگان داخلی حداکثر به مبلغ سی هزار (۰۰۰ر۳۰) ریال و برای بازدیدکنندگان خارجی حداکثر به مبلغ دویست هزار (۰۰۰ر۲۰۰) ریال.

ب ـ ورود به موزه­ های محلی، استانی و سایر آثار تاریخی ـ فرهنگی (غیرمنقول) برای بازدیدکنندگان داخلی حداکثر به مبلغ بیست و پنج هزار (۰۰۰ر۲۵) ریال و برای بازدیدکنندگان خارجی حداکثر به مبلغ یکصد و پنجاه هزار (۰۰۰ر۱۵۰) ریال.

تبصره۱ـ سطح بندی موزه­ ها و اماکن تاریخی ـ فرهنگی غیرمنقول به عهده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواهد بود.

تبصره۲ـ بازدیدهای دانش آموزان، دانشجویان (به صورت گروهی به همراه معلمان و سرپرستان)، بازنشستگان (به همراه یک نفر از اعضای خانواده)، افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور، آزادگان، جانبازان، خانواده­ های شهدا و بسیجیان با ارایه کارت شناسایی و یا معرفی­ نامه از مراجع ذی­ربط به صورت نیم­ بها می­ باشد.

تبصره۳ـ به تشخیص رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، افراد و گروه­ های مختلف با معرفی ­نامه یا صدور کارت موقت می­ توانند به صورت رایگان بازدید نمایند.

تبصره۴ـ اماکن، محوطه­ های فرهنگی ـ تاریخی و موزه­ هایی که در اجرای ماده (۵) قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ مصوب ۱۳۸۲ـ به صورت هیأت امنایی اداره می­شود و محوطه­ ها، بناها و موزه ­هایی که مدیریت آنها در اجرای ماده (۸۸) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ـ مصوب ۱۳۸۰ـ واگذار می­ شود، مشمول این آیین نامه نمی­ باشند.

ماده۲ـ درآمدهای حاصل از اجرای این آیین­ نامه براساس ضوابط قانونی به حساب خزانه عمومی کشور واریز و معادل آن در اختیار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار خواهد گرفت تا در زمینه تجهیز، تکمیل، مرمت، حفاظت، توسعه موزه ­ها و آماده­ سازی بناها و محوطه ­های فرهنگی ـ تاریخی و طبیعی برای بازدید عمومی، احداث موزه و پرداخت پاداش به کارکنان خود با رعایت سایر قوانین و مقررات مربوط به مصرف برساند.

ماده۳ـ تصویب­ نامه شماره ۳۰۳۱۰/ت۳۱۰۴۵هـ مورخ ۴/۶/۱۳۸۳ با اصلاحات بعدی لغو می­ شود.

تبصره (۴۵) اصلاحی قانون بودجه اصلاحی سال ۱۳۴۳:

به دولت اجازه داده می‌شود برای اماکن قدیمی و آثار باستانی کشور طبق آیین‌نامه‌ای که به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید ورودیه‌ مناسبی که حداکثر از پنجاه ریال تجاوز ننماید تعیین و دریافت نماید و وجوه حاصله را طبق مقرراتی که در آیین‌نامه مذکور معین خواهد گردید به‌ مصرف برساند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا