ابطال یک بند از آگهی آزمون سردفتری ۹۷ در دیوان عدالت اداری

شعبه دیوان عدالت اداری به خواسته ابطال فرایند برگزاری آزمون رسیدگی خواهد کرد

پایگاه خبری اختبار- هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در دادنامه روز ۲۸ آبان ۱۳۹۸ خود، بند ۷ آگهی آزمون سردفتری سال گذشته را ابطال کرد. این بند، ثبت‌نام صاحبان برخی مشاغل مانند قضاوت و وکالت را در این آزمون ممنوع اعلام شده بود.

این هیأت همچنین خواسته‌ی دیگر داوطلبان برای ابطال فرایند اجرایی آزمون را در صلاحیت شعبه دیوان عدالت اداری دانست و پرونده‌ها را به شعبه دیوان ارجاع کرد.

به گزارش اختبار، سه خواسته این پرونده  که ۱۵۷ شاکی دارد (ازجمله سازمان بازرسی کل کشور) به این شرح است:

۱. ابطال ماده ۳ آیین‌نامه اصلاحی ۱۳۶۰ قانون دفاتر اسناد رسمی مصوب رئیس قوه قضاییه؛ ۲. ابطال بند ۷ آگهی آزمون سردفتری دفاتر اسناد رسمی سال ۱۳۹۷ سازمان ثبت اسناد و املاک کشور؛ ۳. ابطال فرایند اجرایی آزمون دفاتر اسناد رسمی مصوب ۱۳۹۷/۴/۲۹.

از این میان، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری خواسته اول را خارج از صلاحیت دیوان تشخیص داد و اعلام کرد: «نظر به اینکه اصلاح ماده ۳ آیین‌نامه اصلاحی ۱۳۶۰ قانون دفاتر اسناد رسمی طی شماره ۱/۸۶/۳۳۴۹ مورخ ۱۳۸۶/۳/۲۲ به تصویب رئیس قوه قضاییه رسیده است و مطابق تبصره ماده ۱۲ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری آیین‌نامه‌ها، بخشنامه‌ها و تصمیمات رئیس قوه قضاییه از شمول حدود صلاحیت و وظایف دیوان عدالت اداری خارج است، بنابراین موجبی برای رسیدگی به این تقاضا در هیأت عمومی دیوان عدالت اداری وجود ندارد.

برای دانلود فایل پی‌دی‌اف متن کامل دادنامه اینجا کلیک کنید

برای خواند رای وحدت رویه مورد استناد هیأت عمومی اینجا کلیک کنید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۱۱ دیدگاه ها

  1. سلام بستگی به رای شعبه درباره ابطال فرایند آزمون داره ولی رای هیات عمومی چنین نتیجه‌ای نداره و احتمالا افرادی که بر اساس بند ۷ از فهرست قبولی‌ها حذف شدن برای مصاحبه دعوت بشن.

   1. خب خیلی ها هم با توجه به بند ۷ اصلا در آزمون شرکت نکرده بودند و ابطال این بند یعنی حق آن ها هم ضایع شده، این چجوری قابل جبرانه؟

   2. سلام براساس این بند اکثرا در آزمون ثبتنام نکردن یعنی حقی از افراد مثل وکلا و .. ضایع شده چطور ممکنه در آزمون ثبتنام نکردن دعوت به مصاحبه بشن. این بند جزء شرایط آزمون بود که خلاف ماده ۱۵ بود عدم اشتغال در زمان ثبتنام که خیلی از شرکت منصرف شدن . که در زمان ثبتنام الزامی به عدم اشتغال نداشتن.

 1. سلام خانم زنده دل میشه بگید این رای ربطی به کسی که پدرش۲۴ ماه حضور داوطلبانه در جبهه داشته میشه تو گروه های حقوقی میگن دیگه نمیتونیم شرکت کنیم یا اصلا این طور نیست این رای ربطی نداره به سهمیه ایثار در وکالت؟

  1. سلام. بر اساس رای دیوان، ارائه گواهی داوطلبی به کسی که خدمتش وظیفه بوده برای استفاده از سهمیه آزمون‌ها مجاز نیست بلکه صرفا برای پرداخت مزایای مالی به خود شخص رزمنده است و صرفا هم در محدوده نیروهای مسلح قابل اجراست. دقت کنید که این مصوبه از طرف فرمانده کل قوه صادر شده.
   بنابراین از این به بعد نیروهای مسلح گواهی داوطلبی برای استفاده از سهمیه فرزندان نخواهند داد.

 2. پس اون رای هیئت تخصصی که شکایت معترضان را رد کرده بود چی میشه؟؟ یعنی دوباره ممکنه یه شعبه دستور ابطال آزمون را بده؟؟ چرا انقدر مبهم رای صادر میکنند دوستان متخصص لطفا جواب بدیند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا