بخشنامه «دفاع از رساله دکتری تخصصی» دانشگاه آزاد

بخشنامه «دفاع از رساله دکتری تخصصی» دانشگاه آزاد ابلاغ شد

پایگاه خبری احتبار- رئیس دانشگاه آزاد بخشنامه «دفاع از رساله دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی» را به منظور ارتقای اثربخش دستاوردهای علمی دانشگاه در ارزیابی نهایی رساله دانشجویان دکتری تخصصی غیرپزشکی ابلاغ کرد.

به گزارش اختبار به نقل از مهر، محمدمهدی طهرانچی بخشنامه «دفاع از رساله دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی» را به رؤسای استان ها، واحدها، مراکز آموزشی و معاونت آموزش های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد.

در این بخشنامه تأکید شده است: جلسه پیش دفاع به صورت متمرکز با حضور هیأت تخصصی، دانشجو، استاد راهنما و یک نفر داور برگزار می شود. همچنین با پیشنهاد استاد راهنما و مشاور مبنی بر داشتن کفایت علمی رساله و تأیید آن در شورای تحصیلات تکمیلی واحد دانشگاهی و اخذ شرایط مربوط به پیش دفاع، دانشجو ملزم است در حضور هیأت تخصصی از کفایت دستاورد علمی خود دفاع کند. سپس استاد راهنما از کفایت دستاوردهای علمی رساله دفاع و داور به نقد آن می پردازد. از این زمان دانشجو یا استاد راهنما می تواند به نقد صورت گرفته پاسخ دهد. در نهایت پس از رأی گیری مخفی در هیأت تخصصی، نتیجه به دانشجو اعلام می شود.

براساس بندهایی از این بخشنامه، برای تشکیل جلسه پیش دفاع لازم است، مستنداتی همچون نامه استاد راهنما، تأییدیه شورای تحصیلات تکمیلی واحد، درخواست دانشجو، نمره آزمون جامع، نمره آزمونEPT و گواهی دستاورد علمی در سامانه متمرکز ارزیابی کفایت دستاورد علمی رساله بازگذاری شود.

در صورت انجام پیش دفاع موفق (با تأیید کفایت دارد با حداکثر اصلاحات جزئی) دانشجو از ظرفیت استاد راهننما و مشاور خارج می شود. در صورتی که دانشجو در پیش دفاع مردود شود یک بار دیگر می تواند در پیش دفاع (حداقل سه ماه بعد) شرکت کند.

دانشجویی که برای بار دوم در پیش دفاع مردود می شوند فقط برای یک بار دیگر می تواند با اخذ مجوز از معاونت های موضوعی در سازمان مرکزی در پیش دفاع (حداقل سه ماه بعد) شرکت کند و در صورت مردودی از دانشگاه اخراج می شود.

در این بخشنامه آمده است: دانشجویانی که در پیش دفاع قبول می شوند در نیمسال های بعد از پیش دفاع ملزم به ثبت نام بوده و حداکثر برای دو نیمسال تحصیلی (در صورت درخواست استاد راهنما و تأیید شورای پژوهشی و فناوری واحد دانشگاهی یک نیم سال دیگر، در مجموع سه نیمسال) از پرداخت شهریه معاف می شوند. بدیهی است در صورت عدم احراز شرایط دفاع نهایی، دانشجو باید در نیمسال های بعدی (تا سقف سنوات مجاز) نسبت به ثبت نام و پرداخت شهریه اقدام کند.

دانشجو تا زمانی که در پیش دفاع قبول نشده است، ملزم به پرداخت شهریه نیمسال های تحصیلی است. دانشجویانی که تا تاریخ ۹۹/۱/۳۱ دفاع آنها به تصویب شورای تحصیلات تکمیلی دانشکده / شورای پژوهش و فناوری واحد رسیده، می توانند طبق بخشنامه نسبت به دفاع اقدام کنند.

دانشجو همچنین در صورت داشتن شرایط دفاع می تواند در حضور هیأت داوران شامل استاد راهنما و مشاور، داوران داخلی و خارجی، مدیر گروه و استاد ناظر از رساله خود دفاع کند. نتیجه دفاع پس از مشخص شدن درجه توصیفی رساله به دانشجو اعلام می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۳ دیدگاه ها

  1. سلام
    آیا بخشنامه ای هست که با یک مقاله بتونی مدرک بگیری؟؟
    من الان یک ساله دفاع کردم ولی چون مقاله دوم هنوز پذیرش نگرفته، مدرکمو نمیدن!

  2. واقعا ارزش داره چند صد میلیون خرج دانشگاه آزاد کنی و در معرض اخراج باشی دانشگاه آزاد خلوت تر از همیشه خواهد شد.

    1. جای تاسف داره، کسانی که بهمن ماه با دو تا مقاله دفاع کردن و مقاله دوم علمی پژوهشی دانشگا ازاد بوده و نمره شون از ۱۹محاسبه شده، اگه بعد از عید با همون یدونه مقاله اولی دفاع میکردن نمرشون از ۲۰ محاسبه میشد. اینکه به موقع دفاع کرده و بدون تاخیر و دو تا مقاله ارائه داده حقش این بوده که یه نمره کمتر بگیره!!! در حالیکه با تاخیر و بعد از عید دفاع میکرد شرایطش بهتر بود. واقعا بی انصافی و خارج از عدالت هست. تازه بی مسئولیتی پرسنل دانشگاه و عدم آشنایی به قوانین و مقررات و عدم آگاهی از بخشنامه ها هم به کنار… اینجاست که ادم میگه حیف وقت و هزینه ای که سالها صرف چیزی کرده که چیزی جز غصه و اعصاب خوردی برای ادم نداشت. درد بزرگتر اینه که بری دفاع کنی بعد دفاع بخشنامه رو بخونن و از نمره ت کم کنن و بگن مقاله دومت علمی پژوهشی بوده ولی چون وزارتین نبوده بلید یا نمره از نمره ت کم بشه، واقعا گاهی آدم اینقد از این شرایط خسته میشه که ارزوی مرگ میکنه برای رسیدن به ارامش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا