تخلف رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور محرز است

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی:

تخلف رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور محرز است

اگر ظرف یک هفته آرای کمیسیون اصل ۹۰ و دیوان عدالت اداری را اجرا نکند، پرونده وی برای رسیدگی در خارج از نوبت به قوه قضاییه ارسال می شود

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: تخلف رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور محرز است و اگر ظرف یک هفته آرای کمیسیون اصل ۹۰ و دیوان عدالت اداری را اجرا نکند، پرونده وی برای رسیدگی در خارج از نوبت به قوه قضاییه ارسال می شود.

«مصطفی افضلی فرد» در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با تشریح جلسه روز یکشنبه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس افزود: جلسه امروز کمیسیون به بررسی شکایت ۷ نفر از نمایندگان مجلس از «احمد تویسرکانی» رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اختصاص داشت.

وی با بیان اینکه ۸ مورد شکایت از رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به کمیسیون اصل ۹۰ واصل شده است، اظهار داشت: مواردی از این شکایت درباره تخلف وی از رای شماره ۳۹۰ دیوان عدالت اداری درباره اعمال تبعیض و ناعدالتی در نقل وانتقال اسناد، اعمال خلاف اصول ۱۹و ۲۰ قانون اساسی و خلاف ماده ۱۵ قانون ارتقای سلامت اداری و مقابله با فساد است.

نماینده مردم اردبیل در مجلس ادامه داد: تخلف از تبصره ذیل ماده ۷۵ قانون اصلاح موادی از آیین نامه داخلی مجلس برای تامین نیروهای درخواستی نمایندگان در حوزه های انتخابیه و تخلفات گسترده مدیرکل سازمان ثبت اسناد واملاک استان اردبیل که برخلاف مواد ۱۳ و ۱۵ قانون ارتقای نظام سلامت اداری که موظف به نظارت بر واحدهای تحت سرپرستی، پیشگیری و نظارت بر مقابله با فساد اداری و موارد عام و اعلام مراتب، حسب مورد به مراجع ذیصلاح محسوب می شود که از دیگر شکایات بود.

وی ادامه داد: مطابق نظر اداره حقوقی قوه قضاییه سردفتری افراد بالای ۵۰ سال کاملا قانونی بوده و شعب دیوان عدالت اداری نیز بر اساس رویه موجود آرای قضایی به نفع شاکیان اعلام کردند که متاسفانه وی از این رای نیز تخطی کرده است.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ به دیگر شکایات واصله از رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اشاره کرد و گفت: دو نفر از سردفترداران شهر سمنان از وی به دلیل نقض ابلاغ سردفتران اسناد رسمی برخلاف مواد ۱۵ و ۴۲ قانون دفاتر اسناد رسمی و عدم اجرای مفاد دادنامه های قطعی صادر از شعب ۲۶ دیوان عدالت اداری شکایت کرده اند.

وی افزود: تعدادی از سردفتران خراسان رضوی با شکایت از وی به استنکاف رای شعبه ۷ دیوان عدالت اداری که براساس اعمال ماده ۴۵ قانون دفاتر اسناد رسمی صادر شده بود شکایت کرده اند.

نماینده مردم اردبیل در مجلس اظهار داشت: وی در جلسه امروز توضیحاتی داد که این سخنان وی قانع کننده و مکفی نبود و در برخی موارد استدلال یا جوابی نداشتند و درنهایت نظر کمیسیون این شد که وی برخلاف قانون عمل کرده است و تا یک هفته مکلف است که آرای دیوان عدالت اداری را عمل کنند و نتیجه را اعلام کند.

وی تصریح کرد: اگر وی استنکاف کند براساس ذیل ماده ۵ و با توجه به اینکه براساس نظر کمیسیون اصل ۹۰ احراز تخلف شده است، این پرونده به قوه قضاییه برای رسیدگی در خارج از نوبت ارسال می شود.

افضلی فرد ادامه داد: به رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این جلسه گفته شد که حق نداشته است که بر اساس سلایق شخصی حکم دیوان عدالت اداری را نقض کند و بگوید «نظر من این بوده» و اگر بنا باشد هر کسی با نظر خود عمل کند «آجر روی آجر بند نمی شود».

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا